A világ legsegítőkészebb gyerekei az övék: a maja szülőktől van mit tanulni
Az ősi életformájukat őrző maják gyerekeit nem kell kérlelni, hogy etessék meg a kutyát.

A nyugati civilizáció hozta gyermekközpontúság és az anyagi jólét az elmúlt évtizedekben egy sokkal könnyedebb, kötelezettségektől mentes gyerekkornak ágyazott meg, mint ami a korábbi évszázadokat jellemezte. Ebbe a gyerekkorba sok helyen a játékon kívül csak a tanulás fér bele.
Ez elsőre pozitív változásnak tűnik, ám egyúttal olyan negatívumokat is magával hozott, mint a megszaporodó hisztik, a végeláthatatlan szülő-gyerek egyezkedések és veszekedések a család életében. Hogy lehet ezt másként is csinálni, arra jó példák azok a közösségek, melyek ma is őrzik ősi életformájukat.
A világ legsegítőkészebb gyerekei
A maja családokban például mindez egészen másként megy. Sem a kicsi, sem a nagyobb gyerekeket nem kell sokszor egymás után megkérni valamire, fenyegetőzni, ha nem teszik meg, amit a szülők kérnek tőlük. Sőt még jutalmat sem kell kilátásba helyezni az elvégzett feladatért. Ennek oka, hogy a szülők egyrészt építenek a gyerekek veleszületett segítő szándékára, tenni akarására. Másrészt nagyon fontosnak tartják, hogy átadják gyerekeiknek kultúrájuk legfontosabb értékeit.

A hagyományőrző maja nevelés alapja, hogy a szülők sokkal összetettebb készségekre tanítják a gyerekeket, mint a mosás vagy a mosogatás. Arra szoktatják őket, hogy figyeljenek a környezetükre, észrevegyék, ha tennivaló adódik, és azt végezzék is el, kötelességtudó családtagok legyenek. Ebbe az is beletartozik, hogy ne zavarják a csoport kohézióját, dinamikáját. Megtanulják, hogyan mérjék fel maguk körül a helyzetet, először megfigyelnek, és csak aztán cselekednek. Mindez olyan fontos cél és érték a gyerekek és a maja kultúra számára, hogy Mexikóban sok helyen külön kifejezéssel illetik: ez az acomedido.
Az acomedido összetett fogalom, légyege, hogy nem pusztán azért végzek el egy házimunkát vagy feladatot, mert valami rám parancsolt, hogy csináljam, hanem azért, mert figyelek a környezetemre, és tudom, hogy az adott pillanatban ez a megfelelő segítség.
Hogyan nevelj segítőkész gyerekeket?
1-7 éves korosztály
A totyogósoknak természetes vágyuk, hogy segítsenek a szüleiknek. Persze amikor még csak ismerkednek egy feladattal, sokat ügyetlenkednek, rumlit csinálnak, ám ha gyakorolhatják, beletanulnak.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?
A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. november 6. 18 óra
Helyszín: Thália Színház
Promóció
Naponta többször kérd meg, segítsen neked és a családnak valamiben. Túlzásba ne vidd, elég óránként egy kérés. Természetesen olyan egyszerű feladatot kapjon, amit el is tud végezni. Megkérheted például, hogy hozzon oda neked valamit - papucsot, krumplit, papír zsebkendőt -, bevásárlást követően ő is cipelhet egy kisebb, könnyű szatyrot, megnyithatja a kerti locsolót.
Ügyelj rá, hogy a feladat ne valamilyen mondvacsinált vagy játék munka legyen, hanem olyan, amivel valóban hozzájárul a család mindennapjaihoz, amivel segítségedre van!
7 éves kor felett
Ha a gyerek kisebb korában nem szokta meg, hogy segítsen, légy türelemmel. Először a fenti ötletekkel próbálkozz. Nem biztos, hogy elsőre hajlandó lesz segíteni, de belerázódik majd. A továbbiakban figyeld meg, hogy milyen területeken ügyes, milyen feladatokat végez el szívesen. Ezután már a képességeinek megfelelő, bonyolultabb munkákat is adhatsz neki.
Ne felszólítsd, hogy csinálja meg ezt vagy azt, hanem utalj az elvégzendő feladatra, mondhatod például, hogy „üres a kutya tányérja”, amiről eszébe jut, hogy megetesse a kutyát, vagy „lássunk neki a vacsora elkészítésének”.

Kiadja: 21. Század Kiadó.
Ára: 3517 forint.
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- pszichológia
- gyereknevelés
Örökre nyomot hagy a gyerek lelkében: 3 módszer, amivel soha ne fegyelmezd, hiába láttad a szüleidtől

- gyerek
- gyereknevelés
„Ha anya leszek, én soha…" - az elképzelés és a valóság 5 gyakorló szülőtől

- pszichológia
- gyereknevelés