Orrszívó porszívó

Káros-e, vagy nem?

A zajos szerkezet drasztikusnak tűnik, ám, ha helyesen használod, a gyerek könnyebben kiheveri a betegségeket és az élményt is.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
Sok szülő idegenkedik az orrszívó porszívótól, ugyanis attól tart, hogy kárt tehet vele a kicsiben. Tény azonban, hogy amíg a gyerek nem tudja magától kifújni az orrát, csak ezzel az eszközzel távolíthatod el tökéletesen a váladékot.
 
 

Akármennyire is ódzkodik tehát a szerkezettől, szinte minden betegség esetében muszáj bevetned, ha azonban megfelelően használod, nem kell attól tartanod, hogy a baba megsérül. Eláruljuk, hogyan, mikor és milyen gyakran alkalmazd az orrszívót, hogy biztosan ne árts porontyodnak, és felgyorsítsd a gyógyulás folyamatát.

Banális betegség, súlyos következmények

A nátha látszólag a legbanálisabb betegség, amit egy egészséges immunrendszerű gyerek is átlagosan évi hat alkalommal elkap. Nem árt azonban komolyan venned a kórt, hiszen, ha nem kezeled megfelelően, kellemetlen következményekkel járhat. Mivel a kicsi még nem tudja kifújni az orrát, sokszor csak sírással jut elengedő levegőhöz, ami aztán az evésben és az alvásban egyaránt akadályozza.
 
Nem beszélve arról, hogy a felgyülemlett váladék visszacsorogva tovább fertőz, így a sima náthából jóval súlyosabb, elhúzódó betegségek alakulhatnak ki, mint a fül-, arcüreg-, hörgő- vagy tüdőgyulladás. A váladék lenyelése pedig hányást, hasmenést, hasfájást okozhat. Annak érdekében, hogy a súlyos szövődményeket megelőzd, a pangó váladékot rendszeresen el kell távolítani a kicsi orrából - a látható részekből és a belső járatokból egyaránt. Ezt a célt szolgálják a különböző orrszívó berendezések.
 

Az orrszívók típusai

A legegyszerűbb orrszívó a hagyományos gumiballon, ami könnyű és olcsó megoldást jelenthet, ám a hatékonyságát számos gyakorló anyuka megkérdőjelezi. Megoszlanak a vélemények az elemmel működő, motoros készülékeket illetően is - bár praktikusak és higiénikusak, szívóerejük nem minden esetben bizonyul elegendőnek.

A tapasztalatok szerint legtöbbeknek a porszívóhoz csatlakoztatható eszköz válik be - nem kevés szülő azonban ennek ellenére sem szívesen alkalmazza, hiszen attól tart, hogy az erőteljes szívóhatás kárt tesz a kicsiben. Tény, hogy a legtöbb gyerek kézzel-lábbal - és minden más lehetséges módon is - tiltakozik az orrszívó porszívó használata ellen, hiszen zavaró és ijesztő számára a hatalmas zaj és a váladék eltávolításával járó érzés.

Kellemetlenségek és tévhitek

Ráadásul ez esetben többnyire az anyai könyörgés sem segít, így aztán a szülő kénytelen egyszerűen lefogni a kis rúgkapáló bőgőmasinát, majd végrehajtani a szükséges procedúrát. Nem csoda hát, ha sokan feladják a küzdelmet menet közben, és végképp letesznek a készülék használatáról, mondván, hogy ez valójában egy kínzóeszköz, ami nélkül egyébként is évmilliókon keresztül megvolt valahogy az emberiség.

15 természetes megoldás gyerekbetegségekre

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ám bármilyen kellemetlen élmény is az orrszívás mindkettőtök számára, érdemes kitartanod. A tapasztalatok alapján ugyanis szinte biztosra vehető, hogy porontyod előbb-utóbb hozzászokik, már csak azért is, mert a készülék használata után azonnal megkönnyebbül.

Két rafinált orrszívó praktika
Ha gyermeked már elég nagy, add a kezébe a beüzemelt készüléket, hogy maga tisztíthassa ki az orrát. A procedúra kevésbé lesz ijesztő számára, ha azt az irányítása alatt tudja tartani, sőt, egyenesen sikerélményt jelenthet, hogy képes önállóan megoldani a helyzetet.

Néhány anyuka papírból kivágott, nagy füleket ragaszt a berendezésre, mondván, hogy az egy elefánt, mely ormányával kitisztítja az orrát. Ebben a játékos formában a kicsi könnyebben elfogadja a kezelést.

A készülék szívóerejétől sem kell tartanod: a különböző mendemondákkal ellentétben ugyanis nem károsítja a koponyaüreget, és abban is biztos lehetsz, hogy a gyerek agyvelejét sem szippantja ki. Ugyanakkor ritkán bár, de megeshet, hogy az eszköz megsérti a baba orrnyálkahártyáját. Ha az orrszívó porszívó használata során az orrváladék véressé válik, azonnal fejezd be a műveletet, és fordulj orvoshoz.

Így használd!

Az orrszívó porszívó tehát nagyon is hasznos eszköz, korántsem mindegy azonban, miképpen használod.
 

Gyorsaság és hatékonyság

A procedúra legkellemetlenebb része mindkét fél számára a lefogás elengedhetetlen pillanata. Vannak, akik két térdükkel tartják porontyukat hozzáférhető helyzetben, mások becsavarják egy plédbe vagy nagyobb törülközőbe, hogy ne tudjon kapálózni. Akadnak olyanok is, akik lefektetik a gyereket az ágyra, majd terpeszben szorosan a feje mögé ülnek, és a karjait beszorítják a lábaik alá. Mindhárom megoldás drasztikusnak tűnik, viszont a kicsinek semmi baja nem lesz, sőt, ily módon sokkal hamarabb átesik a kellemetlen műveleten.

A megfelelő előkészület után következhet a tényleges orrszívás. Mindkét orrlyukat többször, lehetőleg váltakozva tisztítsd ki, így ugyanis lényegesen nagyobb mennyiségű váladéktól szabadíthatod meg a kicsit. Azt a nyílást, amelyet éppen nem kezelsz, hagyd szabadon, hogy a gyerkőc rendesen kapjon levegőt - mindez különösen kisbabák esetében fontos, mivel ők csak sírás közben tudnak szájon át lélegezni. A művelet végén az orrlyukak környékét bekenheted zsíros krémmel, esetleg parafinolajjal, ami megnyugtatja a gyerek bőrét.

Mikor és hányszor?

A használat gyakoriságát alapvetően az határozza meg, hogy porontyod mennyi idős. A szakemberek szerint kisgyerekeknél a reggeli felkelés és a délutáni alvás után, valamint az esti lefekvés előtt érdemes alkalmazni az orrszívó porszívót, csecsemőknél viszont akár minden etetés-szoptatás előtt is elvégezhető a művelet.
 
 
A fentieken túl bevetheted a készüléket minden olyan esetben is, amikor a kicsi szörcsög, illetve, ha láthatóan váladékozik vagy eldugult az orra.

Ha túl sűrű a váladék

A gyógyulás során a váladék egyre sűrűbbé válik, ami megnehezíti az orr tisztítását. Hasonló helyzetben könnyebben eltávolíthatod a váladékot a gyógyszertárakban kapható sóoldat vagy nyákoldó spray segítségével.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fontos, hogy mindkét orrlyukat alaposan fújd be vele, majd pár percig valamilyen elterelő hadművelettel - például meséléssel, énekléssel - tartsd a gyereket vízszintes helyzetben, hogy a szer tökéletesen kifejthesse hatását. A beszáradt váladék eltüntetéséhez általában már nem elég az orrszívó porszívó - ez esetben megnedvesített fülpiszkálóval teheted szabaddá az orrjáratot.

Ezt is szeretjük