Meddig kell szoptatni a babát?
Tudod, hogy mikor és mit adj a picinek? Így állj át gördülékenyen a szilárd ételekre. (x)
Az újszülött megfelelő fejlődéséhez minden számára szükséges tápanyag forrása az anyatej. De pár hónap után már másra is szüksége van a kisbabának. A gyermekorvosok a nem tej alapú bébiételek bevezetését 6 hónapos kortól javasolják, de vannak olyan esetek, amikor már 4 hónapos kortól ajánlott bébiételekkel kiegészíteni az étrendjét.
Mikor kezdjük a hozzátáplálást?
Ha az újszülött szépen fejlődik és egészséges, a baba étrendjébe a nem tejalapú bébiételek bevezetése fél és egy éves kor között javasolt. A tápszerek és bébipapik mellett azonban még mindig az anyatej a legfontosabb tápanyag és energiaforrás.
Némely babánál azonban előfordulhat, hogy a hozzátáplálást még a 6. hónap előtt el kell kezdeni. Nagyon fontos azonban, hogy ilyen esetben is a baba 4 hónapos kora után vezesd csak be a hozzátáplálást. Miért lehet erre szükség? Ha a baba súlygyarapodása nem elégséges, vagy esetleg az, hogy a baba a szoptatás mellett is folyton éhes, akkor érdemes a 16. hét után kiegészíteni táplálását.
Ha mégis a hozzátáplálás későbbi bevezetése mellett döntesz, vagyis csak a baba 1 éves kora körül teszed ezt meg, akkor különféle rizikónak teheted ki picit, mint például a növekedés lassulása, alultápláltság, nem elégséges energiabevitel, a vas és a cink nyomelemeinek hiánya.
Válogatós lesz-e a baba kisgyerekként?
A nem tejalapú bébiételek bevezetése nem csupán a fentebb felsoroltak miatt szükséges. Az új étrend döntően befolyásolja a baba képességét az új ízek elfogadását illetően, mégpedig úgy, hogy az újszülött a jövőben könnyebben szokja meg a számára még ismeretlen ízeket, fejlesztve ezzel étkezési készségeit és szokásait.
Mikor mit adj a babának?
Szilárd táplálék bevezetése azonban nem jelenti a szoptatás, vagy a tápszer adásának azonnali befejezését. A hozzátáplálást fokozatosan kell elkezdeni, hogy az allergiát okozó összetevőket ki tudd szűrni az étrendből. Ajánlatos először az egyféle zöldséget tartalmazó ételek bevezetése, általában az ebédidei szoptatás előtt, majd később a helyett.
Először csak egy-két kiskanál lágy zöldségpépet kínálj a picinek, majd idővel, 2- 3 héten belül már többfajta zöldségből álló, illetve hústartalmú zöldséges étellel is próbálkozhatsz. Ezt követően kerüljenek bevezetésre a gyümölcsalapú bébidesszertek, akár uzsonnaként. Gyümölcsalapú püréket és bébidesszerteket nem szükséges édesíteni. Az új gyümölcsfajtát önmagában add a babának, ezúttal is az esetleges allergiás reakciók könnyebb felismerése végett. A gyümölcsalapú bébiételek cukortartalma ne haladja meg a 20 grammot 100 gramm ételben. A gyümölcsalapú desszerteket tejes kásákhoz, vagy natúr joghurtokhoz is keverheted, hogy változatosabb legyen kisbabád étrendje.
Amennyiben minden simán megy, elkezdheted kombinálni az ízeket és kipróbálhatod a húsos-zöldséges ételeket is.
Győződj meg a minőségről!
A Hamánek bébiételeknél és desszerteknél szigorúan felügyelik a káros anyagok mennyiségét, melyek megterhelnék a gyermekek szervezetét. Így nem kerülhetnek bele káros növényvédő- és tartósítószerek a babák ételébe. A Hamánek bébiételekben felhasznált alapanyagok, valamint a késztermékek vizsgálatát a legmodernebb elelmzési eszközökkel felszerelt prágai Vegyészeti és Technikai Főiskola Élelmiszer-elemző Intézete végzi, hogy mindig biztosítva legyen a Hamánek bébiételek kiváló minősége.