Egy rejtett magzatkárosító, amiről nem is gondolnád
Az asztmát csupán apró kellemetlenségnek gondolnád, azonban veszélyeztetheti a magzatot.
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
A szénanátha egyike azon civilizációs betegségeknek, melyek az évek előrehaladtával egyre jobban elterjednek, és egyben súlyosbodnak is. Így ma már nem ritka, hogy valakinél a szénanátha egyben asztmás tünetekkel is jár.
Ezek a problémák alapesetben is igencsak megnehezíthetik a mindennapokat, de a terhes nők esetében ennél többről van szó. A súlyos, asztmatikus légúti allergia ugyanis fokozott kockázatot jelenthet a szülés körüli szövődmények tekintetében, mivel a terhesség alatt a tüneteket enyhítő gyógyszerek is tiltólistára kerülhetnek. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy problémád kezeléséről a terhesség alatt se feledkezz meg, és tisztában legyél a kockázatokkal!
A lehetséges kockázatok
Az allergia esetében a kockázatot az jelenti, hogy a szteroidtartalmú gyógyszerek bizonyos mennyiség fölött magzatkárosítóak lehetnek. Ugyanakkor a kezelés elhagyása sem megoldás, ebben az esetben ugyanis az enyhébb allergia is könnyen asztmatikussá válhat. Ha pedig hajlamos vagy a légszomjas rohamokra, az oxigénhiányos állapot súlyos következményekkel járhat a baba fejlődésére és egészségére nézve. Amennyiben tehát szeretnéd elkerülni a rendellenességek kockázatát, a terhesség alatt is kezeld az allergiádat.
Annak érdekében azonban, hogy megfelelő gyógymódban részesülhess, feltétlenül konzultálj egy fül-orr-gégésszel, és azt is mondd el neki, hogy babát vársz, valószínű ugyanis, hogy a korábbi kúrán emiatt változtatni kell.
Így védd ki az allergéneket!
Néhány dolgot te is megtehetsz, hogy könnyebb legyen átvészelned az allergiaszezont kismamaként. Mindenekelőtt kerüld az allergéneket, valamint azokat a dolgokat, melyek keresztallergiát és ezáltal asztmatikus tüneteket okozhatnak. Lehetőség szerint ne tartózkodj dohányfüstös helyen, kerüld a macskákat, valamint azokat a dolgokat is próbáld kiiktatni, melyekre érzékeny vagy. A lakásban az egyik főbűnös a penészgomba lehet, melynek kiváló táptalaja a tapéta ragasztója, de a nedves fürdőszobákban is könnyen elszaporodhat.
Emellett a poratkák is gondot okozhatnak, melyek nemcsak a padlószőnyegben telepszenek meg, de kedvelik a kárpitozott bútorokat és a kisgyermekek kedvenc játékait, a plüssállatokat is. Mivel a pollenek számára a levegő a közvetítő közeg, szénanátha esetén érdemes a lakásba egy pollenszűrős légkondicionálót beszereltetni, ez ugyanis nem engedi a lakókörnyezetbe a veszélyes allergéneket. A Hepa-szűrős porszívók is könnyebbé tehetik az életedet, de az allergiaszezonban nem árt, ha kerülöd az erdei-mezei sétákat is.
A szénanátha kezelése
A terhesség alatt nem ajánlott a szénanátha tablettás kezelése, hiszen a méhlepényen át ezek a gyógyszerek bekerülhetnek a magzat szervezetébe. Szerencsére azonban helyi kezeléssel, vagyis orrspray és szemcsepp alkalmazásával is eredményesen szinten tartható a szénanátha - azonban ezek közül is érdemes mellőzni a szteroidtartalmúakat. Emellett naponta 500-1000 mg kalcium bevitele is enyhítheti kínjaidat, melyhez könnyen hozzájuthatsz pezsgőtabletta formájában. Minderről előzetesen feltétlenül kérd ki orvosod véleményét!
A légúti asztma kezelése
A nem vagy rosszul kezelt asztma kockázata a magzatra nézve sokkal nagyobb, mint az asztmaellenes gyógyszereké - a betegség ugyanis az anyai vér oxigéntartalmának csökkenéséhez vezet, így a magzati vérbe is kevesebb oxigén jut. Ez rendkívül károsan hathat a magzat növekedésére, alacsony születési súlyhoz vezet, és rontja az életben maradási esélyeit is.
Ebben az esetben szintén érdemes előnyben részesíteni az inhalációs készítményeket, és szájon keresztül csak a mással nem helyettesíthető gyógyszereket célszerű adagolni. Ha tehát az allergiával együtt az asztmára is hajlamos vagy, semmiképpen ne tekints el ettől a problémától! Megfelelő kezelés mellett biztos lehetsz benne, hogy sem az allergia, sem az asztma nem fogja negatívan befolyásolni gyermeked fejlődését.
OLVASD EL EZT IS!

- szülés
- terhesség
Tudd meg, mikor akar megszületni a gyereked!

- gyógyszer
- terhesség
Milyen fájdalomcsillapítót szedhetsz, ha babát vársz?

- szülés
- terhesség