A gerincferdülés tünetei és kezelése gyerekeknél

Vedd észre időben!

A 10 év fölötti gyerekek ötöde-hatoda tartáshibával küzd. Ha idejében észreveszed, még orvosolható a baj.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gerincferdülés veszélye elsősorban a felső tagozatos és középiskolás gyerekeket fenyegeti - a rengeteg ülés, ami sajnos szinte kivédhetetlen, már önmagában rizikófaktort jelent.

Ha pedig a lurkó szereti a hasát, a sport viszont a legkevésbé sem barátja, jó eséllyel kialakul nála a gerincferdülés. Az idejében felfedezett elváltozás jellemzően korrigálható, és a megelőzésnek is számos módja ismert.

Így vedd észre!

Ha a családban fordult már elő gerincferdülés, legjobb, ha gyermekorvoshoz vagy ortopéd szakorvoshoz fordulsz akkor is, ha a lurkónak nincs különösebb panasza. Mindazonáltal szülőként magad is ellenőrizheted csemetéd járását és tartását az alábbi módon.

Kérd meg a gyerkőcöt, hogy hajoljon előre, majd nézd meg alaposan a gerincét, és húzd végig rajta a kezed. Ha bármiféle elváltozást látsz vagy tapintasz, könnyen lehet, hogy gerincferdüléssel állsz szemben.

Figyeld meg, hogy előrehajolva, illetve álló helyzetben nem emelkedik-e ki jobban a gyerek valamelyik lapockája. Az esetleges aszimmetria szintén gerincferdülésre utalhat.

Ugyanez valószínűsíthető akkor is, ha álló helyzetben a gyerkőc valamelyik válla alacsonyabban van a másiknál.

Vedd szemügyre a derék, csípő és kar által határolt ívet a jobb és a bal oldalon egyaránt, és fogj gyanút, ha az egyik nagyobb a másiknál.

További tünetek

A gerincfájdalom tünete lehet még a hátfájás, a zsibbadás és a csökkent fizikai terhelhetőség is - vedd komolyan, ha csemetéd a fentiek valamelyikéről panaszkodik, még akkor is, ha a látszat inkább egyszerű iskolaundorra enged következtetni. A problémát jelezheti az úgymond hanyag tartás is - a megoldást nem az jelenti, ha időről időre rászólsz a lurkóra, hogy húzza ki magát.

7 játszótér Budapesten, ahol lefáraszthatod a gyereket

Nézegess képeket!

Elolvasom

A gerincferdülés kezelése

A súlyosság fokától függően számos módszer áll rendelkezésre a probléma kezelését illetően.

Gyógytorna

Hatására a gerinc menti izmok megerősödnek, a gerincoszlop rugalmasabbá válik, valamint felszabadul a káros terhelés alól. A legelterjedtebb a Schroth-terápia, melyet egy német orvos-gyógytornász, Katarina Schroth fejlesztett ki 30 év alatt szerzett tapasztalatai alapján. A szakember segítségével elsajátított gyakorlatok könnyen beépíthetők a hétköznapi életbe.

Sportolás

Jótékony hatású az úszás is, hiszen a lebegő testhelyzet már önmagában lehetővé teszi a gerincoszlop megnyúlását, miközben szimmetrikusan erősíti a hátizmokat, ráadásul a sérülés veszélye is minimális. A szakemberek szerint a gerincferdüléses gyerekeket más mozgásformáktól sem kell túlságosan óvni - tiltólistán csak néhány sportág szerepel, ilyen például a gerincet nagymértékben megterhelő súlyemelés.

Jóga

Ha gyermekedtől távol áll a komolyabb fizikai igénybevételt jelentő mozgás, esetleg csendesebb, békésebb, úgynevezett szemlélődő típus, kitűnő választás lehet számára a jóga. Az ősi mozgásformának létezik olyan válfaja is - az úgynevezett gerincjóga -, mely kimondottan a test tartóoszlopának problémáit hivatott orvosolni.

Fűző

Súlyosabb esetben a terápiát gerincfűzővel kell megerősíteni - ami első olvasásra ijesztőnek tűnhet, ám a mai gyógyeszközök már semmiben sem emlékeztetnek az egykori páncélokra. Könnyű műanyagból, úgymond testre szabva készülnek, így nem okoznak túl nagy kényelmetlenséget. Ugyanakkor - régmúltbéli társaikhoz hasonlóan - egész nap, sőt, éjjel is viselni kell őket. Hogy meddig, az egyénenként változó: fél évtől több évig terjedhet az intervallum.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így előzd meg!

Minél nagyobb a gyerek, annál több a fizikai passzivitással járó tanóra, és annál nagyobb súlyt kell cipelnie. Megelőzésképpen elsősorban a fenti két körülményt kell ellensúlyozni.

Lehetőleg ne autóval hozd-vidd a lurkót, és mozogjon naponta legalább egy órát, akár egy-két különfoglalkozás rovására is. Még jobb, ha sportol valamit - hagyd, hogy a szívének legkedvesebb mozgásformát válassza. Ügyelj arra, hogy ne gépezzen sokat, és ilyenkor is leérjen a lába a földre, illetve lássa a monitort anélkül, hogy hátrahajtaná a fejét. A tévézés is üléssel jár - jobb tehát, ha nem játszik meghatározó szerepet a gyerek mindennapjaiban.

Mivel a gerincferdülés kialakulásához nem kevés köze van a túlsúlynak, adj egészséges ételeket a gyereknek. Ha eleinte fintorogna vagy éhségsztrájkba kezdene, az itt olvasható trükkök segítségével könnyen jobb belátásra bírhatod.

Ezt is szeretjük