4 dolog, ami sikertelenné teheti a gyereket a jövőben: sok múlik a szülők viselkedésén
Egyes szülői viselkedések káros hatással bírhatnak a gyermekek fejlődésére, ezekről különböző tanulmányok is készültek.
A szülői viselkedés, kommunikáció jelentősen befolyásolja azt, hogy a gyerek hogyan tud érvényesülni majd felnőttkorában. A sikertelenségért persze nem lehet minden esetben a szülőket okolni, de a kutatók találtak olyan közös metszeteket a kisiklott életű emberek előéletében, amik úgy tűnik, megbélyegezhették a sorsukat.
Természetesen nagyon sok összetevőből áll az, hogy milyen viselkedési mintázatok rögzülnek, kezdve a szociális helyzettől, a környezettől egészen a szülők végzettségéig számos tényező határozza meg. Nehéz megállapítani, hogy milyen nevelési stratégiák okozhatnak töréseket, mivel a kutatások során nem, vagy csak nagyon ritkán követik nyomon egy-egy család életútját.
Káros szülői viselkedések
Gátolják az önállósodás folyamatát
A Vanderbilt Egyetem tanulmánya szerint nem túl előnyös, ha a szülők kontrollálják a gyerekeiket, és befolyásolják döntéseiket. Később alacsony önbizalom és önértékelési problémák alakulhatnak ki náluk.
A függetlenségre való nevelés ellenben pozitív hatással bír, fejlődik a gyerek konfliktusmegoldó képessége, és a szociális kapcsolataikat is jobban ki tudják építeni. Ezenkívül, ha már kamaszkorban kellő függetlenség alakult ki, akkor a manipulációknak, befolyásoló tényezőknek is erőteljesebben ellen tudnak állni.
Sok a kiabálás
A Pittsburgh Egyetem 2013-as tanulmányában a kiabálás, szitkozódás és sértegetés hatásait vizsgálták a gyermek fejlődésére vetítve. A két éven át tartó tanulmány során azt figyelték meg a kutatók, hogy a fegyelmezés ezen módja negatívan befolyásolja a gyermek viselkedését, még depresszió is kialakulhat náluk. A tanulmány szerzője szerint a szülőket a gyerekek problémás viselkedése arra sarkallhatja, hogy felemeljék a hangjukat, fenyegető hangnemet vegyenek fel, de ez a későbbiekben a gyereknél is hasonló viselkedést fog eredményezni, ami miatt nehezebben érvényesülhet, dühkezelési problémái alakulhatnak ki.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tévézés nagyon fiatal korban
Egy 2007-es tanulmány szerint azok a gyerekek, akik hároméves koruk előtt már televíziót néztek rendszeresen, szintén lassabban fejlődtek korosztályukhoz képest. A tevékenység befolyásolta a szókincsüket, a társasági viselkedésüket, és nagyobb eséllyel váltak erőszakossá az osztálytársaikkal szemben. Ezenkívül összefüggést találtak a tévézés és a koncentrációs zavar kialakulása között, amihez olvasási és számolási nehézségek is társulhattak.
Gyakran használják a mobiljukat a gyerek közelében
Egy kutatás szerint szintén negatív hatással bír, ha a szülők túl gyakran nyomogatják a telefonjukat a gyermekeik társaságában.
20%-kal kevesebb beszélgetés zajlik le a családtagok között, és 39%-kal csökken a nem verbális kommunikációval töltött idő is. A gyerek így nem kap kellő mennyiségű figyelmet, ami csökkenti az önbecsülését és az önbizalmát is, ez pedig a felnőttkorára is kihathat.
A minőségi együtt töltött idő, a hosszas, mély beszélgetések, a világra való közös rácsodálkozások mind-mind esszenciális részét képezik a gyereknevelésnek. Mindenkinek vannak rosszabb napjai, érdemesebb inkább az élet apró örömeire fókuszálni.
8 szülő, akinek rosszabb napja van, mint neked
A gyereknevelésnek nem minden pillanata móka és kacagás.
8 szülő, akinek rosszabb napja van, mint neked: arcukra fagyott a mosoly, amikor meglátták, mit művel a gyerek
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)