- Nem akarom, hogy ott lásson szétterpesztve

Mit mond a szakértő az apás szülésről?

Nincs mindenkire érvényes válasz, de a közös felkészülés fontosabb.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Én el sem tudom képzelni, hogy akarnám azt, hogy a férjem ott legyen a szülésemnél.

Nem akarom, hogy lásson ott szétterpesztett lábakkal, ahogy idegenek matatnak a puncimban, ahová egyébként csak őt engedem. Nem akarom, hogy egy véres húscafatnak lásson. (Kata, 28 éves, közgazdász)

Rombolóan is hathat

Erre a kihívásra lehetetlen csupán szerepmintákra, általános társadalmi keretekre támaszkodva felkészülni. Az, hogy a szülés hogyan befolyásolja a szexuális életünket, komplex történet.

Függ a kettőnk közötti kapcsolat intimitásának minőségétől, függ az egyéniségünktől, hogy hogyan viszonyulunk vérhez, fájdalomhoz, kórházhoz, de akár csak váratlan eseményekhez.

Alapvetően függ a szexhez való viszonyunktól - hogy nőként mennyire jelent vagy nem jelent egyébként is megnyílni, lemeztelenedni a párunk előtt, hogy férfiként milyen mítoszokat, félelmeket élünk meg a női puncit, a hüvelyt, általában a nőt vagy konkrétan a párunkat illetően. Milyen külső és belsővé tett elvárások dolgoznak bennünk a szülésről, a szexualitásról, a párkapcsolatról?

Mint ahogy mára a szexualitás és a szülés is individualizálódott, ezekre a kérdésekre is csak egyéni válaszok adhatók. Ezért látok én veszélyt abban, hogy az apás szüléseknek egyfajta normatív felhangja kezd kialakulni. Ha egy pár nincs érzelmileg felkészülve, akkor az apás szülés élménye rombolóan is hathat.

Képek! 12 egyszerű, természetes praktika, ami megkönnyíti a szülést

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fontosabb a közös felkészülés

Hagyományok, rítusok, támogatócsoportok hiányában a legtöbb, amit tehetünk, hogy az aktuális kordivatokat megpróbáljuk megérteni, kritikával kezelni, és ezek fényében egyéni preferenciáinkat kialakítani.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ahogy manapság jogunk és lehetőségünk van az apás szüléshez, éppúgy jogunk van ahhoz is, hogy ne akarjuk bent látni a párunkat a szülésnél. Én ebben azt tartom a legfontosabbnak, hogy minden pár tudjon őszinte konszenzusra jutni ebben a kérdésben. Hogy merjék feltárni saját érzéseiket, félelmeiket, megosztani egymással a dilemmáikat.

A szülés kísérése szerintem nem is konkrétan a szüléssel, hanem az arra való közös mentális készüléssel kezdődik. Azt képzelem ideális állapotnak, ha a kismama a szülését támogató emberrel már jóval a szülés előtt meg tudja beszélni a szüléssel kapcsolatos félelmeit, szorongásait, hogy a szülésen élesben blokkoló pszichés gátakat a minket támogató bizalmasunk is segíthesse kioldani.

Cikkünk Mester Dóra Djamila Nő, Anyag, szerető - Anyaság és szex című könyvének segítségével készült.

A női szexualitás és a nők saját testéhez való viszonyában kulcselem a bizonytalanság. Sosem tudhatom igazán, hogy éppen mi történik bennem. A bizonytalanságból pedig egyfajta szorongás fakad: ha nem hiszek magamban, nem hiszek a testemben, akkor máshol kell keresnem a biztonságérzetet.

Először el kell sajátítanunk, mi mindent kezdhetünk a testünkkel, ha megszűnnek az azt uraló autoritások. Nem beszélve arról, hogy a szex testi vonatkozásai mellett jogos igényként merül fel bennünk az intimitás, a szerelem vagy épp az elfogadás vágya. A menstruáció, az orgazmus, a várandósság, a szülés, a gyermekágy, a szoptatás vagy a menopauza látszólag biológiai történései éppúgy hatással vannak az önértékelésünkre, párkapcsolatunkra, mint a családi életünkre.

Ráadásul a fejünkben mítoszok élnek arról, hogy mi a normális. Ahelyett, hogy a saját vágyainkat, örömünket, intimitásunkat élnék meg, vélt vagy valós elvárásoknak próbálunk megfelelni. Pedig a szexben nincs jó vagy rossz. Ez a könyv is ebben a szellemben íródott, nők ezerféle arcát szeretné megmutatni.

Kiadja a Jaffa Kiadó.
A könyv ára 2520 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük