7 dolog, amit óvodakezdéskor már elvárnak a gyerekektől: így tudjátok gyakorolni a nyáron
Mit érdemes tudnia egy hároméves kiscsoportosnak, hogy könnyebb dolga legyen az oviban?
Az óvoda jó esetben korántsem csak gyermekmegőrző, sokkal inkább egy olyan, kiemelt színhelye a kicsik életének, mely érzelmi biztonságot nyújt, emellett keretet ad a szociális képességek harmonikus fejlődéséhez, derűs, szeretetteljes légkört teremtve, a gyermek szükségleteit, személyiségét maximális mértékben figyelembe véve.
Mindemellett, vagyis inkább mindehhez következetes szabályok is szükségesek, hiszen azok adnak biztonságot a gyerekeknek, a kereteken belül pedig szabadságot és a kibontakozás lehetőségét. Persze nincs két egyforma gyermek, hároméves kor körül fizikai, mentális és érzelmi fejlődésük terén is mutatkozhatnak nagyobb különbségek, a türelem pedig elengedhetetlen, van azonban néhány pont, mely iránymutatást jelenthet azzal kapcsolatban, mit érdemes tudnia ekkorra egy gyereknek, hogy könnyebben vegye az óvoda jelentette változást.
A szobatisztaság feltétele az ovinak?
Rengeteg szülő szorong az óvoda előtti utolsó hetekben is azon, hogy még nem teljesen szobatiszta a gyerek, bármilyen mértékben próbálkoztak is korábban a pelenkáról való leszoktatásban. Az általános elv szerint a kicsik maguktól is szobatiszták lesznek, ha minden szempontból megérnek rá, erőltetni pedig semmit nem szabad, az ugyanis rendkívül kontraproduktív lehet, és komoly szorongást alakíthat ki, nehezítve a folyamatot. Nem segít azonban az sem, ha a szülő szorong a téma miatt, hisz bármennyire próbálja is leplezni, a gyerekeknek köztudottan remek antennáik vannak. Persze mondani könnyű.
Érdemes tudni, hogy az óvodai felvételnek hivatalosan már nem feltétele a szobatisztaság, az óvodák többségében azonban, általában a tárgyi és személyi feltételek hiányára hivatkozva, nem pelenkázzák a gyerekeket, és nem kezelik a beszennyeződött pelenkát.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bár a többi gyerek hatása és követése is mérvadó lesz, részben előbbinek köszönhető, hogy az óvodai beszoktatás ideje alatt, néhány hét elteltével a legtöbb gyerek szobatiszta lesz, de érdemes több váltóruhával készülni. Az óvónők és dajkák munkájához ez is hozzátartozik, türelemmel kell ilyenkor a gyerekekhez viszonyulniuk anélkül, hogy a legkisebb szégyenérzetet is kialakítanák bennük. Természetesen óvodája válogatja, és megbeszélés kérdése is, hogy vehet-e mégis pelenkát a gyerkőc akár csak az alváshoz, minden esetben érdemes azonban jelezni, hogy az adott területen még nincs rendben minden.
De addig is, nyugalom, a nyár hátralévő hetei is kínálnak még alkalmat a gyakorlásra, jó, ha a gyerek minél többet tud az udvaron pelenka nélkül, akár pucéran játszani, de sokat segíthetnek a témával foglalkozó gyerekkönyvek, a motiváció, akár a bilire ragasztott matricák, a türelem és a sok-sok beszélgetés, hisz a gyerekeknek ekkorra már az értelmére is lehet hatni. Mindemellett fontos, hogy a legkisebb rosszallás és idegeskedés se forduljon elő, ha esetleg baleset történik. Ha a gyerkőc már saját maga végzi el a dolgát, fontos azt is megtanítani neki, hogyan tudja ügyesen megtörölni magát, bár a popsitörlésben a kicsiknek még egész biztos segítenek az óvodában.
7 kreatív játék, amivel egyedül is elvan a gyerek - Home office-ban igazi megváltás
ElolvasomÖnálló étkezés, öltözés, kézmosás, fogmosás
Szerencsére nem minden olyan összetett, fizikai és lelki érési folyamatoktól függő tényező, mint a szobatisztaság kérdése, vannak dolgok, melyeket egy hároméves gyerek önállóan egész biztosan meg tud csinálni, ha pedig mégsem, nem olyan nehéz megtanítani neki. Ilyen a kanál és a villa használata, tompa nyelű kiskéssel még nem kell tudnia étkezni egy kiscsoportosnak, viszont fontos, hogy pohárból már tudjon inni, és az óvodában ne akarjon kulacsot, cumisüveget vagy csőrös poharat használni. Érdemes arra tanítani már otthon is a gyereket, hogy mindent kóstoljon meg legalább, akkor az óvodában sem érheti nagy meglepetés, és akkor sem, ha tudja, hogy az evés ideje alatt a helyén kell maradnia, nincs közben felugrálás, szaladgálás és játék.
Annak ellenére is érdemes készülni minderre, hogy az óvodai dolgozók természetesen segítenek, ha nem eszik vagy iszik a gyerek, a nagy létszámra való tekintettel viszont ez nem kis nehézséget okozhat, csakúgy, mint az, ha a kiscsoportos semennyire nem öltözik önállóan. Érdemes gyakorolni a cipőcserét, az egyszerűbb ruhák cseréjét, a kabát felvételét és becipzározását is, cipőt cipőfűzővel bekötni azonban még nem kell tudniuk.
Az igények kommunikációja és a higiéniai szabályok ismerete
Bár a beszédfejlődés is igen eltérő lehet, fontos, hogy a gyerek tudja kommunikálni az óvónők felé, ha szomjas, éhes, ha fáj valamije, ha történt vele valami, ha WC-re kell mennie, vagy például, ha zsebkendőre vagy épp orrfújásra van szüksége. Persze vannak félénkebb gyerekek, de jó, ha ilyen esetben is tudnak válaszolni a konkrét kérdésekre.
Jó, ha a gyerkőc tud orrot fújni, de nem lesz különösebb probléma az sem, ha még nem megy maradéktalanul. Alapvető higiéniai szabályokat érdemes azonban ismernie, például, hogy ne tüsszentsen, köhögjön másokra, az orrát vagy a maszatot a szájáról ne a ruhájába törölje, és így tovább. Szintén fontos, hogy a gyerkőc tudjon önállóan, helyesen kezet mosni, fogat mosni, fogmosás után pedig kiköpni a fogkrémet és a vizet. Vannak dolgok azonban, melyekben egyértelműen segítenek majd, például, ha esetleg naptejjel kell bekenni a gyereket, vagy épp szúnyogriasztó spray-t kell alkalmazni.
Szüleid is ilyen oviba járhattak: különleges korabeli képek
ElolvasomMinden kezdet nehéz
Amennyiben lehetséges, a nagy változtatásokat nem jó pont a beszoktatás idejéhez kötni, utóbbi ugyanis önmagában is elegendő egy kisgyerek lelkének. Az óvodakezdés és az elválás, különösen, ha korábban nem volt szó bölcsődéről, a szülőknek is komoly stresszt jelenthet, ezért fontos már előre dolgozni az elengedés témáján, tudatosítva, hogy bár minden kezdet nehéz lehet, az óvoda nem szükségszerű rossz, hanem egy hihetetlen és sokszínű lehetőség az apróság fejlődésére nézve, szinte minden téren.
A kezdeti szorongás a felnőtt és a gyermek részéről is múlni fog, ha pedig mégsem, és komolyabb problémák húzódnak meg a háttérben, vagy épp az intézmény nem megfelelő, semmi sincs kőbe vésve, és változtatni sem késő soha.
Hogyan éld túl a bölcsibe, oviba szoktatást? Vida Ági babapszichológust kérdeztük
A bölcsibe, óvodába szoktatás érzelmileg egy nehéz időszak a család, de legfőképp a gyermek és az anya életében.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.