4 gyakori szülői hiba, ami miatt nem fejlődik jól a gyerek: sokan nem figyelnek rá

Rengeteg szülő csinálja, és észre sem veszi.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár az első szavak csak egyéves kor táján hagyják el a kicsik száját, valójában a beszédtanulás folyamata, a kommunikáció jóval előbb, tulajdonképpen a születéstől kezdve tart.

Nagyon fontos a szülő és a kicsit körülvevő személyek szerepe a beszédfejlődésben, ugyanis a babák tanulási folyamatának szerves alkotóeleme az utánzás. Ha ilyenkor a gyerek felé nem a megfelelő módon irányul a kommunikáció, beszédfejlődése lassabb lehet, és valamilyen, akár a későbbiekben logopédiai segítséget igénylő beszédzavar is kialakulhat.

Mikor hibázhat a szülő?

Sajnos a gyereket körülvevők úgy hátráltathatják a baba beszédfejlődését, hogy észre sem veszik. Ilyenek az alábbi esetek, amelyekre oda kell figyelni, és amelyeket kerülni kell.

Kevés beszéd

Újszülöttkortól beszélni kell a babához, még ha sokan úgy is vélik, mivel a baba nem érti a szavakat, mindez felesleges.

A baba szellemi fejlődésében, illetve beszédtanulása szempontjából ez nagyon fontos, hiszen a kommunikáció által ingerek érik, információ raktározódik el benne. Minél többet beszélnek hozzá, annál jobb. El lehet például mondani, éppen mi történik - például anya most betakar -, lehet neki néha mondókákat mondani, mesét felolvasni, de akármiről is beszél az ember, lényeg, hogy beszél a babához.

Gügyögésre gügyögéssel felelni

Amikor a baba négy-öt hónaposan gügyögni kezd, már próbálgatja a beszédszerveit. A gége ekkor már a megfelelő szögbe helyezkedett a hangképzéshez, a baba egyre ügyesebben bánik a levegővel, ami a hang kiadásához szükséges, szája és nyelve mozgatásával pedig véletlenül ejthet ki hangokat. Innentől fogva a felé irányuló beszéd különösen fontos, hogy tiszta legyen, hogy megfigyelhesse, az egyes hangok hogy képződnek, és leutánozhassa őket idővel. A szülő itt abban hibázhat, ha az aranyos gügyögésre csak visszagügyög, a normál beszédet pedig lecsökkenti.

A 8 legjobb IQ-növelő gyerekeknek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Helytelenül ejtett hangok elismétlése

Hasonló jellegű hiba az is, ha a kisgyerek már szavakat ejt ki, ám egy-egy hangot nem képez még jól, például selypít, ö helyett o-t mond, és így tovább, a szülő pedig ugyanígy mondja neki vissza a szavakat, mintegy játékosan. Ezzel a rossz forma rögzülhet, a problémás hang nem korrigálódik, idővel pedig már logopédus segítsége nélkül nem is sikerül kiköszörülni a csorbát.

Dolgok pontatlan megnevezése

Bár nagyon aranyos dolog a kutyát vauvaunak, az autót düdünek nevezni, jobb, ha a gyereknek nevén nevezi az ember a dolgokat, hadd tanulja, mit hogyan hívnak, hiszen így fejlődik a szókincse.

Optimális esetben két-három éves korra a gyerekek már kétszáz szavas szókinccsel rendelkeznek. Nincs azzal sem baj, ha a szülő azt is elmondja, mi milyen hangot ad ki, de ne az legyen az élőlény vagy tárgy neve, inkább a tulajdonságaként rögzüljön.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük