A 3 legerősebb gyógymód hasmenésre

Banális problémának számít, ám nagy bajt okozhat gyerekeknél, mivel folyadékháztartásuk labilisabb, így könnyebben kiszáradnak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hasmenés igen gyakori jelenség gyermekkorban. Az esetek nagy többségében akár magától is elmúlhat, mégis kiemelt figyelmet igényel. A hasmenésben szenvedő gyerkőcöt ugyanis a kiszáradás veszélye fenyegeti, mivel a fokozott bélműködés miatt a széklettel együtt a folyadék is távozik szervezetéből, ráadásul az apróságok folyadékháztartása eleve labilisabb, mint a felnőtteké.

Tudd meg, miként segítheted elő a betegség mielőbbi problémamentes lezajlását. Ha azonban néhány órán belül nem tapasztalsz javulást a kicsi állapotában, netán úgy látod, kezd kiszáradni, azonnal kérd szakember segítségét.

Mi okozza?

A hasmenés kiváltó okai közé tartoznak a vírusfertőzések, az ételmérgezés vagy a tejtermékek valamely összetevőjével szembeni érzékenység.

A napokig vagy hetekig tartó hasmenés irritábilis bélszindrómára utalhat, ami a közétkeztetésnek, a gyorséttermeknek és a szorongásnak köszönhetően sajnos gyerekkorban is egyre gyakoribb - ez esetben feltétlenül vidd orvoshoz porontyodat.

A természet patikájából

Érdemes első lépésben gyógynövényből készült teával csillapítanod a gyerekhasmenését.

Orbáncfűtea

Csészénként egy tetézett kiskanálnyi orbáncfüvet forrázz le, fél percig hagy állni, majd szűrd le. Naponta legfeljebb egy csészével kortyolgasson el belőle a gyerek. Ne feledd, hogy ez a növény fényérzékenységet okozhat, így napsütéses időben inkább ne add a kicsinek, mivel a kúrát követően napokig nem mehetne ki a szabadba.

A 15 leggyakoribb betegség gyerekkorban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kálmos

Csészénként egy csapott kiskanál kálmosgyökeret 12 órán át hideg vízben áztass, majd melegítsd fel és szűrd le. A nap folyamán legfeljebb egy csészével, hat részletben, kortyokban fogyasszon el belőle a gyerek. A kihűlt teát ivás előtt forró vízbe merítve langyosítsd meg.

Kamilla

Egy púpozott kiskanál kamillát csészében forrázz le, fél perc állás után szűrd le. Naponta egy-két csészényit kortyolgasson el belőle a kicsi. A kamillát kiválthatod körömvirággal - a két forrázat elkészítése minden lépésében megegyezik.

Néha árthat is!

Bár a gyógynövények alapvetően mellékhatásoktól mentesek, akadnak olyan csemeték, akik érzékenyek rájuk. Hogy véletlenül se történhessen baj, tudj meg többet a témáról itt.

Így mérd meg a gyerek lázát!

A hasmenés velejárója lehet a láz - a hőmérőzés azonban sok gyerkőc számára valóságos rémálom, így kézzel-lábbal tiltakozik ellene. Videónkból megtudhatod, hogy mérheted meg a gyerek lázát közelharc nélkül.

Folyadékpótlás

A kiszáradást megelőzendő fontos, hogy helyreállítsd a gyerkőc folyadék- és elektrolit-háztartását.

Súlyos hasmenés esetén oldj fel negyed teáskanál sót és két teáskanál cukrot fél liter vízben. Adj hozzá egy kevés narancs- vagy citromlevet, illetve - ha az orvosnak nincs kifogása ellene - egy kis káliumot tartalmazó sópótlót is.

A kicsi több részletben fogyassza el a nap folyamán. Ha a hasmenés inkább csak enyhének tűnik, sima vizet vagy teát is kaphat a gyerek, eleinte csak kortyokban. Ha már kezd jobban lenni, annyit ihat, amennyi csak jólesik.

Hasfogó étrend

Eleinte lehetőleg csak kevés szilárd anyagot tartalmazó ételt fogyasszon a gyerkőc. Ajánlott viszont például a gyenge csirkehúsleves, amely a kicsi szervezetét vízzel, elektrolitokkal, valamint fehérjével látja el.

A szilárd táplálékok közül részesítsd előnyben a banánt, rizst, almát és pirítóst. A banán és az alma egyfajta oldható rostot, pektint tartalmaz, amely megköti a folyadékot a bélrendszerben, illetve lelassítja a széklet előrehaladását.

A sárgarépa a pektin másik kiváló forrása. Főzz puhára egy-két répát, majd turmixold pépessé egy kis vízzel. Óránként adj belőle a kicsinek, eleinte csak egy-két kiskanállal, később fokozatosan növelheted a mennyiséget. Kerüld viszont az oldhatatlan rostot tartalmazó élelmiszereket, így a babot, a káposztát és a kelbimbót.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Néhány napig ne egyen a gyerek tejtermékeket, mert hasmenéskor a bélnyálkahártya károsodhat, ez pedig ideiglenesen laktózérzékenységet válthat ki. Az egyetlen kivételt az élőkultúrás joghurt jelent, amely hasznos baktériumokat, például Lactobacillus acidophilust és Bifidobacteriumot tartalmaz. Fogyasztása segít helyreállítania a mikroorganizmusok egyensúlyát a bélrendszerben, és felgyorsítja a hasmenés utáni felépülést.

Cikkünk az 1001 otthoni gyógyír című kiadvány segítségével készült, amely a Reader's Digest gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük