5 ártalmatlannak hitt rovarcsípés nyáron, ami végzetes lehet
Nyáron gyakoribbak a különböző csípések és marások. Így kezeld őket szakszerűen!
A szép, nyári idő sétára, játékra, úszásra és kirándulásra csábít. Akár a tengerparton, akár a hegyekben pihensz a családdal, óvintézkedéseket kell tenned, hogy csemetéd elkerülje a veszélyes csípésű vagy marású rovarokat és pókokat.
Ha már megtörtént a baj, akkor kezeld, ha viszont még csak most indultok nyaralni, akkor adunk néhány tippet, hogyan kerülheted el a szerencsétlen baleseteket.
Rovarcsípések
A lurkó általában csak utólag, a viszketésből veszi észre, hogy megcsípte a szúnyog. Az allergiás reakció mértékétől függően a bőr enyhén kipirul, vagy az érintett testrész megdöbbentő mértékben megduzzad. A rovarcsípések néha súlyos, orvosi ellátást igénylő allergiás reakciót váltanak ki. Amikor a gyermek bőre folyamatosan viszket, vagy kiütések tarkítják, elképzelhető, hogy bolhás vagy rühes - a jelenség sajnos a legápoltabb kicsiknél is tapasztalható néha.
A méh- és darázscsípés fájdalmasabb a szúnyogcsípésnél, főleg gyermekek esetében. A fájdalom és a duzzanat általában néhány órán belül megszűnik, és nem igényel különösebb kezelést. Ha a rovarcsípés hatására fokozott helyi reakció tapasztalható, a duzzanat egy teljes hétig tapintható, és nagy területre terjed ki, amihez ráadásul néha émelygés és kimerültség társul, akkor orvosi segítségre van szükség.
Szúnyog- és kullancscsípés esetén
A Fenistil gél helyi érzéstelenítőt tartalmaz, így azonnal hűsíti a csípés helyét, de az aloevera-tartalmú krémek és a hidrokortizon vagy difenhidramin hatóanyagú balzsamok is hatékonyan enyhítik a viszketést. A csípést tilos vakarni, mert elfertőződhet.
Ha a gyermeket kullancs csípte meg, ne csavargasd a bőrbe fúródott rovart: a duzzadó potroh alatt, a fejnél fogva, csipesszel fogd meg, és határozott mozdulattal húzd ki. Öt-hat héten keresztül figyeld a csípés helyét, és, ha úgynevezett kokárdafoltok jelennek meg, amihez ráadásul influenzaszerű tünetek társulnak, felmerül a Lyme-kór gyanúja, ezért azonnal vidd a gyerkőcöt orvoshoz.
A méh- és darázscsípés kezelése
Ha a fullánk a bőrben maradt, egy csipesszel azonnal távolítsd el. A méreghályogot ne sértsd meg, mert úgy még több méreg áramlik a bőrbe. A fullánk eltávolítása után a területet fertőtlenítsd. A sebre helyezz hideg borogatást, illetve jegeld. Figyeld meg a lurkót, hogy nem tapasztalsz-e nála fokozott reakciót. A gyulladás - bőrpír - csökkentésére orvosi rendelvényre gyógyszer adható.
Ha a gyermek légzési nehézségekkel küszködik, vagy a csípés helyétől távolabb kiütések jelennek meg, azonnal vidd kórházba. Ha allergiás a méregre, az anafilaxiás sokk perceken belül, de akár órákkal később is jelentkezhet.
Mérgező növények
Nemcsak a rovarok fenyegetik a kicsik testi épségét, hanem a különböző mérgező növények is. Ismerd meg őket!
Pókmarás
A pókok és százlábúak marása leginkább a kisgyermekeket veszélyezteti. Magyarország legveszélyesebb pókja a mérges dajkapók, de a nőstény csak költéskor támadékony. Marása súlyos gyulladást, időszakos végtagbénulást okozhat.
A fájdalom a seb hűtésével enyhíthető. A sebet tisztítsd meg, és helyezz rá steril fedőkötést. Ha külföldön járva mérges pók csípését észleled, a méreg tovaterjedésének megakadályozására szorítsd el az adott testrészt, és azonnal fordulj orvoshoz. Ha lehetséges, a pókot pusztítsd el, és vidd magaddal.
Így előzd meg a bajt!
- A gyerkőc sose játsszon olyan helyen, ahol sok rovar rejtőzhet.
- A lakásban - különösen a hálószobákban - rendszeresen szedd le a pókhálókat.
- Ha háziállatot tartasz, nyakörvvel vagy bolhairtó szerrel, állatorvosi tanács alapján bolhátlanítsd.
- Ha a gyerek kirándulni megy, ruháival igyekezz a teljes testfelületét eltakarni, és ne adj rá élénk színű öltözéket. A nem fedett területeket kend be, vagy permetezd be rovarriasztóval.
A csípések és marások következményei
A legtöbb sérülés legalább minimális fertőzésveszéllyel jár, ám a rovarcsípések pusztán bőrirritációt eredményeznek. Az esetek kevesebb mint 10%-ában jelentkezik súlyos reakció, de nem lehet tudni előre, hogy vajon a kicsi allergiás-e rá, amíg nem csípi meg az a bizonyos rovar.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha csemetéd egy meghatározott rovar csípésére súlyosan reagál, megnő a kockázata, hogy a szervezete más csípésekre is hasonló választ ad, ezért ilyenkor a méregérzékenységet bőrpróbával vizsgálják. Az ilyen esetekre felírt gyógyszer mindig legyen kéznél.
Cikkünk megírásában a Gyermekeink egészsége című könyv segített, mely az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- kullancs
Így szedd ki a kullancsot szakszerűen
- kisgyerek
- fertőzés
Tetvesség, rüh, gomba
- kisgyerek
- allergia