
Nem a gyerek buta, a tanár téved
A részképességzavarok igencsak változatos tünetek formájában adhatnak hírt magukról.

Még a viszonylag közeli múltban is egyszerűen csak butának titulálták azokat a gyerekeket, akiknek rendre meggyűlt a bajuk a tanulással. Ma már tudjuk, hogy a probléma hátterében nemritkán részképességzavar, más néven tanulási zavar - diszlexia, diszgráfia vagy diszkalkulia - áll, melyek számos módon orvosolható.
Minél korábban derül fény a bajra, annál hatékonyabban működnek a különböző fejlesztőmódszerek - a szülő és a pedagógus dolgát azonban megnehezítheti, hogy a részképességzavarok meglehetősen változatos tünetek formájában adnak hírt magukról. Tudd meg, melyek a legtipikusabbak, és kérd mielőbb szakember segítségét.
Tipikus tünetek
Az alábbi jelek tipikusak ugyan, ám még ma is könnyű félreértelmezni őket, mivel inkább indirekt, mint direkt módon utalnak részképességzavarra.
Aránytalan szóródás a tanulmányi eredményben
A részképességzavarral küzdő csemetéknél gyakran aránytalan mértékű szóródás figyelhető meg a tanulmányi eredményben, azaz egy-egy területen - jellemzően az írás-olvasás, illetve a számolás elsajátításában - általános intelligenciaszintjükhöz képest feltűnően alulteljesítenek.
Közömbösség és érdektelenség
Az érintett gyerekek általános jellemzője a számukra kellemetlen feladatok iránti közömbösség és érdektelenség, ami az ismétlődő kudarcok következtében egyre inkább elmélyül.
Sokan közülük idővel teljesen elutasítják a nemszeretem tantárgyat vagy tantárgyakat, ami a későbbiek során a továbbtanulásukat, illetve a pályaválasztásukat is negatívan befolyásolhatja. Fokozottan fennáll ennek a veszélye, ha a gyengén muzsikáló lurkónak rendszeresen feddésben, büntetésben, netán megszégyenítésben van része.
Beilleszkedési és magatartászavarok
A részképességzavarban szenvedő gyerkőcök szerény teljesítményük miatt könnyen válnak gúnyolódás céltáblájává, hiszen a gyermekközösségek nehezen fogadják be azt, aki valamilyen tekintetben kilóg a sorból. Tipikus jelenség az is, hogy a lurkó a maga módján próbálja kompenzálni a sorozatos kudarcot, azaz mintegy kiszelepelésként hangoskodik, visszabeszél, vitát vagy akár verekedést kezdeményez - holott a legkevésbé sem antiszociális, hanem egyszerűen csak tehetetlen a saját problémájával szemben.
Így kezeld!
Természetesen pszichológus dolga megállapítani, hogy valóban részképességzavarról van-e szó, mint ahogy fejlesztés mikéntjét is neki kell meghatároznia. A szakember javaslata alapján a pedagógust is megkérheted arra, hogy a problémás tantárgyból vagy tantárgyrészletből időszakosan mentesítse csemetédet az értékelés és a minősítés alól.
A professzionális segítség mellett azonban anyukaként te magad is sokat tehetsz azért, hogy csemetéd minél jobb hatásfokkal küzdjön meg a tanulási zavarral.
Az egészséges énkép kialakítása
A kellő önbizalom az első és kihagyhatatlan lépést jelenti a siker felé vezető úton - az egészséges énkép kialakításának alapfeltétele pedig a pozitív visszajelzés és a teljes elfogadás.
Ne felejtsd el gyermekedet kisebb teljesítményeiért is megdicsérni - akkor is, ha azoknak semmi közük a tanulmányi eredményéhez. Ami pedig az iskolai produktumot illeti, ne éld meg tragédiaként egy-egy kevésbé sikeres próbálkozását.
Sőt, éreztesd vele: attól, hogy hadilábon áll a betűkkel vagy a számokkal, semmivel sem szereted őt kevésbé - ami nem más, mint az a bizonyos feltétel nélküli szeretet, melynek hiányában egyetlen gyerkőcből sem válhat kiegyensúlyozott, sikeres felnőtt.
A kudarctűrő képesség fejlesztése
A részképesség-zavaros kicsik dolgát sokszor tovább nehezíti alacsony kudarctűrő képességük - ám ez, mint minden képesség, kiválóan fejleszthető, mégpedig elsősorban és mindenekelőtt játékkal. A szakemberek főként a társasjátékokat javasolják, mivel ezek szisztémája segíti a szabálytudat kialakulását az apróságokban. A piaci kínálat meglehetősen vegyes képet mutat - ha biztosra akarsz menni, nézz körül a Gyermekabc.hu oldalon.
Önállóságra nevelés
A részképességzavarban szenvedő gyerekek a sikerélmény hiánya miatt - éppen az önbizalomhiány kapcsán - önállótlanná is válhatnak, amit azonban módodban áll ellensúlyozni. Hagyj neki mindent, ami nem jelent veszélyt önmaga és környezete számára, no és persze nem kelt felesleges feltűnést vagy visszatetszést. Az irányítás szerepét - legalábbis az ésszerűség határain belül - a terelgetés és a támogatás vegye át.
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló cirkónia kristály díszítéssel14 900 Ft
-
Cirkónia kristályos minimalista négyszög ezüst fülbevaló13 900 Ft
-
Fehéren ragyogó Swarovski® kristályos ékszerszett11 090 Ft
-
Vasmacska cirkóniával ezüst nyaklánc6 490 Ft
-
Ezüst nyaklánc patkó alakú ezüst medállal8 150 Ft
-
Ovális fekete cirkónia kővel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 490 Ft
-
Kék és fehér cirkónia kristályokkal díszített ezüst ékszerszett27 900 Ft
-
Swarovski® kristályos Eiffel tornyos nyaklánc7 990 Ft
-
Virágos szív cirkóniával ezüst ékszerszett18 900 Ft
-
Swarovski® kristályokkal és gyöngyökkel díszített karkötő9 990 Ft
-
Ezüst nyaklánc K betűs medállal7 490 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy szett színes cirkóniával díszítve29 900 Ft
-
Ellentétek vonzása nyaklánc kristályokkal7 990 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló fehér és kék cirkóniával díszítve13 900 Ft
-
Fehér cirkónia kövekkel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 350 Ft
Korlátokra természetesen ekkor is szükség van, ám fontos, hogy ezek ne terjedjenek ki a legapróbb részletekre is. Az így nevelt gyerek egyre többször próbálkozik majd meg egy-egy probléma megoldásával - először csak otthon vagy a játszótéren, később azonban az iskolában is. Mindez pedig a következetés fejlesztés mellett előbb-utóbb meghozza a gyümölcsét a tanulás terén.
OLVASD EL EZT IS!

- kisgyerek
- vitamin
Az 5 legfontosabb tápanyag, ami nélkül buta lesz a gyerek

- kisgyerek
- idegrendszer
3 élelem, ami hiperaktivitást okoz

- büntetés
- kisgyerek