Fertőzés, cérnagiliszta, idegen test a hüvelyben

Kislányoknál a hüvely fala még roppant sérülékeny, ami elősegíti a gyerekkori szeméremtesti betegségek kialakulását.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szeméremtest gyulladásai a leggyakoribb gyermekkori nőgyógyászai jellegű problémák közé tartoznak. Ekkor a hüvely nyálkahártyája vékony, illetve semleges kémhatású - csak később válik savassá -, ami jó táptalajt nyújt a baktériumoknak. A fertőzés lehetőségét pedig a végnyílás közelsége is növeli.

Ám ugyanígy megtelepedhetnek a hüvelyben cérnaférgek, prepubertáskorban pedig gombák is, sőt, idegen test is kerülhet bele. Tudd meg, milyen szeméremtesti problémák fenyegetik gyermekedet, és miként előzheted meg őket.

Kevert bakteriális fertőzés

Gyermekkorban leginkább kevert bakteriális fertőzés fordul elő, amelyet többnyire a bélrendszerben élő baktériumok okoznak, és jellemzően viszketés, folyás, illetve a hüvelyben jelentkező égő érzés formájában ad hírt magáról.

A kevert bakteriális fertőzés nem múlik el magától, így, ha gyermeked a fenti tünetek bármelyikére panaszkodik, haladéktalanul fordulj nőgyógyászhoz, illetve gyermeknőgyógyászhoz. Az orvos által előírt gyógyszeres terápia mellett kiegészítő kezelésként gyógynövényes kezelés is szóba jöhet.

Az elhanyagolt fertőzés súlyosabb problémákhoz, egyebek mellett a kismedence gyulladásához vezethet.

Gombás fertőzés

A pubertáskort megelőző időszakban a hormonális változások a hüvely nyálkahártyáját is érintik, az addig semleges kémhatás enyhén savassá válik, és a hüvelyi váladék megszaporodik. Ekkor már jelentkezhet halványsárgás, szagtalan folyás - ez élettani jelenség, kezelést nem igényel. Ugyanakkor ez a megváltozott helyzet már kedvez a gombás fertőzés kialakulásának.

A leggyakoribb női fertőzések természetes ellenszerei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezt a legtöbb esetben sarjadzó gomba okozza, ami egyébként minden meleg és nedves helyen megtalálható, mégsem okoz minden kislánynak gondot. Vannak azonban, akiknek a szervezete érzékenyebb rá - náluk jó eséllyel a továbbiakban is jelentkezik majd időnként ez a probléma.

A gombás fertőzés kialakulásában az enyhe sérülések, irritációk - durva papír, erőteljes tisztítás -, antibiotikus kezelés, túlsúly, cukorbetegség elősegítő tényezőként szerepelnek. Főbb tünetei közé tartozik az égő, viszkető érzés, valamint a sűrű, tapadós, túrószerű váladék. A kezelés rendszerint krémmel történik, a gyógyulás folyamata többnyire egy hét alatt lezajlik.

Cérnagiliszta

A kicsik körében korántsem ritka jelenség a bélférgesség - az élősködők közül leginkább a cérnagilisztával fertőződhetnek meg. Ezek petéi éppúgy megtalálhatók az állatok szőrén, mint a mosatlan zöldségeken és gyümölcsökön, de a kicsi a szabadban játszva is könnyedén elkaphatja a fertőzést.

A cérnagiliszta végbél körül lerakott petéi pedig - tekintettel a két testnyílás közelségére - a hüvelybe is bejuthatnak. Ilyenkor egyrészt irritációt okoznak, másrészt a végbélből bélbaktériumokat is visznek magukkal a hüvelybe. Az ily módon keletkező viszketés különösen erős, amihez ráadásul a végbéltájék viszketése is társul. A cérnaférgesség gyógyszeres terápiával rövid időn belül megszüntethető, ám gyakori az újrafertőzés. Ennek elkerülése érdekében sok orvos az egész család kezelését javasolja.

15 természetes megoldás gyerekbetegségekre

Nézegess képeket!

Elolvasom

Idegen test

Bármelyik kisgyerekekkel előfordulhat, hogy különböző kisméretű tárgyakat, például gyöngyöt helyez fel a különböző testüregeibe - a füle és az orra mellett akár a hüvelyébe is. Ha kislányod hüvelyéből ismeretlen eredetű , bűzös váladék ürül, könnyen lehet, hogy vele is ez történt. A gyanút tovább erősíti, ha a váladék véres is. Mivel korántsem biztos, hogy az idegen test házilag biztonságosan eltávolítható, azonnal vidd a kicsit orvoshoz!

Így előzd meg!

Manapság igen elterjed egy szélsőséges tisztálkodási hiba: a szeméremtest környékének túlzott tisztítása. Emiatt pedig a nyálkahártya kiszárad és fogékonyabbá válik a fertőzésekre - érdemes tehát e téren egészséges mértéktartásra szoktatni a kislányt.

Ez a helyzet a habfürdőkben való hosszas lubickolással is, amely a túlzott tisztításhoz hasonló módon segíti elő a gyulladások kialakulását. Kerülendőek továbbá a szűk farmernadrágok, műszálas alsóneműk és tangabugyik, melyek az irritáció révén okozhatnak problémát. Ügyelj arra, hogy a kicsi a szeméremtestet mindig elölről hátrafelé, a végbél irányába törölje ki, és lehetőség szerint a vécé használata előtt is mosson kezet.

Cikkünk dr. Kovács Ágnes A doktor néni könyve kisbabakortól serdülőkorig című műve alapján íródott, mely az Officina Kiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük