A régieknél nem volt divat mindenért a patikába rohanni, hiszen jól tudták, hogy fűben-fában, de főleg a konyhában hatékony orvosságra lehet lelni.
Nagymamád is ismerhette, alkalmazhatta, anyaként pedig most te is előveheted a következő házi gyógymódokat, melyeket ma is érdemes bevetni ahelyett, hogy azonnal mindenféle gyógyszerrel próbálkoznál. Természetesen, ha a tünetek nem enyhülnek, mindenképp orvoshoz érdemes mennetek.
Vedd figyelembe a gyerekek életkorát, hiszen egyes házi gyógymódok az egész kis gyerekeken nem alkalmazhatók. Ha a legkisebb van rosszul, gyógynövények esetén az orvos tanácsára kell hagyatkozni, mit szabad, és mit nem adni a gyereknek.

Nehéz étel után két-három csepp citromlé egy pohár vízbe téve segítheti az emésztést. Továbbá a citrom nemcsak az immunrendszert erősíti, vagy a megfázást mulasztja el: segíthet elpusztítani a hólyaghurutot okozó baktériumokat is. Ugyanez a csipkebogyó egyik előnye is, mely antibakteriális, így a hólyaghurutot is kezeli. Érdemes a kettőt felváltva kombinálni.
Fotó: Stockbyte / Getty Images Hungary

Magas C-vitamin-tartalma miatt a csipkebogyótea jó segítség a megfázás kezelésében. Mivel antibakteriális, gyógyítja a baktériumoktól beteg mandulát, pusztítja a betegséget okozó kórokozókat. Mindemellett koleszterinszint-csökkentő, immunerősítő, sőt, a görcsös hasfájásra is hatékony gyógyír lehet.

Bár a drogériák pantenolos szerei erre nagyon jók lehetnek, nagyanyáink ismertek egy kemikáliáktól mentes gyógyírt is a leégésre: egy egyszerű nedves ruha, mely hűt, mégsem hagy zsíros, a bőr légzését gátló réteget. A hideg tejbe áztatott ruha egy másik régi módszer, ahogy a tejföl bőrre kenése is, ám ezek hagyhatnak egy, a bőr légzését nehezítő, zsíros réteget.

A kamilla gyulladáscsökkentő hatású. Ha a kisgyereknek nő a maradandó foga, és az ínye kicsit gyulladt, akkor visszahűtött kamillateával való öblögetés segíthet enyhíteni ezt. A kamillatea gyógyhatása felfázás esetén is aranyat ér, ezt már nagyanyáink is tudták.

Legyen bár lila vagy vörös, a régiek kiváló légúttisztítót ismertek a hagymában. Pár szelet erős illatát jó mélyen kell beszippantani, nyitott szájjal. Lehet, hogy okoz egy kis könnyezést, de megéri: a nagyobbacska gyerekeket fel lehet készíteni rá, már megértik, hogy miért érdemes elviselni.
Fotó: HandmadePictures / Getty Images Hungary

Székrekedésre nagyon jó segítség lehet a baracklekvár vagy a szilvalekvár, a befőtt, a kompót, esetleg az aszalt szilva. A rostban gazdag étkezés alapvetően segíti optimális ritmusban tartani az emésztést, így ezt szem előtt tartva el is kerülhető a baj.

A régiek tudták, hogy az emésztés kiegyensúlyozása érdekében segíthet az alma. Reszelve a székrekedés ellenfele, rágva hasfogó hatású lehet. Ha bio, jól megmosva a héjas alma remek rostforrás.

A méz régi csodaszer. Antibakteriális, köhögéscsillapító, torokfájás-csillapító és vitamindús. Egy kiskanálnyit elfogyasztva rögtön enyhül a makacs köhögés, és fertőtlenítve lesz a torok is. Citrommal fogyasztva a megfázás nagyszerű ellenfele akár teában, akár citromszeletekre csurgatva.