A selypítés aranyos, de nem szabad elhanyagolni
Kérd logopédus segítségét, ha évekig nem javul a helyzet.
Édes, amikor egy kisgyerek selypítve mondja a szavakat, de, ahogy növekszik, egyre kevésbé lesz az.
Iskolásként kinevethetik az osztályban a gyerekek, felnőttként pedig nehezen veszik majd komolyan például egy állásinterjún. Ne hanyagold el a problémát, hogy később ne származhasson ebből hátránya!
Miért selypít?
Általában a selypítést a fogak közé csúsztatott nyelv okozza, de az első fogak hiánya, a környezet beszédhibája, fognövési rendellenesség vagy akár hallásprobléma is felelőssé tehető érte.
Ha a gyermek selypít, az sz, z, c, s, zs, cs hangok valamelyikét ejti helytelenül. A hangok közül vannak olyanok, amelyeknél az egyik tévesztése együtt jár a másik tévesztésével is, ilyen például a z-c.
Meddig nem kell aggódni?
Az első néhány évben, amikor a kicsi beszélni tanul, természetes, hogy egyes hangok kiejtése nehézséget okoz számára. A beszéd általában négy-öt éves korra letisztul. Ha ez nem történt meg, akkor érdemes nagyobb figyelmet fordítanod a problémára, és szakemberhez vinni a gyermeked.
Amit ne tegyél
Soha ne beszélj a gyerekhez szándékosan selypítve! Ha így hallja tőled a szavakat, nem érzékeli, hogy ez helytelen, ráadásul a közös gügyögés mókája pozitív élmény lesz számára, ami miatt még kevésbé szeretné majd elengedni rosszul ejtett hangjait.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amit meg kell tenned
A gyermekedet azzal segítheted elsősorban a helyes hangok elsajátításában, ha már egészen kicsi korától kezdve sokat és tisztán beszélsz hozzá. Ha beszéd közben ránézel, segítesz neki abban is, hogyan artikuláljon, miközben ejti a szavakat.
A már kialakult beszédproblémán úgy segíthetsz, ha szakemberhez viszed a gyermekedet. A logopédusok beszédhibának megfelelő gyakorlatokkal, játékos formában segítik a kicsiket megtanulni a hangok ejtését.
A foglalkozásokon kívül is gyakoroljatok otthon mondókákat, melyekben sok, a tévesztett hagot tartalmazó szó van. Ez nemcsak a hang megtanulásában segít, hanem fejleszti a ritmusérzéket, és szórakoztató is. Ha nem sok mondókát ismersz, nézz utána a neten, vagy vegyél a könyvesboltban direkt erre a célra írott könyvet.
Olyan apróságok is hasznosak lehetnek, mint egy szappanbuborék-fújó vagy egy szívószál. Ilyen eszközökkel a gyermek az ajka és a nyelve mozgásának koordinálását is gyakorolja, és ez hasznára lehet a hangképzésben.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- pelenka
Csak a pelenkába kakil, pedig mindjárt oviba megy
- kisgyerek
- gyereknevelés
3 jó szándékú szülői mondat, ami rombolja a gyerek személyiségét - Ezt mondd helyette!
- büntetés
- kisgyerek