Erről muszáj beszélni a gyerekkel: minél előbb kezded, annál jobb

Nemcsak kisgyerekek, kamaszok is veszélyben vannak.

Szexuális zaklató tanár
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Október közepén szexuális visszaélés és gyermekpornográfia miatt nyolc év börtönre ítéltek egy általános iskolai tanárt, a hónap végén pedig robbant egy másik ügy. A Hír Tv Riasztás című műsorából derült ki, hogy egy médiatanár éveken át zaklathatta diákjait, 14 éves koruk után szexuális kapcsolatot is létesítve velük. 

A fentiek most kaptak nyilvánosságot, de korábban is sok olyan eset volt, amikor egy nevelő vagy egy tanár követett el ilyen bűncselekményt, olyanok, akik valamilyen módon hatalmi fölényben vannak a gyerekhez képest, például tanár-diák kapcsolatban állnak.

Az elkövető, kihasználva hatalmi fölényét, kényszeríti, rábeszéli, zsarolással ráveszi a gyereket, kiskamaszt, hogy tegyen eleget a szexuális természetű kéréseinek. Az áldozatok sokszor szeretethiányos, magányos gyerekek, mivel rájuk könnyebb érzelmileg hatni, őket könnyebb befolyásolni.

Sokszor ki sem derül

A NANE adati szerint a magyar diákok 17%-a, fiúk és lányok egyaránt éltek már át valamilyen szexuális zaklatást. A zaklató másik gyerek, közeli ismerős, rokon vagy tanár is lehet. Sokszor nem is derül ki, hogy a gyerek mit él át, mert nem meri, vagy szégyelli elmondani, esetleg nem látja tisztán, hogy ami történik, nem természetes, és árt neki.

A kamaszok esete azonban nehezebb, mert ilyenkor a gyerek már önállónak gondolja magát, feszegetni kezdi a határait. Gondolhatják menőnek egy idősebb illető irántuk tanúsított érdeklődését, és sokszor nem is zaklatásként élik meg ezt. Éppen ezért nem is fognak beszámolni róla otthon.

A média tanár esetében is egy szülő látta meg csókolózni egy kislánnyal. Ami ijesztő, hogy sok gyerek tudott róla, volt, akit arra vett rá a tanár, hogy a róla és a diákokról készült képeket eltüntesse. Ezért fontos a gyerekkel, főleg a kamaszokkal beszélni arról, hogy ha tud hasonlóról, ha nem is elszenvedője, szóljon róla otthon nyugodtan. 

Ha elmondja

Nagyon fontos, hogy a szülő, bárkit is nevez meg bántalmazójaként a gyerek, ne zárkózzon el, hanem higgyen neki, türelmesen és nyitottan hallgassa végig, mutasson empátiát, és biztosítsa támogatásáról. Emlékezetes annak a kajakedzőnek az esete, aki kamaszlányoknak küldött félreérthetetlen Messenger-üzeneteket. Az egyik lány korábban is jelezte, hogy valami nem stimmel a férfival, de hiába mesélte el otthon, édesanyja nem hitt neki. A kajakedző ellen a nyomozást egyébként megszüntették. 

A vallomás után

Érdemes tehát megköszönni, hogy a gyerek bizalommal elmondta a történteket, és fontos a szülőnek legalább látszólag megőriznie a nyugalmát. Mind a gyereknek, mind az ügy felgöngyölítésének árt, ha a szülő tombolni kezd, és maga akarja felelősségre vonni a zaklatót.

Vannak speciálisan ilyen természetű esetek megoldására alakult szervezetek, melyek pontos és körültekintő útmutatást adnak a szülőknek a teendőkről. Ilyen a Fehér Liliom Egyesület, illetve a NANE 06-1-505-101-es, nők és gyerekek bántalmazásának bejelentésére fenntartott telefonszámán is kérhető segítség hétfőn, kedden és csütörtökön 18-22 óráig.

Nem lehetnek tabutémák

A szülő részéről fontos, hogy kicsi korától igyekezzen minél nyitottabb, őszintébb, bizalmas kapcsolatot kiépíteni a gyerekkel. Ne legyenek tabutémák. Kérdéseket nem megválaszolni, a gyerek lelkének óvása érdekében elhallgatni dolgokat, mint például a szexuális visszaélés vagy a nemi erőszak létezése, óriási hiba. Mindent meg lehet, és meg is kell fogalmazni a gyerek korának megfelelő módon és annak megfelelő részletességgel.

A kamaszokkal természetesen nehezebb, hiszen épp el akarnak szakadni a szülőktől, és a nagy beszélgetések során kínosan érezhetik magukat. Nagyobb korban éppen ezért talán jobb nem nagy feneket keríteni a dolognak, de egy-egy ilyen ügy kapcsán beszélni kell róla, és biztosítani szükséges arról, hogy elmondhatja a szülőnek, ha ilyesmit tapasztal. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Kisebb korban

A gyereknek meg kell tanulnia, melyek azok a testrészek, amelyek intimnek számítanak, amelyeket nem mutatunk meg másoknak, nem hagyjuk megérinteni. Meg kell tanulnia a testrészek valódi nevét, és nem otthon kitalált helyettesítő elnevezéseket. Jó, ha ismer rájuk néhány kulturált szinonimát is, hogy felismerje, ha egy zaklató intim részeiről beszél.

A gyerek tanításában jó segítség lehet a korábbi cikkünkben tárgyalt fehérneműszabály , melynek fő pontjai a következők: 1. a tested csak a tiéd; 2. van jó és rossz érintés is; 3. van jó titok és rossz titok; 4. a lehetséges elkövetők felismerése; 5. kinek szólhat a gyerek egy felmerülő esetben. A fehérneműszabály megalkotói gyerekeknek szóló videóval is segítenek egyértelműsíteni a gyerekek számára, hol van a határ jó és rossz szándékú érintés között, és mire mondjanak nemet.

Nemet mondani, engedélyt adni

A gyerekek első szavainak egyike általában a nem, mely ugyan néha dacolásból hangzik el, helyet kell, hogy kapjon a mindennapokban. A szülőnek biztosítania kell a gyerek számára a nemet mondás lehetőségét. Például, ha épp nincs kedve puszit adni vagy kapni, akkor a gyerek bátran mondhat rá nemet. 

A szülőnek meg kell tanítania azt is a gyereknek, hogy a teste az övé, és ő dönt afelől, mi történhet vele, és mi nem. Egy egyszerű fülmosást is meg kell beszélni előre a gyerekkel, mintegy engedélyt kérni rá - megmossuk a füled, jó? -, így a gyerek megtanulja, hogy ő az, aki határoz róla, mi történik a testével, és olyan nem történhet, amit nem akar, nem ért, vagy nem beszéltek meg előre.

Mit tehet a tanár?

A tanárokról azt hinné az ember, soha nem tennének olyat, amivel árthatnak a gyerekeknek, ám mint azt a fenti esetek is példázzák, megtörténhet. A feltétlen bizalom tehát nem kifizetődő sem a szülő, sem a gyerek részéről.

Mire a gyerek iskolába kerül, optimális esetben már rendelkezik a testéről és a szexualitásról korának megfelelő és szükséges ismeretekkel. Fontos, hogy azt is kezdettől fogva nyomatékosítsa benne a szülő, hogy a tanárnak sem kell mindenben szót fogadnia. Sokan egy nagyon felületes mondattal bocsátják útjára a gyereket az iskolába menet, pedig a fogadj szót mindenben egyáltalán nem jó útravaló.

A gyereknek tudnia kell, hogy attól még, hogy a tanárt tiszteli, nem kell rá úgy tekintenie, mint egyfajta parancsolóra. Érdemes tételesen végigvenni, a gyereknek pontosan miben kell szót fogadnia a tanárnak. Engedelmeskedni kell, ha tanulással kapcsolatos kérése van, ha csendre int, sorakozóra, leülésre vagy felállásra szólít fel.

Ha azonban a tanár valami szokatlant kér, ami a gyerekben bizonytalanságot kelt, vagy amitől rossz érzése támad, nem kell engedelmeskednie. Fontos, hogy a szülő arról is biztosítsa a gyereket, hogy minden felmerülő probléma esetén, ami csak lesz az iskolában, mellette fog állni.

Iskolás korba lépve érdemes kezdetektől bevezetni a szokást, hogy hazafelé menet vagy este vacsora közben mesélje el a gyerek, mi történt aznap az iskolában.

Ha nem mondja el

Sajnos, még ha támogató szülői háttér mellett valószínűbb, nem biztos, hogy a gyerek elmondja otthon, hogy mi történt vagy történik vele az iskolában. Szégyellheti a dolgot, de az elkövető fenyegetése miatt is hallgathat a történtekről. Erre való tekintettel a szülőnek mindig figyelnie kell esetleges intő jelekre, melyek arra utalhatnak, hogy baj van.

Árulkodó jelek

A következőkben az elkövető kilétére való tekintet nélkül, a kisebb, illetve nagyobb gyerekeket ért szexuális bántalmazás figyelemfelkeltő jeleit idézzük a NANE összefoglalójából.

Testi jelek

  • Szakadt, váladékos vagy véres fehérnemű
  • Viszketés vagy fájdalom a nemi szervek környékén
  • Gyakori, megmagyarázhatatlan fájdalmak - torok, alhas
  • Nehézségek járás vagy ülés közben
  • Húgyúti fertőzések, hüvelyi folyás - lányoknál -, húgycső-váladékozás - fiúknál
  • Sérülések a nemi szervek tájékán vagy más testrészeken, végbél-fekélyesedés
  • Nemi betegségek
  • Hirtelen súlycsökkenés vagy -növekedés
  • Pszichoszomatikus tünetek: fejfájás, hasfájás
  • Étvágytalanság

Viselkedésbeli jelek

  • Álmatlanság, rémálmok
  • Szorongás, depresszió, nyugtalanság
  • Romló iskolai teljesítmény
  • Csökkent önértékelés 
  • Regresszív jelek, korábbi életkorra jellemző viselkedés újbóli megjelenése, például ujjszopás, ágybavizelés, gügyögés
  • Befelé fordulás, visszahúzódás, szélsőséges félénkség, gyakori sírás
  • Erőszakos viselkedés - másokkal vagy kisállatokkal való kegyetlenkedés
  • Csökkent aktivitási szint vagy éppen hiperaktivitás
  • Érdeklődés elvesztése azon tevékenységek iránt, melyeket korábban szeretett a gyerek - például barátok, sport, játék, iskola
  • Nagyfokú óvatosság a felnőttekkel való testi érintkezésben
  • Egy bizonyos személytől való félelem, különösen, ha a gyermek vonakodik vele kettesben maradni
  • Félelem a hazamenéstől
  • Szexualizált viselkedés
  • Szerfogyasztás - drog, gyógyszer, alkohol
  • Öncsonkítás, önbántalmazás - például haj, szempilla tépkedése, körömrágás
  • Öngyilkossági kísérletek vagy ezzel való fenyegetőzés
  • Bűnözés

A szövegben helyenként felhasznált forrás: Gyerekek elleni szexuális visszaélés, NANE, 2016.

Ezt is szeretjük