Egy fontos orvosi vizsgálat, ami daganatot okozhat gyerekkorban

Kutatási eredmény

Kutatók szerint a CT-vizsgálatnak lehetnek mellékhatásai.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A több CT-vizsgálaton átesett gyerekek körében a későbbiekben kissé nagyobb kockázattal jelentkezett agydaganat és leukémia - közölte a The Lancet orvosi folyóirat legfrissebb számában megjelent tanulmányában egy nemzetközi kutatócsoport.

Leukémiát és daganatot okozó gépek

A komputertomográfos képalkotó berendezések, a CT-k az utóbbi 30 évben terjedtek el az orvosi diagnosztikában. Gyerekeknél általában fej-, nyaki, illetve gerincvizsgálatokat végeznek vele sérülések vagy neurológiai rendellenességek gyanúja esetén.

Egy nemzetközi kutatócsoport 180 ezer, 22 évnél fiatalabb páciens adatait elemezte, akik 1985 és 2002 között brit kórházakban CT-vizsgálaton estek át. A páciensek nyomon követése 2008-ig tartott. Eddig az időpontig 74 fiatalnál diagnosztizáltak leukémiát, és 135-nél találtak agydaganatot.

Összehasonlításukban a kutatók a kapott sugárdózis nagyságát vették alapul. Az egyes testrészek - így az agy vagy a csontvelő - által elszenvedett sugármennyiség ugyanis függ a páciens életkorától és testméreteitől is. - A CT-vizsgálatok nagyon hasznosak, ugyanakkor viszonylag nagy sugárdózist jelentenek a röntgenfelvételekhez képest - közölte Mark Pearce kutatásvezető a Newcastle-i Egyetem munkatársa.

Háromszor nagyobb kockázat?

Elemzésük eredménye szerint az agytumor kockázata megháromszorozódott azoknál a gyerekeknél, akik két-három CT-vizsgálaton estek át, a leukémia kockázata pedig öt-tíz CT-vizsgálat után emelkedett háromszorosára.

9 mindennapos dolog, ami stresszt okoz a gyereknek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a kockázat abszolút értéke még így is alacsony maradt, mivel ritkán előforduló betegségekről van szó. Például a leukémia kockázata gyerekeknél körülbelül egy a 2000-ből, így a többszöri CT-vizsgálat is csak annyira növeli a kockázatot, hogy az nagyjából egy a 600-hoz lesz. A kutatók emlékeztetnek arra is, hogy a korszerű CT-berendezések 80%-kal alacsonyabb sugárzást bocsátanak ki, mint a régebbi készülékek, amelyek a vizsgált időszakban üzemben voltak.

Miért kell a CT-vizsgálat?

Az új kimutatások ellenére a CT nagyon hasznos műszer, segítségével teljes röntgenképet kapnak az emberi testről az orvosok, így lényegesen könnyebben meg tudják állapítani, ha a páciensnek valami baja van. Ez nem jelenti azt, hogy a gyerekeket úton-útfélen beutalják a vizsgálatra, általában erős fejfájás esetén, koponya- és csontsérülések, fejlődési rendellenességek és gyulladások miatt szokták elrendelni a CT-vizsgálatot.

Mivel a CT folyamatos mozdulatlanságot és szabályozott levegővételt kíván meg, gyakorta előfordul - főként lázas és hurutos gyerekeknél -, hogy altatásban végzik a vizsgálatot. Ez azért is biztonságosabb, mert a gép, amelybe be kell feküdni, egy zárt, hangos műszer, amitől könnyen megijedhetnek a gyerekek.

Miért félünk attól, amit nem ismerünk?

Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?

A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha úgy alakul, hogy nektek is részt kell venni egy ilyen vizsgálaton, akkor előtte mindenképpen magyarázd el a kicsinek, hogy mi fog történni, hangsúlyozd, hogy nem fog fájni, és végig vigyázni fognak rá az orvosok.

Mit gondolsz, valóban veszélyes lehet a CT-vizsgálat gyerekkorban?

Ezt is szeretjük