Ezek a cukorbetegség rejtőzködő tünetei: nem mindenki veszi észre időben

A fel nem ismert diabétesznek szövődményei lehetnek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egyre több gyereket is érintő cukorbetegség első lépésben kevésbé jellegzetes tünetek formájában ad hírt magáról. Tudd meg, melyek ezek, hogy még idejében megfoghassátok a bajt!

A szervezet az inzulin nevezetű hormon segítségével juttatja a cukrot a sejtekbe. Ha ebből a hormonból valamilyen oknál fogva nem termelődik elegendő, a sejtek éhezni kezdenek, miközben a vér és a vizelet cukorszintje kórosan magassá válik. Ez az állapot hosszabb távon jelentős mértékben növeli a szív- és érrendszeri betegségek - például az infarktus és a stroke -, az ideg-, vese-, láb- és szemkárosodás kockázatát, de például a bőr- és szájbetegségek is nagyobb valószínűséggel alakulnak ki a diabéteszes betegek körében.

Fontos tehát mielőbb felismerni a bajt - ami azonban nem könnyű, mivel az első tünetek kevésbé jellegzetesek, és látszólag más, külső-belső körülmények számlájára is írhatóak. Tudd meg, melyek ezek, és gyanú esetén mielőbb vidd orvoshoz a gyereket.

A betegség két fő típusa

A diabétesz elnevezés nem egységes kórt fed - a cukoranyagcsere eltérő zavarai miatt két fő típusát különböztethetjük meg, melyek közös jellemzője a kórosan magas cukorszint a vérben és a vizeletben.

1-es típusú cukorbetegség

Mivel a cukorbetegségnek ez a válfaja jellemzően 40 éves kor alatt, leginkább pedig tizenéves korban alakul ki, fiatalkori cukorbetegségként is emlegetik. Ez esetben a hasnyálmirigy sejtjei valamilyen oknál foga - a mechanizmust illetően többféle magyarázat létezik - elpusztulnak, így értelemszerűen nem termelődik inzulin. A diabétesz ilyenkor hirtelen jelentkezik.

2-es típusú cukorbetegség

A 2-es típusú cukorbetegség időskori diabéteszként is ismert, tekintve, hogy elsősorban a 40 feletti korosztályt érinti - ám egyre gyakrabban diagnosztizálják jóval fiatalabbaknál, akár gyerekeknél is, ami szoros összefüggésben áll a mind szélesebb körben előforduló túlsúllyal, illetve elhízással, melyek a betegség szignifikáns rizikófaktorai.

Előszobája az úgynevezett inzulinrezisztencia, aminek genetikai oka is lehet, ám többnyire a mozgásszegény életmód és az egyszerű szénhidrátokban bővelkedő étrend következménye. Valójában arról van szó, hogy a sejtek nem reagálnak kellőképpen érzékenyen az inzulinra, így abból a hasnyálmirigy egyre többet kényszerül termelni - ami viszont idő előtti kifáradásához vezet, azaz már nem képes annyit előállítani a létfontosságú hormonból, hogy a cukorszint stabilizálódhasson.

10 perces cukormentes finomság a gyereknek: észre sem veszi, hogy egészséges

Nézegess képeket!

Elolvasom

A diabétesz első tünetei

Bár a szervezet már a betegség kialakulásakor felhívja a figyelmet arra, hogy nincs minden rendben, ám első jelzéseit nemcsak a gyerek, de a szülő is könnyen félreértelmezheti. Az alábbiakra figyelj!

Fokozott szomjúságérzet

A szervezet a vesék révén próbál megszabadulni a cukortól - ám ha annak túlságosan magas a szintje, a vesék nem tudják megfelelően kiszűrni, ezért a vizelettel együtt távolítják el, ami fokozott szomjúságérzetet is okoz. Nem biztos tehát, hogy a gyerek csak a nyári meleg miatt iszik többet a szokásosnál.

Farkasétvágy ellenére jelentős és hirtelen súlyvesztés

A vizelettel távozó glükóz - logikus módon - nem tud felszívódni a sejtekben, így azok voltaképpen energiahiányos állapotban vannak. Ezt a szervezet - a nagyobb táplálékbevitel "reményében" - fokozott éhségérzettel próbálja kompenzálni, vagyis a diabéteszes beteg a korábbinál jóval többet ehet. Ám mivel inzulin híján a cukor továbbra sem tud hasznosulni, mindezek ellenére is jelentős és hirtelen súlyvesztés figyelhető meg.

Gyengeség, fáradtság

Mivel a szervezet a fentiek miatt nem képes hasznosítani a bevitt energiát, a beteg folyamatosan gyengének, fáradtnak érezheti magát. Fogj gyanút, ha csemetédnél is ilyet tapasztalsz - könnyen lehet, hogy nem egyszerű lustaságról van szó.

Lassú sebgyógyulás

A magas cukorszint a sejtek receptorainak működésébe is "beleszól", így azok nem ismerik is fel, ha fertőzés ütötte fel a fejét a szervezetben, emiatt pedig a fehérvérsejtek sem tudják megfelelően ellátni a feladatukat. Így a sebgyógyulás folyamata igencsak elhúzódhat.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük