Van helye egy gyereknek temetésen? A gyermekpszichológust kérdeztük

Lipták Zita válaszolta meg a sokakban felmerülő kérdést.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sajnos elkerülhetetlen része az életnek, hogy időről időre elveszítünk valakit, a szülőben pedig, így talán benned is, óhatatlanul felmerülhet számtalan kérdés a halál kapcsán: hogyan beszélj róla a gyereknek, mennyire avasd be őt, és elvidd-e egy temetésre.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogyan beszéljen a szülő a halálról a gyereknek. Lipták Zita gyermekpszichológus tanácsait ide kattintva elolvashatod, a továbbiakban pedig abban ad útmutatást, hogyan mondd el a gyereknek, ha valaki eltávozott, illetve véleményt mond, árthat-e a gyerek lelkének, ha temetésre viszed.

Vigyük temetésre a gyereket?

A temető nyugalmas, csendes, mégis szomorú hely, ahová eltávozott szeretteink kerülnek, és ahová emlékezni járunk, mégis bizonytalankodhatsz, vidd-e magaddal a gyereket, ha oda látogattok, vagy éppen temetésre vagytok hivatalosak.

-  Igen, a gyerekeket el lehet vinni a temetésre és a temetőbe, hároméves kor felett. Temetésen olyasvalaki legyen mellette, akit ismer, aki nyugodt tud maradni és válaszol a kérdéseire, esetleg sétál vele. Higgyük el, a gyerekek számára nem kapcsolódik még ehhez félelem és szorongás - egészen más fogalmaik vannak a halálról, mint a felnőtteknek.- Vigye vagy ne vigye temetőbe, temetésre a gyereket a szülő?

- Miért tartanak tőle a szülők, hogy elvigyék oda a gyereket?

- Általában sokkal inkább arról van szó, hogy a szülő saját magát szeretné megkímélni attól, hogy a gyerekkel beszélnie kelljen a látottakról, vagy tévesen azt gondolja, ezt túl nehéz a gyereknek. Pedig a temetés is az élet része, fontos rituálé, ami segíti a gyászfolyamatot és az emlékezést.

15 jel, hogy lelki problémákkal küzd a gyerek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Elhunyt, de hogyan mondd el?

Egy halálesetet feldolgozni sohasem könnyű, de tudatni másokkal is nagyon nehéz, kiváltképp, ha a gyerekkel kell megbeszélni, mi történt. A gyermekpszichológus szerint így ideális:

- Hogyan tudassák a gyerekkel, ha valaki eltávozott?

- Olyasvalaki mondja el, aki közel áll a gyerekhez, aki tudja ezt nyugodtan, empatikusan közölni. Ugyanakkor, az általános tévhittel ellentétben a gyereknek segít az, ha a szülő nem próbálja eltitkolni fájdalmát, szomorúságát, nem baj, ha látja sírni a szülőt, mert ebből megtanulhatja, hogy a fájó érzelmeket is fel lehet vállalni, ki lehet fejezni.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

- Hogy segítse a szülő a gyereket a gyászban?

- Lehet együtt emlékezni, beszélgetni az elhunytról. Gyakori, hogy a gyerekeken látszólag nem mutatkoznak a gyász jelei; nem tűnnek szomorúnak, nem sírnak. De ez nem jelenti azt, hogy nem gyászolnak, csak sok esetben ők másképp dolgozzák fel a veszteséget, mint a felnőttek.

Hagyni kell, hogy úgy viselkedjenek, ahogy nekik jólesik. Összességében segít az, ha a történtekről lehet beszélni, kérdezni, nem válik tabuvá a haláleset és az elhunyt.

Ezt is szeretjük