A 3 legdurvább bőrkiütés
Vörös, viszkető kiütések és hólyagok borítják a gyerkőc testét? Ismerd meg a fájdalmas tünetek ellenszerét, és segíts rajta!
A gyerkőc szervezete eredendően kevesebb mesterséges anyagot és allergént tolerál, mint a felnőtteké. Amikor porontyod legelőször kerül kapcsolatba az irritáló anyaggal, nem biztos, hogy rögtön lázadni kezd ellene a teste, sőt, lehet, hogy az illető anyagot a szervezet meglehetősen hosszú ideig tűri, mielőtt az első problémák jelentkeznek. Íme, a leggyakoribb allergiás bőrbetegségek!
Kontakt dermatitisz
Ez annak a bőrreakciónak az általános megnevezése, mely a gyermek bőre és egy külsőleg alkalmazott szer közvetlen érintkezése során jelentkezik. A kontakt dermatitisz lehet allergénes vagy irritációs, attól függően, hogy az érintett anyag allergiás immunreakciót vált-e ki, vagy egyszerűen csak irritálja a pici bőrét. A betegség bármelyik formája kiválthatja a bőr vörös, hólyagos és viszkető gyulladását.
Mi okozza?
Egészen pici korban a vizeletből felszabaduló ammónia okozhat bőrgyulladásos irritációt, más néven pelenkakiütést. Később többnyire az ékszerekben található nikkel, a gumi, a krém állagú gyógyszerek vagy testápolók és egyes növényfélék váltják ki a kontakt dermatitiszt. A vegyszerek, a mosópor és a fertőtlenítőszerek is gyakran irritálják a gyerekek bőrét, ezért elengedhetetlen, hogy a mosás után alaposan öblítsd ki a ruhákat, vagy indíts el egy öblítőprogramot is!
Hogyan kezeld?
A betegség kezelése során a legfontosabb, hogy tartsd távol a gyereket a potenciális allergénektől. Ha tehát porontyod bőre hajlamos a gyulladásra, ne használj erős szappanokat és oldószereket, és arra is ügyelj, hogy ne öltöztesd szúrós ruhaneműbe. Ha gyanakszol valamilyen anyagra, de nem teljesen vagy biztos a dolgodban, az orvos elvégezhet egy bőrtesztet az apróságon. Ilyenkor egy bizonyos anyagot beledörzsölnek a bőrbe, letakarják, és 48-96 órával később szemügyre veszik az eredményt.
Csalánkiütés
A csalánkiütés - más néven urticaria - nagyon gyakori bőrkiütés, jellemzően piros, viszkető, kiemelkedő bőrgöböcskékkel. A kiütés általában hirtelen kezdődik, és kiterjedt, fényes vörös bőrrel és gyakran erős viszketéssel jár, de az irritált terület fel is hólyagozhat. Néhány esetben egyéb tünetek is jelentkezhetnek, mint fejfájás, fáradtság, ízületi fájdalom és láz, de szerencsére a kiütés a legtöbbször néhány óra vagy nap alatt különösebb kezelés nélkül elmúlik. Amennyiben a csalánkiütés a mélyebb bőrrétegeket vagy a szájat és a torkot is érinti, valamint akadályozza a gyerek légzését, mihamarabb vidd orvoshoz!
Mi okozza?
A legkülönfélébb dolgok válthatnak ki csalánkiütést, de olykor nem is lehet pontosan tudni, mi okozza. Gyakran áll a háttérben ételallergia: ebben az esetben a táplálékok az emésztés során vagy közvetlenül bőrkontaktussal okoznak kiütést. A leggyakoribb bűnösök között van a földieper, a mogyoró, a tengergyümölcsei, a tej és a tojás.
Az ételek mellett meg kell említeni a gyógyszereket is: bár szinte minden orvosság okozhat kiütést, a leggyakoribb kiváltója a penicillin. A kellemetlen irritáció egyes betegségek mellékhatásaként is jelentkezhet, különösen vírus, gomba vagy parazita okozta fertőzések esetén. Emellett azonban a napfény, a hideg, a meleg, a mérges szömörce és természetesen a csalán is kiválthatja az urticariát.
Hogyan kezeld?
Az egyszeri vagy enyhe esetekben általában nincs szükség orvosi kezelésre. Az antihisztamin csökkentheti a viszketést és a kivörösödést azzal, hogy blokkolja az allergiás válasz egyik fő vegyületének hatását. Szintén enyhítheted a viszketést cinkoxidos testápolóval vagy hideg borogatással. Ha be lehet azonosítani a probléma okát, figyelj rá, hogy a pici ne kerüljön érintkezésbe ezekkel az anyagokkal. Súlyosabb, visszatérő problémák esetén azonban feltétlenül fordulj orvoshoz. Ha nem sikerül megtalálni az okot, valószínűleg azt javasolja majd, hogy vezess naplót gyermeked étrendjéről, illetve vonj meg tőle bizonyos élelmiszereket.
Ekcéma
Az igen gyakori bőrbetegség, amit néha atópiás dermatitisznek is neveznek, minden tizedik gyereket érint, és általában egy éves kor körül alakul ki. A legtöbb gyerek csak enyhe irritációt tapasztal, és ki is növi a betegséget, ha azonban az ekcéma súlyos, alaposan megkeserítheti porontyod mindennapjait. Az ekcéma bárhol előfordulhat, de rendszerint a csemete arcán jelentkezik száraz, irritált, viszkető foltok formájában, ugyanakkor előfordulhat a fül mögött és a térdhajlatban, a nyakon és a könyökhajlatban is. A gyermek bőre lehet vörös és gyulladt, apró pattanásokkal vagy hólyagokkal teli, de az ekcéma járhat nedvező vagy száraz és megvastagodott foltokkal is. A bőrterület erősen viszket, hámlik, és olykor vérzik is.
Az ekcéma súlyos formájában szenvedő pici érzékenyebb a bőrfertőzésekre is. A fertőzés jele, hogy hirtelen rosszabbodik az ekcéma, gennyel telt hólyagok jelennek meg, megduzzadnak a nyirokmirigyek, és hőemelkedés is fennáll. Ilyenkor antibiotikumra is szükség lehet.
Mi okozza?
Az ekcéma oka ismeretlen, de többnyire öröklődik a családban, és erős összefüggést mutat az asztmával és a szénanáthával. A betegséget több tényező is előidézheti, többek között a házi poratka, a macska- és kutyaszőr, a pollen, a bőrirritáló anyagok, mint például a gyapjú és a nejlon, a mosópor, a szappan és a habfürdők. Az ételallergiát is össze szokták kapcsolni az ekcémával: ha a gyerkőcödnek ekcémája van, vagy előfordult már a betegség a családban, három éves kora előtt ne adj neki diót, mogyorót, különösen ne földimogyorót, mert ezek allergiás reakciót válthatnak ki.
Hogyan kezeld?
Ha felmerül az ekcéma gyanúja, feltétlenül fordulj orvoshoz, aki határozott diagnózist tud felállítani, és dönt a megfelelő kezelésről, de
a tünetek enyhítésére orvosi ajánlás nélkül is alkalmazhatsz emolliens kenőcsöt. Mivel az ekcéma tulajdonképpen a bőr szárazsága, a kezelés fő irányvonala a bőr nedvesen és puhán tartása. A fürdés önmagában is kiszáríthatja a bőrt, ezért normál szappant csak elvétve vagy egyáltalán ne használj, helyette fürdőolajat és puhító krémet érdemes alkalmaznod.
Ha a gyermek bőre begyullad vagy elfertőződik, az orvos esetleg szteroidkészítményt írhat fel. Ezek nem gyógyítják meg az ekcémát, de gyorsítják a nagyon rossz állapotban lévő bőr gyógyulási folyamatát.
Az antihisztaminok gátolhatják a viszketést, és javítják az alvást, bár egyes antihisztaminok napközben is álmosságot okoznak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha nem szeretnéd gyógyszerrel kezelni porontyod tüneteit, enyhébb esetekben a nedves borogatás is hatásos lehet: a szteroidkrém és a nagy adag puhító krém tetejére tegyél vizes ruhát. A pakolás hűsíti a gyermek bőrét, és megtörheti a vakarózás-viszketés ismétlődő ciklusát.
Cikkünk June Thompson Anyajegyek, kiütések és más bőrproblémák című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- kezelés
Piros foltok, viszkető, hámló bőr
- internet
- kisgyerek
Így szabályozd a gépet, hogy a gyerek csak azt lássa, ami neki való
- kisgyerek
- gyereknevelés