Székrekedés, hasmenés, puffadás

Így gyógyítsd a picit!

A pocak bántalmai önmagukban is súlyosak, de olykor egyéb betegségre is utalhatnak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokszor van úgy, hogy egy ínycsiklandozó és ellenállhatatlan ebéd végül nem olyan jól sül el, ahogy azt az első mennyei falatból gondolnád. Előfordul hasonló probléma a kisebbek esetében is, mivel azonban még nem képesek saját maguk összeállítani étrendjüket, baj esetén neked kell cselekedned.

Az emésztési problémák székrekedéshez, hasmenéshez vagy szélgörcsökkel járó puffadáshoz vezethetnek, innen pedig már csak egy lépés a makacs sírást okozó hasfájás. Ha a csöppség még nem tudja elmondani, mi baja, ismerd fel a tüneteket, és kezeld mihamarabb a pocakproblémákat!

Székrekedés

A székrekedés leginkább akkor fordulhat elő, ha tápszerrel eteted babádat, vagy nagyobbacska gyermeked már végképp áttért a szilárd táplálékra. A szoptatott csemetéknél ritka ez a probléma, mivel a székletük soha nem kemény.

A ritka székletürítés önmagában nem tünete a problémának, lehet, hogy csupán ilyen a baba normális bioritmusa. Ha azonban nagy nehézségek árán is csak egy kevés székletet tud magából kipréselni gyermeked, és mellette gyakran küzd bélpanaszokkal és hasfájással is, feltétlenül cselekedj.

Akár gyakran, akár csak ritkán fordulnak elő a kellemetlen tünetek, mindenképp tudasd gyermeked orvosával is a panaszokat. A székrekedést ugyanis nemcsak a helytelen étrend okozhatja, hanem a többi emésztési problémához hasonlóan komolyabb betegségek, bélrendszeri fertőzések is állhatnak a háttérben, melyek esetében olykor csak a gyógyszeres kezelés jelenthet biztos megoldást.

A legjobb tippek székrekedés ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hogyan kezeld?

Az alkalmanként jelentkező vagy enyhén krónikus székrekedést általában hatékonyan kezelheted étrendi változásokkal, de esetleg egy kis edzés is segíthet. Ha úgy látod, porontyodnak ilyen jellegű problémája van, próbálj a lábaival biciklizni. Megoldást jelenthet azonban egy kanálka szilva- vagy almalé is, amennyiben már szerepelhet a baba étrendjében.

Az átállás idején gondoskodj arról, hogy elsősorban teljes kiőrlésű gabonaféléket és rostban gazdag táplálékokat vegyen magához. A szilárd táplálékot fogyasztó gyerkőc esetében növeld meg a banán kivételével az összes többi gyümölcs és a zöldségek mennyiségét, ha pedig csemetéd már nagyobbacska, ezzel egy időben vegyél vissza a tejtermékekből is.

Hasmenés

A szoptatott baba széklete hígabb lehet, de ezt a grízszerű állagot nem szabad összekeverni a hasmenéssel. Az anyatejben ugyanis úgy tűnik, olyan anyagok is vannak, melyek elpusztítják a hasmenést okozó mikroorganizmusok többségét, így a mellen nevelkedett apróságoknál ritkán üti fel a fejét ez a probléma. Az átállás idején már annál gyakoribb lehet, ha ugyanis a gyerek gyomra még nincs felkészülve a számos újféle ételre, gyakran kellemetlenül reagálhat rájuk.

Egyes vírusok és baktériumok is okozhatnak hasonló tüneteket, épp ezért elengedhetetlen, hogy mire magától eszik, szoktasd rá a babát a rendszeres kézmosásra. A rotavírus is okozhat hasmenést, ami ellen még a szoptatott babák sem élveznek védelmet, sőt, kifejezetten veszélyeztetettek.

A túl híg széklet ugyanis csecsemőkorban könnyen vezethet kiszáradáshoz, mivel a baba szervezete még nem képes biztosítani a folyadék utánpótlását.

Hogyan kezeld?

Hasmenés esetén csak ritkán van szükség gyógyszeres kezelésre, ha viszont egy-két napon belül nem tapasztalsz javulást, feltétlenül vidd orvoshoz a gyereket! Az irritációtól gyakori pelenkacserével és ápoló krémmel óvhatod meg a babát, emellett pedig feltétlenül ügyelj a bőséges folyadékbevitelre is, hogy a hasmenés alatt elveszített folyadékot pótolhassa porontyod.

Kisebbek számára a patikában kapható rehidratáló folyadék ajánlott az anyatej mellé, nagyobbacska gyerkőcnek azonban a hasmenéses időszakban inkább csak vizet adj, semmiképpen ne édesített vagy cukros italokat. Ha már szilárd táplálékot fogyaszt, tarts ki a jól bevált étrend mellett, amit egészíts ki keményítőben gazdag táplálékokkal. Próbálkozhatsz hasfogóként banánpürével, rizzsel, krumplival vagy pirítóssal, és rövidtávon mellőzd a többi gyümölcsöt és zöldséget.

Puffadás, szelek

Az előbbi kettővel ellentétben a puffadás leggyakrabban kisebb babáknál fordul elő. Ha még éretlen a pici emésztőrendszere, vagy szopás közben túl sok levegőt nyel, nem sokkal etetés után pocakja megkeményedhet, és kínzó hasfájás alakulhat ki. Ilyenkor a gyerek görcsösen felhúzza a lábait, és gyakran sikítva sír.

Hogyan kezeld?

A puffadás olykor szélgörcsök formájában múlik el, ami fájdalmas hasi összehúzódásokat és sírást okoz. Ha a szelek nem távoznak maguktól, megpróbálhatsz pocakmasszázzsal vagy langyos fürdővel is segíteni a picin, ezek a praktikák ugyanis ellazítják az izmokat, ami megkönnyebbüléshez vezethet.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Bizonyos esetekben akár gyógyszeres kezelésre is szükség lehet a puffadás megszüntetéséhez, ez esetben azonban feltétlenül fordulj orvoshoz, mielőtt bármit adnál a picinek!

Cikkünk Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyv alapján készült.

Ezt is szeretjük