Akkor is sír, ha kimegyek a szobából! Így menjen bölcsibe? Pszichológus válaszol

Holló Melinda klinikai szakpszichológus válaszolt.

Bölcsőde érettség
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az első nagy fordulópont anya és gyermeke életében, amikor a kicsi bölcsődés korba lép, és meg kell barátkozni a külön töltött idő gondolatával. Sok szülő aggódik amiatt, vajon készen áll-e a gyerek erre a lépésre, és számos kérdés felmerül. Hogy segítsünk ebben a helyzetben mérlegelni, és segítsünk megnyugodni, Holló Melinda klinikai szakpszichológust kérdeztük meg a bölcsődeérettség témában.

Bölcsődeérett, vagy sem?

- Miből lehet tudni, hogy készen áll-e egy gyerek a bölcsire lelkileg, vagy sem? Óriási változás ez egy gyerek számára, de az anyának is.

- Alapvetően, ha egy gyerek pszichésen egészséges fejlődést mutat, általában képes érzelmileg megküzdeni ezzel a számára nagyon új helyzettel. Főleg akkor, ha van már arról tapasztalata, hogy egy-egy napot vagy több órát nem az anyával tölt, és képes ezt az időt nagyobb érzelmi megterhelés nélkül elviselni. További pozitív jel, ha egy gyerek érdeklődéssel és nyitottsággal fordul a kortársai felé; ha kíváncsisággal fordul az új ingerek és helyzetek felé - az első bátortalan vagy óvatos reakciók után.

- Mit tegyen a szülő, ha a gyerek valószínűleg nincs kész? Mi az okos hozzáállás? Jó elv a "majd megszokja"?

- Ha a gyermek számára egyértelműen túlterhelő  és viselhetetlen az anya távolléte, érdemes mérlegelni, hogy valóban a bölcsőde-e az egyetlen létező megoldás a fennálló helyzetre.

- Mi van akkor, ha a gyerek úgy kerül bölcsibe, hogy nem volt kész rá? Okozhat ez maradandó gondokat nála, törést, szorongást?

- Azt gondolom, hogy optimális esetben önmagában a bölcsőde nem okozhat törést. Törést vagy traumát a közösségbe lépést megelőző érzelmi környezet, azoknak a gyermek fejlődését nehezítő vagy a fejlődését gátló tényezőknek a jelenléte okozhat, amelyek nem tették lehetővé a biztonságos kötődés kialakulását és a szeparáció elviselésének képességét. De megjegyezendő, hogy az elválasztással járó szorongás megjelenése egy normális reakció, és annak megjelenése kezdetben elkerülhetetlen.

- Érdemes figyelembe venni, hol jár a gyerek a beszédelsajátításban? Okozhat gondot, ha másokkal nehezen érteti még meg magát, illetve az általános elsajátított készségeket - mint például az étkezés készségét evőeszközzel - érdemes figyelembe venni?

- Azt gondolom, hogy a beszéd vagy az önellátás képessége másodlagos a gyermek érzelmi terhelhetősége mellett. A szociális közeg pozitívan hathat a gyermek beszédfejlődésére. Az önellátás képessége és színvonala inkább az óvodába lépés idején fontosabb kérdés.

Felkészülés a bölcsire

- Mit mondjon a szülő a gyereknek, meséljen jó előre, milyen jó a bölcsi? Így is felkészítve a gyereket?

- Mesélhet is róla, ha úgy érzi, ez segít a gyermekének. De azt gondolom, lélektanilag sokkal többet segít a gyermeknek, ha változatos szociális tér veszi körül, testvérek, unokatestvérek, nagyszülők, szomszédok, akik rendszeresen jelen vannak az életében, akikkel van lehetősége megtapasztalni az anyán kívüli kapcsolatteremtést; hogy megtapasztalhassa az anyától való biztonságos eltávolodást majd visszatérést.

- Miként érdemes kezelni majd a reggeli sírásokat, amikor anya hazaindul a bölcsiből, de a gyerek marad?

- Türelemmel és bizalommal. Az édesanyának saját maga és a gyermeke felé is. Bízni abban, hogy a gyermek képes elviselni a külön töltött időt. Ha az anyában erős a bűntudat vagy az önvádolás a gyermek "elhagyása" miatt, ezek az anyában jelen levő belső konfliktusok a gyermek számára is nehezítik az elválás folyamatát. Alapvetően azt gondolom, hogy egy pszichés szempontból egészségesen fejlődő gyermek másfél-kétéves korában képes alkalmazkodni az új helyzethez és egyre gyorsabban, rövidebb idő alatt válik megnyugtathatóvá a bölcsődei környezetben.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

- Mivel tudnád megnyugtatni az anyákat, akik bölcsibe adják a gyereket, akik félnek ott hagyni, mert még azt is nehezen viseli a gyerekük, ha a szobát elhagyják?

- Ebben az esetben mérlegelném, hogy van-e más megoldás a bölcsődén kívül. Súlyos problémát jelezhet, ha egy két- vagy közel kétéves gyermek nehezen viseli azt a távolságot, ha az anya elhagyja a szobát.

Ezt is szeretjük