2 ijesztő probléma a szoptatás alatt
A szoptatás során csomó vagy gyulladás keletkezhet a mellben. Önmagában egyik sem veszélyes, de a gondos kezelés elengedhetetlen.
A tünetek ijesztőek lehetnek, de ne ess pánikba. A gyulladás, illetve a mellben található csomó viszonylag egyszerűen és gyorsan orvosolható, és a szoptatásról sem kell lemondanod miattuk.
Csomó a mellben
Minden nőt megijeszt, ha csomót talál a mellében, különösen, ha a körülötte lévő terület érzékennyé, pirosassá válik. Ám aggodalomra semmi ok, ugyanis a jelenség szinte biztosan a szoptatással áll kapcsolatban.
Feltehetőleg arról van szó, hogy eldugult egy tejcsatorna, így nem tud kiürülni belőle a tej. Az eldugulás önmagában nem veszélyes, ám könnyen elfertőződhet. Kezelésének alapja lényegében az, hogy a tejnek szabad utat kell adni, mégpedig az alábbi módokon.
- Minden etetés alkalmával alaposan ürítsd ki az érintett mellet. Először ezt add oda a babának, és próbáld őt arra ösztökélni, hogy minél jobban kiszívja. Ha a szoptatás után nyomásra nem szivárog, hanem folyik belőle a tej, nyilvánvalóan nem ürült ki. Ez esetben kézzel vagy mellszívóval fejd le a maradékot.
- Fontos, hogy az eldugult tejcsatornát semmi ne nyomja. Ellenőrizd, hogy nem szűk-e a melltartód, illetve nem szorítja-e le cicidet valamilyen más ruhadarab. Szoptatás közben váltogasd a különböző testhelyzeteket, hogy a nyomás mindig más és más tejcsatornára kerüljön.
- A babát tarthatod olyan, számára is kényelmes helyzetben, hogy szopás közben állacskájával az eldugult járatot masszírozza. Így könnyebben kitisztul a tejcsatorna.
- Minden etetés előtt helyezz meleg borogatást az eldugult tejcsatornára. Etetés előtt és alatt egyaránt masszírozgasd óvatosan.
- A rászáradt tej is eltömheti a mellbimbót - mosd le meleg vízzel.
- Ne add fel a szoptatást! Ez az időpont a legkevésbé sem alkalmas a baba elválasztására vagy a szoptatások ritkítására-csökkentésére, így ugyanis csak rosszabbra fordulna a helyzet.
- Ritkán előfordulhat, hogy az emlő minden óvintézkedésed ellenére begyullad. Ha mind érzékenyebbé, keményebbé, pirosabbá válik, netán be is lázasodsz, fordulj orvoshoz.
Emlőgyulladás
A kezdeti nehézségek után a nők többségének viszonylag könnyen megy a szoptatás. Megesik azonban, hogy valamilyen komplikáció adódik - ilyen például az emlőgyulladás. Bár a fertőzés lehetősége a szoptatás egyetlen szakaszában sem zárható ki, jellemzően a szülés utáni második és hatodik hét között fordul elő.
Mi okozza?
Az emlőgyulladás rendszerint úgy alakul ki, hogy a mellbimbó bőrének repedésein keresztül baktérium kerül a tejcsatornába, gyakran a csecsemő szájából. Főleg akkor számíthatsz berepedezésre, ha első babás anyuka vagy, hiszen így a mellbimbód nem edződhetett hozzá a szopással járó igénybevételhez.
Mik a tünetei?
Az emlőgyulladás jellegzetes tünete a gyulladt tejcsatorna fölött érezhető heves fájdalom, a keménység, a pír, a forróság, a feszülés, továbbá a hidegrázás és a láz. Megeshet az is, hogy a lázon és a fáradtságon kívül nem jelentkezik más tünet.
Hogyan kezelhető?
Igen fontos a gyors orvosi beavatkozás - a fenti panaszok esetén azonnal fordulj szakemberhez. A probléma gyógyítására rendszerint antibiotikumot, esetleg fekvést, fájdalomcsillapítót és hűtőborogatást írnak elő.
Szoptathatsz-e közben?
A gyulladt mellből fájdalmas szoptatni, ennek ellenére javallott, sőt, muszáj. Érdemes minél gyakrabban rászánnod magad, mivel így a tej áramlásban marad, és nem engedi eldugulni a tejcsatornákat. Ha a baba nem végzett elég alapos munkát, kézzel vagy mellszívóval óvatosan fejd le a maradékot. Nem kell tartanod attól, hogy a kicsi elkapja a fertőzést: mint már említettük, az ezt okozó baktériumok nagy valószínűséggel éppen az ő szájából származnak.
Van-e szövődménye?
Az elhanyagolt emlőgyulladás következtében a mellben tályog alakulhat ki szövődményként. Ez olyan kínzó tüneteket okozhat, mint a már-már elviselhetetlen fájdalom és a magas, 37,4-39 fokos láz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A tályogot helyi érzéstelenítésben, sebészi úton szívják le, emellett antibiotikumos kezelésre is szükség van. A beteg mellből nem szoptathatsz, de mellszívóval továbbra is rendszeresen ki kell ürítened mindaddig, amíg meg nem gyógyul. Ezalatt az egészséges mellből zavartalanul táplálhatod a babát.
Cikkünk Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyv alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- egészséges
- terhesség
A 6 legegészségesebb étel, amit muszáj fogyasztanod
- cipő
- terhesség
Nőies, lapos talpú cipők körképe
- terhesség
- kezelés