Szülésznő, dúla, bába: melyikük mit csinál a szülőszobán? Nem mindenki tudja pontosan

Sokan összekeverik, hogy mit is csinálnak a segítők.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szülész, a dúla és a bába szavak hallatán mindenki sejtheti, olyan emberekről van szó, akik szüléskor vannak jelen az anya mellett, ám az már keveseknek teljesen egyértelmű és világos, hogy melyikük mit csinál pontosan. A fogalmakat tisztázandó, a következőkben végigvesszük mindhárom ember pontos feladatait.

Mi a szülész feladata?

A szülész, illetve szülésznő feladata a kórházi szülőszobán figyelemmel kísérni a vajúdást és a szülő nő állapotát. Megvizsgálja a méhszájat, ultrahangvizsgálatot végez, vérnyomást mér vagy méret, vagy éppen infúziót köt vagy köttet be. Ha valamilyen rendellenességet, komplikációt tapasztal, feladata értesíteni a szülő nő orvosát, aki a helyzetet felmérve dönt arról, van-e szükség beavatkozásra, vagy nincs.

Voltaképpen a szülésznő az orvos segítője, hiszen figyel az anyára és a babára, jelenléte lehetővé teszi az orvos távollétét. Ha nincs komplikáció, előfordul, hogy az orvos nem is jelenik meg a szülésnél, de rendszerint a szülés végén ellenőrzi, minden rendben van-e.

Mi a dúla feladata?

A dúla, ellentétben a szülésszel, a várandósság egész ideje alatt jelen van a kismama - és a leendő apuka - életében. Lelki támogatást nyújt neki, segít feloldani félelmeit, információkkal látja el. A dúla megtanítja a kismamát különböző vajúdási technikákra, fájdalomcsillapítási módszereket ismertet, és mindebben az apának is szerepet ad, amennyiben az szeretné.

A dúla ugyan jelen van a szülőszobán, de semmilyen vizsgálatot nem végezhet, csupán az addigi feladatait folytathatja. Lelkileg erősíti a kismamát, illetve ellátja őt tanácsokkal a vajúdást illetően.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mi a bába feladata?

A bába a három szóban forgó ember közt a kakukktojás, a szónak abban az értelmében, hogy a bába nem a szülőszobán tevékenykedik, hanem az otthonszüléseknél kíséri figyelemmel a vajúdás folyamatát. A bába a szülést természetes, magától lezajló folyamatnak tekinti, nem vezeti azt, csak jelen van közben. A bába mellett dúla is tevékenykedhet a szülésnél, de a bába maga is fontos szerepet vállal a kismama lelki támogatásában.

Mivel nem szülész és nem orvos, a bába abban az esetben, ha a kismama vagy a baba veszélybe kerül, vagy bármilyen komplikációt észlel, köteles mentőt hívni, és a mentővel bekísérni a kismamát a kórházba. Erre azért van szükség, mert megérkezésekor az ottani szülész, orvos, illetve nővérek számára pontos tájékoztatást kell, hogy adjon az addig történtekről. A bába feladataiba tartozik ezért az is, hogy az otthonszülés folyamán mindvégig dokumentálja az eseményeket.

Ezt is szeretjük