3 viccesnek szánt mondat a szülőtől, ami megsebzi a gyerek lelkét
A gyerekek érzékenyek, ezért jól gondold meg, mit mondasz.
A humorral kapcsolatos egyetlen alapszabály, hogy mindig gyógyító legyen, és semmi esetre se sértő.
A gyógyító humor nemesíti a gyerek lelkét, és a szeretet, a támogatás, a kreativitás és az együttérzés alapelveit tanítja neki, míg a sértő humor kritikusságra, hatalmi harcokra, ítélkezésre neveli, miközben zavaros üzeneteket közvetít felé.
Így viccelődj!
Azok a gyermekek, akiknek a családjában a gyógyító humor van jelen, kiegyensúlyozottabbak, boldogabbak, és jó a viszonyuk a testvéreikkel, szüleikkel - már csak azért is, mert mellettük biztonságban érzik magukat.
A mély és meghitt kapcsolat pedig felnőttkorukra is megmarad. Mindez nem véletlen, hiszen egy ilyen családban nincs helye a másik kinevetésének, megszégyenítésének, kritizálásának.
A gyógyító humor megerősít, épít, örömöt szerez és boldoggá tesz minden érintettet. Senkit sem aláz meg, kreativitás hatja át, ráadásul optimista életszemlélet társul hozzá. Ezen kívül, ami a legfőbb tulajdonsága, hogy mosolygásra, nevetésre késztet, a bizalom és a jóllét érzését adja.
Sértések és megalázások
A sértő humor az eddigiek szöges ellentéte. Nevetség tárgyává teszi a másikat, közvetlenül vagy közvetve megalázó számára. Cinizmus és szarkazmus hatja át, a hozzá társítható szemléletmód keserű, gunyoros, szégyenérzetet, versengést, elutasítást, elhatárolódást generál. Romboló erővel bír, legyen szó emberekről vagy eszmékről, ráadásul negatív, elbizonytalanító és lehangoló.
Azok a gyermekek, akiknek otthonában a sértő humor van jelen, többnyire védekező és tartózkodó módon viselkednek családtagjaik körében, a későbbiek során pedig vegyes érzésekkel idézik fel a családdal kapcsolatos emlékeiket. Általában szarkasztikusak és kritikusak szüleikkel és testvéreikkel. Felnőttként érzelmileg eltávolodnak a családjuktól annak érdekében, hogy ne érje őket több kritika, ne kelljen szégyellniük magukat, és többé ne képezzék nevetség tárgyát.
- Ha rossz leszel, elvisz a mumus...
...bumbus, klotyómanó, nem beszélve arról a bizonyos bagolyról, akinek a férfiassága rézből van. Mindez a felnőtt számára félig-meddig viccesen hangzik, a csemetére nézve azonban meglehetősen destruktív.
Egy gyerek sosem rossz a szó szoros értelmében, inkább csak eleven, esetleg közölni akar valamit viselkedése révén. Azzal, hogy ijesztgeted, méghozzá nem létező lényekkel, nagyobb traumát idézhetsz elő a lelkében, mint gondolnád. Ha gyakran mondod neki azt, hogy a mumus és társai rendelkezésére bocsátod, állandóan fenyegetve érezheti magát, idővel pedig titkolózóvá és magának valóvá is válhat, hogy kivédje a hasonló helyzeteket.
- Nekem ehhez a gyerekhez semmi közöm, a majomtól származik
A fenti kijelentés nyilván erősnek tűnik, pedig maga az élet: egy természettudományos végzettségű édesapa mondogatta időről időre gyermekének, ha valamilyen oknál fogva nem volt vele megelégedve - mintegy felfedezve benne Darwin evolúciós elméletének bizonyítékát.
Bár ez a fajta kritika nincs híján a humornak és a szellemességnek, az, akire irányul, adott esetben a gyerek, általában nemigen képes a pozitív oldalát nézni, sőt, roppantul megalázva érzi magát. Ráadásul, ha gyakran kerül ilyen szituációba, előbb-utóbb az önértékelése is csorbul. Azt pedig mindannyian tudjuk, hogyan boldogul felnőttként az, aki nem tud hinni saját magában. Soha ne poénkodj csemetéd kontójára!
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Neked szóltam, nem hallod? Pedig elég nagy a füled!
Még ha a gyerek valamely külső jegye el is tér az átlagtól, azzal sohasem szabad viccelni, ugyanis eltorzíthatja a kicsi énképét. Különösen iskoláskorban veszélyes, de már egy ovist is rossz ötlet ilyesminek kitenni, mert ezek után jó eséllyel elkönyveli, hogy valami nincs rendben vele, és a média által közvetített, irreális képet fogja etalonnak tekinteni - aminek persze élő ember úgysem tud megfelelni, így a frusztráció borítékolható. Jobb, ha mindenféle, a kicsi külsejével kapcsolatos megjegyzést - például, hogy duci vagy szeplős - mellőzöl.
Cikkünk Diana Loomans és Julia Godoy Hallgass a gyermekedre! - A boldog gyermek nevelésének 12 útja című könyve segítségével készült, amely a New Fusion Kiadó gondozásában jelent meg.
Neked is mondtak a szüleid olyat, ami mélyen megbántott?
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- gyereknevelés
10 tipikus szülői baki, ami sikertelenné teszi a gyereket
- kisgyerek
- intelligencia