Csak a macijával tud elaludni? Hány éves korig normális ez? A pszichológusok válasza
Tényleg kell aggódni a vigasztárgy túlzott használata miatt?
A fél-egy éves baba még abban a reményben kapja a macit, nyuszit, kutyust, rongyit, hogy a szülők éjszakája nyugodtabb lesz, hiszen puha tapintásával, ismerős illatával megnyugtatja a kicsit - igyekszik bizonyos fokig pótolni az édesanya közelségét.
Néhány év múlva aztán a szülők már aggódva figyelik, ha a gyerek még mindig csak a kedvenc plüssével hajlandó elaludni.
Csak a macijával tud elaludni, pedig már ötéves?
A pszichológia átmeneti vagy vigasztárgyaknak hívja ezeket a kedvenc állatokat - de tematikailag a hüvelykujj és a cumi is ide tartozik. Donald Winnicott brit gyermekorvos, gyermekpszichiáter a tárgykapcsolati elméletek egyik jeles képviselője volt.
Úgy vélte, legfontosabb szerepük a gyerek fejlődése során, hogy segítik az anyáról való leválást - a vigasztárgy akkor is ott van, ha anya nincs, a kicsi maga uralkodhat felette. A gyermek a maci vagy más kedvenc tárgy révén megtapasztalhatja az ’én’ és a ’nem én’ fogalmát, könnyebben választja szét a kettőt. Winnicott szerint összességében a vigasztárgy a fejlődés egy átmeneti időszakát jelöli, mely a tárgyhoz kapcsolódástól a tárgyhasználatig vezet.
Meddig normális?
Az átmeneti tárgyaknak tehát fontos szerepük lehet a gyerek fejlődése során, és aggodalomra semmi ok, idővel ki is nő ebből a kicsi. A szakemberek szerint a legtöbb gyerek négyéves kora körül jön el ez a pont: ekkorra már nincs szüksége az átmeneti tárgy napi szintű használatára. Ez azonban természetesen nem köthető ilyen szigorúan életkorhoz, az óvodáskor végégig felesleges izgulni ezen. Sőt, egy tanulmány szerint azok a gyerekek, akik erősen kötődnek kedvenc tárgyaikhoz, boldogabbak, mint azok, akiknek nincs ilyenjük.
Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy ez a hatás elkezd fordulni, ahogy a gyermek idősebb lesz. Azok a tíz év feletti gyerekek, akik még mindig szoros kötődést mutatnak egy átmeneti tárgyhoz, mentálisan rosszabb állapotban vannak. Azzal semmi gond, ha a nagyobb gyerek is megtartja a kedvenc tárgyát, ám, ha egy tizenévesnek vagy felnőttnek napi szinten van rá szüksége, az pszichés problémára utal.
És mi a helyzet a te kedvenceiddel?
Nem szabad elfelejteni, hogy a felnőtteknek is vannak kedvenc tárgyaik. Elég csak a szerencsepulcsidra vagy a rongyos farmerodra gondolni, melytől nincs szíved megválni. Sőt, előfordulhat, hogy valahol a szekrény mélyén vagy a szüleid házában ott lapul még a te gyerekkori macid is.
A kényelem iránti igény minden emberben ott van, ezek a tárgyak emlékeztetnek rá, hogy nyugodt, biztonságos, szeretetteli környezetben élsz. Nem véletlen, hogy a felnőttek egyharmada beismeri, hogy nem tud teljesen elszakadni kedvenc gyerekkori tárgyától.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- test
- gyerekek lelki bajai