10-ből 7 császáros anyát érint ez a probléma – Nem könnyebb út a hasi szülés
Április a császármetszés-tudatosság hónapja.

A császármetszésre sokan a mai napig úgy tekintenek, mint a szülés könnyebbik útjára. Ők azok, akik figyelmen kívül hagyják, hogy a sebészi úton kiemelni egy babát az anya méhéből egy nagy hasi műtét. Amellett, hogy a császármetszés utáni felépülés jóval lassabb, mint a természetes szülést követően, a hosszabb távú negatív hatások sem kizártak: tízből hét nőnél alakulnak ki a műtét miatt szervi összenövések, melyek változatos tünetekkel adnak hírt magukról.
Császármetszések száma Magyarországon
A császármetszések aránya hazánkban kifejezetten magas. Míg az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint ideális esetben az összes szülés maximum 10-15%-a császármetszés, addig hazánkban ez az arány 40% fölött van. A rendszerváltás óta kúszott ilyen magasra a korábban 10% körüli császárarány. Ennek okai között szerepel a császármetszések könnyebb tervezhetősége, a túlságosan medikalizált ellátórendszer, mely nem engedi az anyát a saját ritmusában vajúdni, szülni, illetve a szakemberek oldaláról a túlbiztosításra való törekvés. Mindezekről korábbi cikkünkben részletesebben írtunk.

10-ből 7 császáros anyát érint ez a probléma
Természetesen vannak anyák, akikben annyira erős a szüléstől való félelem, hogy inkább vállalják a császármetszést, nekik azonban érdemes tisztában lenni vele, hogy tíz császárral szült nőből hétnél kialakul valamilyen összenövés a műtétet követően. A szervi vagy hasűri összenövés azt jelenti, hogy a műtéti bolygatást követően a belek vagy más szervek a bélfalhoz, hasfalhoz nőnek hozzá. Mindez pedig az érintett szerv, illetve az adott terület normál működésének gátlódásához vezet. Két császármetszés esetén ennek esélye már 90%-os. Ilyen szervi összenövésre hívhatják fel a figyelmet az alábbi tünetek.
- székrekedés, emésztési problémák
- a császárheg körüli bőr érzéketlen vagy túlérzékeny
- a császáros heg vörös vagy túlságosan fehér
- bemélyedés, állandó duzzanat a császáros hegvonalon
- testtartásváltozás
- ismeretlen eredetű krónikus fájdalom a test valamely távolabbi részén, például: nyak, váll, csukló, könyök, derék.
Míg a császárheg körüli problémák viszonylag könnyen érthetőek, ám a tőle távolabbi területeken jelentkező krónikus fájdalmat már nehezebben tudjuk összefüggésbe hozni a korábbi műtéttel. A kettő közötti kapcsolat abban rejlik, hogy a műtét során sok-sok réteget vágnak át és húznak szét a hason, ha pedig ezen rétegek között, vagy a megbolygatott belső szerveink között összetapadás keletkezik a hegesedési folyamat során, az egy feszülést hoz létre. Ez a feszülés – mivel a testben minden mindennel összefügg – átadódhat a test valamely távolabbi pontjára. Ezek a tünetek jelentkezhetnek akár évekkel a császármetszést követően is. A kellemetlen testi panaszokon pedig a császárhegszakember – például gyógytornász – általi, illetve otthoni kezelése segíthet. A csaszarvonal.hu videójából többet is megtudhatsz minderről.
Forrás: csaszarvonal.hu
(Képek: Getty Images Hungary)