4 betegség, amit kezeltess, ha babát szeretnél

Néhány gyakori kórral megtanultunk együtt élni, pedig nagyobb veszélyt jelentenek, mint gondolnád.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha babát tervezel, nem a meddőség lehet az egyetlen kritikus pont. Akad néhány betegség, mellyel nem árt még a baba fogantatása előtt orvoshoz fordulnod, mert, bár nem okoz közvetlenül meddőséget, veszélyeztetheti az embrió fejlődését, és te sem lehetsz biztonságban kismamaként. Ismerd meg a leggyakoribb betegségeket, melyeket már akkor érdemes kezelned, amikor még csak a babavárás gondolata fordult meg a fejedben!

Cukorbetegség

Diabétesz esetében a hasnyálmirigy nem termel elegendő mennyiségű inzulint, mely hormon a vérben lévő cukrok, elsősorban a glükóz felszívódását és hasznosítását lehetővé tenné. Inzulin hiányában a vércukorszint magas marad, ami nagymértékben károsítja az erek falát, az egyes szervek sejtjei pedig éheznek, hiszen nem jutnak hozzá a működésükhöz szükséges mennyiségű energiához.

Az egyes típusú cukorbetegség estében többnyire az injekcióval történő inzulinpótlás jelenti a megoldást, ami a terhesség esetében is tartható. Amennyiben azonban kettes típusú diabéteszben szenvedsz, és orvosod gyógyszeres terápiát javasolt, már jóval a tervezett terhesség előtt érdemes áttérned az injekciós kezelésre, vagy szigorú diéta mellett hagyd el a tablettákat. Ami a számodra legjobb megoldást illeti: mindenképpen kérd ki orvosod véleményét!

Ha nem veszed észre, hogy cukorbeteg vagy, és időközben teherbe esel, méhlepényeden keresztül a magzat is a kelleténél magasabb glükóztartalmú vért kap.

Szervezete valószínűleg fokozott inzulintermeléssel reagál a jelenségre, melynek hatására szervei károsodhatnak. A cukorbeteg anyák gyakran elégtelen vese- vagy májműködéssel küzdő magzatot hoznak a világra, de a betegség hatással lehet idegrendszeri fejlődésére is.

Fontos!
Minden korábbi előjel nélkül a várandósság alatt is kialakulhat a terhességi cukorbetegség. Ha a terhességi vizsgálatok során végzett vércukorszint-ellenőrzés bajt jelez, nem árt, ha a kilenc hónap alatt végig tartod magad a szigorú diétához!

Magas vérnyomás

Magas vérnyomás esetén a vér az erekben a normálisnál nagyobb nyomással kering, aminek hatására a kiserek falának, valamint az általuk ellátott szervek állományának lassú, súlyos károsodása következhet be.
A kóros állapot emellett növeli a kockázatát a preeklampszia kialakulásának, amennyiben tehát babát tervezel, de vérnyomásod gyakran felszökik, a várandósság idején is fokozottabb orvosi kontrollra lesz szükséged.

A magas vérnyomásra szedett egyes gyógyszerek magzati fejlődési rendellenességeket okozhatnak, ezért jól teszed, ha az esetleges veszélyekről még a fogamzást megelőző időszakban kikéred kezelőorvosod véleményét. Szükség esetén az ő javaslatára más készítmény szedésére kell átállnod.

Felfázás

Nem véletlenül tekint minden lányos anya aggodalommal az egyre rövidülő kabátok divatjára. A gyakori felfázások következtében kialakuló idült húgyhólyaggyulladás ugyanis akár meddőséghez is vezethet, amennyiben a betegség során károsodik a petevezeték, ami megakadályozza, hogy az érett petesejtek a méhbe jussanak.

Ha hajlamos vagy a felfázásra, babatervezés esetén nem árt jobban ügyelned az egészségedre, mivel a terhesség során a hólyagra ráboruló méh eleve növeli a betegség kialakulásának kockázatát.

Íme, a legerősebb baktérium- és vírusölő növények

Nézegess képeket!

Elolvasom

Bő folyadékfogyasztással, szellős, pamut alsóruházattal, hidegben pedig kellőképpen meleg és réteges öltözékkel védekezhetsz a kórokozók és a felfázás ellen. Húgyúti fertőzés gyanúja esetén azonnal fordulj orvoshoz, hiszen a gyulladás a babára is veszélyt jelenthet, ha ugyanis a felfázás vesemedence-gyulladássá alakul, károsíthatja a magzat fejlődését.

Pajzsmirigy-működési zavar

A pajzsmirigy a nyak elülső felszínén elhelyezkedő, alakilag pajzsra emlékeztető hormontermelő szerv, melynek legfontosabb szerepe a szervezet anyagcseréjének irányítása. Számos egyéb panasz és tünet mellett a nőkben a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése menstruációs zavarokat, meddőséget vagy akár vetélést is okozhat. Ha tehát bármilyen rendellenességet észlelsz, nem árt még a teherbeesés előtt orvoshoz fordulnod, hiszen a betegség kezelésével kiküszöbölhetőek a következmények.

Amennyiben a pajzsmirigy rendellenes működését időben felfedezik, gondosan követik, és szükség esetén kezelik is, várhatóan nem lesz negatív következménye terhességedre nézve. A leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek szerencsére nem veszélyesek a magzat szempontjából, ugyanakkor a hormonszintek általuk történő szabályozása és normális tartományban való tartása nélkülözhetetlen a megfelelő, méhen belüli fejlődéshez. Gondot akkor okozhatnak, ha szoptatás idején az anyatejjel jutnak az egyébként normális saját pajzsmirigyhormon-termeléssel bíró csecsemő szervezetébe, alaposan összezavarva azt. A szoptatás lehetőségét illetően éppen ezért mindig ki kell kérned orvosod tanácsát. A pajzsmirigy alul- vagy túlműködése örökölhető, de ne aggódj, mert ebben a tekintetben az újszülötteket rutinszerűen szűrik.

Cikkünk Dr. Karen Trewinnard Termékenység és fogamzás című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük