5 súlyos szervi ok a farkasétvágy mögött

A farkaséhség hátterében súlyos betegségek is állhatnak. Dr. Gyarmati Andrea elárulja, mi a teendő, ha a tüneteket észleled.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Éhes vagyok, mint a farkas - szokták a gyerekek is mondani, ha korog a gyomruk. Azonban, amikor a farkasétvágy valóban fennáll, és a kicsi korát meghazudtolva szinte kontrollálhatatlanul fal, az ijesztő lehet.

Dr. Gyarmati Andrea gyerekorvos tanácsaival kiderítheted, mi áll a farkaséhség hátterében.

Tisztelt Doktornő!

Kérdésem az lenne, hogy az ötéves kisfiam az utóbbi két hétben egyfolytában eszik, mert éhes. Az ebédből szinte háromszor eszik, mert nem elég neki semmi. Reggel feltöltöm a hűtőt, estére kiürül, nem tudom, hogy ez normális dolog, vagy valaminek az előjele lenne. Egyébként nem kövér, 120 centi, 24 kiló. Igaz, hogy most nagyon sokat nőtt hirtelen, két hónap alatt négy centit, de hízni nem hízik ahhoz képest, amennyit eszik.

Kedves Anyuka!

Az írja, az elmúlt két hétben hirtelen farkasétvágya lett kisfiának, aki ötéves. Nézzük először is, hogy a mért súly és magasság értékek szempontjából hogyan áll ez a kisfiú. 120 centi 24 kilóval a sokat emlegetett percentiles táblázat szerint egymáshoz viszonyítva ideális, de azt azért nem árt tudni, a kisfiú legalább fél, de inkább egy évet előrébb van az átlagos ötéveseknél, mind magasság, mind testsúly tekintetében.

Egy olyan családban, olyan felmenőkkel, akik maguk is magasabbak, és ennek kapcsán arányosan nehezebbek is az átlagnál, ez teljesen normális dolog.

Tehát kisfia, aki épp nagyfiúnak is nevezhető a korosztályában, hirtelen megnyúlt. A négy centi hossznövekedés tényleg jelentős két hónap alatt. Azt is írja, súlya nem gyarapodott, de arról meg úgy vélem, a két hét kevés idő a hirtelen súlynövekedéshez.

A 15 leggyakoribb betegség gyerekkorban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kizárható okok

Kedves Anyuka! Általában az szokott a baj lenni, és abban kérik a segítségemet, mit is tegyenek, hogy a gyerek válogatós, finnyás, nem eszik. Ilyen típusú kérdés, hogy nevezetesen a gyerek kiüríti a jégszekrényt reggelről estére, nem gyakran fordul elő. Illetve olykor igen, de inkább kamaszkorban, a nagy növekedés, megnyúlás, gyarapodás idején, amikor a hormonok is berobbannak. Előfordulhat erősen sportoltatott gyerekek esetében is.

Mindenesetre az ötéves kor még sem az intenzív sportolás, sem a pubertás indulásának nem szokványos időpontja, ezeket elvethetjük. Kérdés, nem érte-e a gyereket valamilyen trauma. Értem ez alatt: sérülés, ezen belül leginkább koponyasérülés az utóbbi időben. Nem volt-e valamilyen komolyabb fertőzése, esetleg agyhártyagyulladása?

Ez állhat a háttérben

Ki kell zárni az agykárosodás lehetőségét, mégpedig a minimális agykárosodásét is! Agyvelőgyulladás, koponyabesugárzás, koponyasérülés után sérülhet az agy azon területe, ahol az éhség-jóllakottság központ található - ez az úgynevezett hypothalamikus rendszer. Mindez ijesztő, és nem azért írom le, hogy riogassam Önt, de hozzátartozik a teljes egészhez. Ezen rendszer bármi más betegség kapcsán való érintettsége is okozhat extrém fokú étvágyat.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nézzük tovább az egyelőre nem megnyugtató lehetőségeket. Cukorbetegség is indulhat ilyen tünetekkel, bár amellett más egyéb jeleket is, bőrviszketés, sok pisilés, acetonos lehelet, a vércukorérték felfelé vagy lefelé eltérése is jelentkezni szokott. Néha, fura módon, nem tudjuk az okát pontosan, előfordul vashiányos vérszegénységnél is, hogy valaki mindent meg akar enni, amihez hozzáfér.

Étkeztetési hibák

Nem mindegy, hogy milyen alapanyagokból készült ételekkel kínálod a gyereket. Vigyázz a káros összetevőkkel!

Orvosi segítség

Kedves Anyuka! Mindezek orvosi vizsgálatot és szükség esetén a pontos diagnózis érdekében kiegészítő vizsgálatokat jelentenek: koponyáról készülő röntgen, ha szükséges, CT- vagy MR-vizsgálat, a vércukor ellenőrzése, a vashiány kizárása laboratóriumi vizsgálattal. Lehet, hogy a helyzet nem ilyen félelmetes. A legtöbb esetben a nagy étvágy, a csillapíthatatlan evési kényszer pótcselekvés szokott lenni. Ha valamilyen erőteljes testmozgásra most vették rá a gyereket, ez is állhat a háttérben.

Kedves Anyuka! Banálisnak tűnik a dolog, de, amíg a komoly bajokat nem sikerül kizárni, véleményem szerint ez nem egy apróság. Azt javaslom, haladéktalanul keressék fel orvosukat, aki eldönti, milyen vizsgálatokra küldi el a kisfiút. Ha a vizsgálatok megnyugtatóan kizárják a fenti lehetőségeket, talán érdemes utánanézni, esetleg pszichológus segítségét is igénybe venni.

A teljes választ elolvashatod dr. Gyarmati Andrea oldalán. Ugyanitt további hasznos, a csecsemőgondozással és gyermekneveléssel kapcsolatos tanácsokat találsz, és, ha kérdésed lenne, felteheted a doktornőnek.

Ezt is szeretjük