Ezek a majomhimlő tünetei gyerekeknél - Nem árt tisztában lenni vele

A veszélyeztetettek csoportjába tartoznak a gyerekek a majomhimlővírus esetében.

Majomhimlő tünetei gyerekeknél
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A majomhimlő egy ritka betegség, amelyet a majomhimlővírus okoz. Habár a betegséget 1980-ban felszámolták, továbbra is előfordult Közép- és Nyugat-Afrika országaiban. 2022 májusa óta az afrikai régión kívül olyan országokból is jelentettek eseteket, ahol korábban nem dokumentálták a majomhimlő terjedését. A himlő egy zoonózis, vagyis olyan betegség, amely állatokról emberre terjed. Az esetek gyakran a trópusi esőerdők közelében fordulnak elő, ahol a vírust hordozó állatok élnek. 

A majomhimlő számos tünettel járhat együtt. Míg egyeseknél a tünetek kevésbé súlyosak, másoknál komolyabb betegség is kialakulhat. Nagyobb kockázatának vannak kitéve a terhesek, a gyermekek és a gyengébb immunrendszerűek, illetve a kezeletlen és előrehaladott HIV-betegségben szenvedők. Mivel a betegség érintés útján terjed, így a gyerekek esetében ugyanúgy van esély a fertőzésre. A tárgyak fogdosása nem jelent kockázatot, de a bőrrel való kontaktus igen, így a kézmosás kulcsfontosságú a megelőzésben.

kezmosas cover
Fotó: Peter Dazeley / Getty Images Hungary

A majomhimlő tünetei gyerekeknél 

Richard Malley gyermekinfektológus szerint nincs ok pánikra:
- Szerintem nagyon valószínűtlen lenne, hogy egy óvoda, tábor vagy iskola a vírus átvitelének fő helyszíne lenne, jelenlegi tudásunk szerint. De természetesen mindannyiunk számára fontos, hogy éberek legyünk.

Hasonlóak a tünetek a felnőttek és a gyerekek esetében is:

  • láz
  • fejfájás
  • izomfájdalom
  • gyengeség
  • duzzadt nyirokcsomók
  • gennyesedő kiütések

A tünetek a legtöbb esetben maguktól elmúlnak, nagyjából 2-4 héten belül.

majomhimlő
Fotó: Jackyenjoyphotography / Getty Images Hungary

A majomhimlő kockázata az európai térségben egyelőre csekély, így nem kell aggódni. Azonban - a Covid-járványhoz hasonlóan - fontos odafigyelni a kézfertőtlenítésre és rendszeres, alapos kézmosásra. Illetve minden esetben támogatni a gyermekek immunrendszerét a kellő vitaminbevitellel, kiegyensúlyozott táplálkozással és kellő vízpótlással. 

Majomhimlő-fertőzés esetén azonnal fordulj orvoshoz

A WHO azt tanácsolja, hogy fertőzés vagy annak gyanúja esetén lehetőség szerint szigeteljük el magunkat másoktól. Pozitív teszt után pedig vegyük fel a kapcsolatot az egészségügyi szakemberekkel. A jelenleg elérhető védőoltások mind 18 év felett adhatóak csak be, viszont van a gyerekek számára is alkalmazható vírusellenes készítmény. 

(A képek forrása: Getty Images Hungary.)

Hamarosan Magyarországon is megjelenhet a majomhimlő a szakember szerint: ezt lehet most tudni róla

A WHO globális egészségügyi vészhelyzetté nyilvánította a majomhimlőjárványt.

Elolvasom
Ezt is szeretjük