Előnye is van, ha későn szülsz - Csökken az esély a méhnyakrákra
Sok érv szól a késői babavállalás ellen - de a hátrányok mellett bizonyos fokú védelmet is nyújt.
Manapság az első gyermek vállalásának ideje jelentősen kitolódott, 30 év alatt egyre ritkábban alapítanak családot a párok.
Természetesen rengeteg pro és kontra érvet lehetne felhozni az időpontválasztást illetően, ám a legújabb kutatások teljesen más megvilágításba helyezik ezt a kérdést. Egyre több bizonyíték van rá, hogy a késői szülés csökkentheti az esélyét a méhnyakrák kialakulásának.
Mi is az a méhnyakrák?
A méhnyakrák a második leggyakoribb a női daganatos megbetegedések között. Megdöbbentően magas a halálozási aránya, pedig magát a betegséget egy egyszerű szűrővizsgálattal is ki lehet mutatni. Viszonylag hosszú a daganat kialakulásának ideje, akár öt-tíz évig is lappanghat. A legveszélyeztetettebbek a 18 és 60 év közötti nők, akik rendszeresen élnek nemi életet.
A rákos megbetegedést több mint 80 %-ban a HPV - humán papilloma - vírus elterjedése okozza. A partnerüket gyakrabban váltogató nők eshetnek legtöbbször áldozatul a vírusnak, de egy nem kezelt fertőzés is ludas lehet.
A legsúlyosabb tünetek, melyek daganatos elváltozásra utalnak, ha rendszertelen lesz a vérzés, élénkpiros színűvé válik, és akár nemi aktus közben is jelentkezik.
A sárgás, kellemetlen szagú hüvelyi folyás, mely akár véres is lehet, szintén a fertőzöttség egyik gyakori jele. A későbbi stádiumokban a rák átterjedhet a környező szervekre, alhasi görcsöket, fájdalmas vizelet- és székletürítést eredményezve. Ha ezeket a jeleket tapasztalod, még mindig nem késő felkeresned egy nőgyógyászt és elkezdeni a kezeléseket. Ám legjobb a megelőzés - évente egyszer akkor is keresd fel az orvost, ha úgy érzed, jól vagy.
A késői szülés hátrányai
Természetesen mint mindennek, a késői várandósságnak is vannak hátrányai. Érdemes szem előtt tartani, hogy az évek előrehaladtával a petesejtek minősége romlik. 35 év felett minden harmadik petesejt nem, vagy csak nehezen tud beágyazódni, míg 40 felett minden második - így csökken a teherbeesés esélye, és radikálisan megnő a vetélés kockázata.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nem véletlen, hogy a nőgyógyászati és rutinvizsgálatok száma megnő a harmadik iksz után. Ráadásul bizonyos kor felett szinte kötelező a genetikai szűrések elvégeztetése. Az anyukánál nagyobb eséllyel alakul ki terhességi cukorbetegség és magas vérnyomás, ami a babára is rossz hatással van. Sajnos a koraszülés szinte borítékolható, illetve a kromoszóma-rendellenességek sem kizárhatók. A termékenység radiálisan csökken, ezért a tudatos tervezés kevés lehet a sikerhez - hormonkezeléshez vagy lombikbébiprogramhoz kell folyamodnia a leendő szülőknek. A vizsgálatok gyakorisága, esetleg a rosszabb eredmények miatt stresszes, ingerlékenyebb lehet a kismama, így könnyen előfordulhat, hogy nem tud nyugodtan ráhangolódni a szülésre.
Ez vár rád a szülőszobában
Tudd meg, hol hozod majd világra gyermekedet! Ridegnek tűnik, de valójában a lehető legjobb hely a baba és a mama számára egyaránt.
A késői várandósság előnyei
Szerencsére nem minden nő szenved a korábban felsorolt tünetektől, a kockázatok miatt kár lenne lemondani a várandósság csodáiról. Jó hír, hogy a legújabb tanulmányok egyértelműen kimutatták: akár 44%-kal is csökkenhet a méhnyakrák esélye a 40 év felett gyermeket vállaló nőknél, míg például a 25 éves kor körüli szülés esetén ez csak 17%. Tehát a minél későbbi terhesség egyfajta védő tényezőként óvja a kismama méhét a szövettani elváltozásoktól.
Emellett nem szabad elfelejteni, hogy sokan tudatosan tervezik későbbre a családalapítást, hiszen ekkora már felépítették a karrierjüket, és biztos egzisztenciával rendelkezhetnek. Így nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban készülhetnek fel a kilenc hónap alatt. Vannak, akik úgy érzik, meg kell érniük az új szerepre, így jobban oda tudnak figyelni a csöppségre. A gyermeknevelés rengeteg lemondással és kötöttséggel jár - 30 felett már úgymond megvalósíthatta magát az anyuka, így biztosan könnyebben mond le az első pár évben a zajos szombati bulikról.
OLVASD EL EZT IS!
- teszt
- baba
Új teszt a rettegett betegség szűrésére
- terhesség
- kismama
Ma már alkalmatlan a Down-szindróma szűrésére az AFP
- baba
- terhesség