Hogyan alakíthatsz ki a gyerekben pozitív testképet? Meghatározó, mikor és mit mondasz

Elkerülhető lehet az önbizalomhiány vagy egy esetleges étkezési zavar.

Gyerek pozitív testképe
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha csak a gyerekeknek készült Disney-sorozatokba pillantunk, látjuk, hogy rendszerint szép kislányok és vagány fiúk játsszák a főszerepeket, tinikorba lépve pedig ott vannak a makulátlanra retusált sztárfotók és az Instagram világa, amit tizenévesként még nem néz reális szemmel az ember. Sokszor felnőttként sem.

A gyerekek ráadásul egymást is illethetik negatív kritikával, például egy szemüveg vagy némi túlsúly miatt. A külsőre tett megjegyzések nem is feltétlenül egyszeriek - ez is egy formája lehet az iskolai zaklatásnak. 

Örök nyomot hagyhat

Akár másokkal hasonlítja össze magát, akár csúfolódás az oka, a gyerek magáról alkotott képe, különösen az érzékeny tinikorban nagymértékben torzulhat, sérülhet, és ez egész felnőttkorában kísértheti. Önbizalom-problémákat - ezáltal karrierbéli, párra lelési nehézségeket - okozhat, valamint egy esetleges étkezési zavar is kialakulhat, mely súlyos, az egészséget és az életet veszélyeztető szintig is juthat.

Szülőként nagyon fontos, hogy az ember kezdettől fogva dolgozzon rajta, hogy a gyerekben egy stabil, pozitív kép épüljön ki önmagáról, arcáról és testéről, hogy később az ilyen külső hatások ne befolyásolhassák. Egy-egy jól irányzott mondat, ügyesen folytatott beszélgetés nagyszerű pajzsot von a gyerek köré, mely segít kivédeni a bántó hatásokat. Arra is érdemes mielőbb felhívni a gyerek figyelmét, hogy sem a filmek, sem a sztárok világa nem mutat valósághű képet.

Mit és hogyan érdemes mondani?

A kansasi gyermekgyógyász, Dr. Natasha Burgert célzottan foglalkozik a gyerekek magukról és másokról alkotott képével. Szerinte építő beszélgetés indítható, ha a szülő megkérdezi a kisgyerektől, kire mondjuk, hogy szép? vagy kire mondjuk, hogy jóképű? Ezzel a szülő lehetőséget teremt magának arra, hogy elültethesse a gyermekében a fogalmak definícióját, mint egy kis magocskát. Bármit is válaszol a kicsi, a szülő lehetőséget kap azt újrakeretezni, esetleg felülírni. Emellett egy ilyen beszélgetés módot ad a belső szépség fogalmát is megismertetni, illetve egyes pozitív belső tulajdonságok fontosságára felhívni a gyerek figyelmét:

"Apa szerintem jóképű, de ugye, milyen kedves is? Az, hogy vigyáz a családra, nekem még jóképűbbé teszi" - mondott példát Burgert.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A fikciós karaktereket, melyek gyerekfilmekben, mesékben szerepelnek, Burgert szerint ugyancsak érdemes belső tulajdonságaik alapján közösen jellemezni. A bátorság, a segítőkészség, a barátságosság és hasonló pozitív vonások kiemelése segít, hogy a gyerek egészében szemléljen másokat. Jó, ha egy-egy kevésbé szép karakter jó tulajdonságaira is kitér a beszélgetés. Ezáltal a gyerek nemcsak külsőségek alapján határozza meg önmagát, hanem büszke lesz jó tulajdonságaira, és egészségesebb lehet az énképe.

A gyermekorvos arra is felhívta a figyelmet, hogy a szülő ne csak direkt a gyerek felé törekedjen önbizalom-építő gondolatokat címezni. Hiba lehet, ha a tükör előtt állva kövérnek nevezi magát, vagy elégedetlenkedik egyéb külső tulajdonságai miatt. A gyerekek árgus szemekkel figyelik, mit csinálnak a felnőttek, és mint más dolgokat is, ezt is másolni fogják. A gyerek előbb csak ismételgeti a hallottakat, idővel pedig rögzülhet benne a szigorú önkritika.

Fokozott figyelem a tiniknek

A fentiek mellett a gyermekorvos kiemelte, a tiniket sajnos még nagyobb veszély fenyegeti, mint a kicsiket. Egy kisebb kutatómunka során rákerestek különböző hashtagekre, és megdöbbentő dolgot találtak: #mia (bulimia), illetve #thinspo (thin inspiration, azaz inspiráció vékonyaknak) hashtagekkel ellátott képeken extrém vékony lányok és nők pózolnak. Közülük akadt, aki azt ígérte a képe kedvelőinek, hogy minden like után, amit kap, plusz négy óráig nem fog enni semmit.

Az Instagram világa sajnos nagyon veszélyes, legyen szó akár a fenti, büszkén vállalt soványságba csábító képekről, akár Instagram-sztárok képeiről, melyeken a szerencsés szög, a Photoshop vagy épp a kivételes genetika nyújtotta látvány taszítja testképzavarba a tinilányokat.

Kivédeni ezt az okostelefonok világában különösen nehéz, tinikkel beszélgetni a káros hatásokról pedig nem is egyszerű. A szülő fokozott figyelemmel kell, hogy kövesse az internetező tini étkezési szokásait. Ha azok megváltoztak, Burgert szerint egy "Észrevettem, és aggódom amiatt, hogy..." kezdetű mondat lehet szerencsés beszélgetésindító, és ez valóban célravezetőbb taktika lehet, mint a szigorúság, a telefon elkobzása, a szidalmazás az otthagyott étel miatt.

Szerencsés esetben a gyerekben sikerül már kisgyermekkortól elültetni az egészséges énkép, az egészséges testkép magocskáit, és így a később, tizenéves korban záporozó ártó hatások sem találnak rést a pajzson. Ha mégis kialakul egy komolyabb önbizalom-probléma vagy étkezési zavar, nagyon fontos mielőbb szakemberhez fordulni. A gyermekorvos és a pszichológus segítsége az egész család szerető és nem bíráló támogatásával karöltve segíthet felszámolni a testi-lelki problémát.

Ezt is szeretjük