Szólt a gyerek, hogy rossz ember van a közelében, csak nem vették komolyan

Elképesztő eset világít rá egy súlyos problémára.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sorra hallani a híradók beszámolóit gyermekmolesztálási ügyek kapcsán. Egy tárkányi kisfiút, akit az anyja kölcsöndohányért küldött át 41 éves férfi ismerősükhöz, az női bugyiban, vibrátorral zaklatott. Miután sokáig elmaradt, a kisfiú lánytestvérét is utánaküldte az anya, aki az ablakon benézve meglátta, mi zajlik a férfi házában. Hazasietett, de a döbbenettől nem tudta elmondani, mit látott, anyja ezért érthetetlen módon újra visszaküldte, hogy nézze meg ismét. Ekkor a kislány bekiabált a bátyjának, ő elszabadult, és hazabicikliztek. Az anyának közösen mondták el, mi történt, aki ekkor telefont ragadott, és rendőrt hívott.

Másik, szintén a napokban napvilágot látott eset egy nagykanizsai kajakedzőé, aki állítólag tanítványainak írogatott szexuális tartalmú üzeneteket az interneten, egyik tanítványát pedig kocsijában fogdosta, amikor hazavitte edzés után. Az egyik kislány szólt, konkrétan pedofil állatnak nevezte a férfit. Az anyja ahelyett, hogy komolyan vette volna, megdorglálta őt, mondván, tisztelnie kell az edzőjét. Akkor kezdett csak gyanakodni, hogy valami nincs rendben, amikor a lánya nem szívesen járt el edzésre.

A szülői hozzáállás ára

A fenti két eset sajnálatos példája annak, hogy a szülői figyelmetlenség, vagy a gyerek viselkedésének, szavainak félvállról vétele milyen komoly következményekkel járhat. A gyerekek felől, akik zaklatás áldozatává válnak, figyelemfelkeltő jelek sokasága áramlik a szülő felé, csupán figyelni kell, és komolyan venni azokat.

Ha például rosszkedvű, pedig addig nyitott és mosolygós volt, de zárkózottá és komorrá vált, ha addig lelkesedett valamiért, de többé már hallani sem akar róla - lásd a kajakozást -, azt vészjósló jelként kell értelmezni. A gyerek minden szava, minden megnyilvánulása mindannak a tükörképe, ami vele történt és ami benne zajlik.

Szülőként először is észre kell venni a jeleket, utána pedig rá kell kérdezni, mi az oka annak, amit tapasztal, nemcsak legyinteni, vagy éppen a sportolásnál maradva, unszolni annak a folytatásra, amit abba akar hagyni. Nyilvánvaló, hogy egy ilyen hirtelen és gyökeres véleményváltozás nem véletlen. A dolog mögé kell látni, és nem csak arra késztetni a gyereket, hogy mindenképpen tegye, amihez valami miatt már nincs kedve. Sok múlik tehát a szülő figyelmességén. Arra mindig kell, hogy legyen energia, hogy az ilyesminek az ember utánajárjon.

Ami már kezdetektől fontos

Attól fogva, hogy a gyerek megszületik, a szülőnek igyekezni kell kiépíteni vele a  teljesen leplezetlen és őszinte kommunikációt. Bár a tizenéves kor elérkeztével ezt nehezebbé válhat fenntartani, mégis mindig próbálkozni kell. Fontos, hogy a gyerek tudja és érezze, számíthat szüleire, és bármit elmondhat nekik. Ehhez az olykor felnőtt fejjel komolytalannak tűnő dolgokat - például vita egy osztálytárssal - is kellő komolysággal kell végighallgatni, és megfontolt tanácsot adni, hiszen a gyerek számára az adott dolog fontos.

Amennyiben a gyerek időről időre megkapja a számára szükséges lelki odafigyelést, stabil és odafigyelő családi hátteret, és kialakult egy tabutémákat mellőző szülő-gyerek viszony, egy valóban komoly üggyel is bátrabban fordulhat a szülő felé, mint a szexuális zaklatás. A résen lévő szülő figyelmét pedig már akkor is elkaphatják a fentebb említett jelek, amikor erre a beszélgetésre még nem került sor.

Ezt is szeretjük