Holnap osztják a félévi bizonyítványt: így ne reagálj szülőként - Akkor se, ha rosszul sikerült

2024. január 26-ig minden iskolás megkapja a félévi bizonyítványt.

Félévi bizonyítvány szülő
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 2023/24-es tanév kicsit hosszabb lesz, mint megszoktuk: június 21-én ér véget. Az első félév január 19-éig tart. A félévi bizonyítványt pedig január 26. péntekig osztják ki az iskolákban. A félévi bizonyítvány elsősorban afféle helyzetjelentés, a szeptembertől januárig tartó munka értékelése. Kivéve a 4., 6. és 8. osztályosok esetében, náluk ugyanis beleszámít(hat) a középiskolai felvételibe.

Így ne reagálj szülőként a félévi bizonyítványra

A Kréta rendszer bevezetése óta nem kell, hogy a szülőt meglepetésként érje a félévi bizonyítvány, hiszen napi szinten értesülhet az iskolai eredményekről, házi feladatokról, eseményekről. Ha mégis elkerülte a figyelmét néhány gyengébb értékelés, a félévi bizonyítvány pedig meglepetésként éri, azon érdemes elgondolkozni.

Szülőként jó emlékeztetni magunkat arra, hogy a félévi bizonyítvány egy aktuális, átmeneti állapotot tükröz. Ebből kell kiindulni a gyerekkel való kommunikáció során. Tehát, ha csalódott vagy, a fejmosás, korholás, valamilyen gyerek által kedvelt tevékenységtől való megvonás akkor sem szerencsés. Nagyon fontos, hogy a gyerek aktuális iskolai eredménye és a személyisége közé ne tégy egyenlőségjelet! Ne érezze úgy, hogy a rosszul vagy gyengébben sikerült félévi bizonyítvány őt magát értékeli le. Fontos, hogy higgadt maradj, igyekezz a jövőbeli feladatra koncentrálni, ne kudarcként éljétek meg a rosszabb érdemjegyet. Ne feledd: a kudarcfeldolgozást tőled tanulja a gyerek!

Mi tegyél?

Először is érdemes átbeszélni, hogy melyik tantárgyból mi volt a cél, milyen jegyet szeretett volna elérni, és ahhoz képest hová jutott el az első félév során a gyerek. Itt nem szerencsés a negatívumokat kiemelni, inkább igyekezz minél objektívabban kezelni a dolgot. Ebből kiindulva bátorítsd, hogy fogalmazza meg, év végére hová szeretne elérni, melyik tantárgyból milyen jegyet célozna meg. Azt azért ne felejtsétek, hogy egy tantárgyból három jegyet nemigen lehet javítani egy félév alatt - tehát a félévi matek 2-esből nem lesz 5-ös év végére.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha meghatároztátok az elérendő célt, beszéljétek át, hogy mi szükséges ennek teljesítéséhez - például külön matekórák, rendszeres közös gyakorlás. Ne csak te beszélj, hagyd, hogy ő is elmondja az ezzel kapcsolatos véleményét, ötleteit -, majd jussatok valamilyen közös megállapodásra. Végül fontos, hogy ne csak a negatívumok, a javításra váró érdemjegyekről essen szó, hanem beszéljétek meg az iskolával, félévi osztályzattal kapcsolatos pozitívumokat is. Ne feledkezzetek meg arról, hogy a rosszabb jegyek mellett kapott jobb osztályzatokat is.

Fontos, hogy a gyerek érezze, hogy az iskola az ő feladata, ám te ott vagy mögötte és segíted, ha szüksége van rá. Azt is érdemes tisztázni, hogy nem lehet mindenből egyformán jól teljesíteni, mindenkinek vannak erősségei, gyengeségei. Nem csak a gyerekeknek, a felnőtteknek is.

Tudsz annyit, mint egy 12 éves? 10 kérdés a 6. osztályos tananyagból

Felismersz még egy kölcsönös névmást?

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük