4 mérgező dolog a környezetedben, ami meddőséghez vezethet
Számos ártalmatlannak tűnő anyag állhat a baba útjába, melyekkel mindennap találkozol.
A meddőség kialakulásának hátterében gyakran egészen ártalmatlannak tűnő dolgok is állhatnak. A csapvízről vagy a fogtömésedről talán nem is gondolnád, hogy bármi köze lehet a termékenységhez, pedig nem árt, ha a környezetedben található anyagokkal is óvatosabb vagy.
A mindennapi élet során számos káros anyaggal találkozhatsz, ami a szervezetedben felhalmozódva csökkentheti a teherbeesés esélyét. Tudd meg, milyen veszélyek leselkednek rád a közvetlen környezetedben, és iktasd ki őket az életedből, hogy új taggal bővülhessen a család!
Veszélyes összetevők a kozmetikumokban
A testápolókban és krémekben gyakran megtalálható ásványiolaj-származékoknak csak az egyik káros hatása, hogy öregítik a bőrt. Emellett azonban nagyobb mértékben felszívódva gátolják a méreganyagok kiválasztását, ha pedig ezekből a kelleténél több halmozódik fel szervezetedben, az akár a gyerekvállalást is megnehezítheti.
A hasonló vészhelyzetekre ugyanis hormonháztartásod úgy reagál, hogy visszatartja a peteéréshez szükséges vegyületeket, így a ciklusod felborul, és könnyen lehet, hogy hiába próbálkoztok, nem esel teherbe.
Természetesen mindez nem egyetlen testápoló számlájára írható. Ha azonban halmozottan alkalmazol káros alapanyagokat tartalmazó krémeket, dezodort, körömlakkot és más szépészeti termékeket, az semmiképpen nincs jó hatással a szervezetedre. Elengedhetetlen tehát, hogy figyeld a szépségápolási termékek címkéjét: ne vásárolj semmit, amin az összetevők között megtalálod a mineral oil, a liquidum paraffinum, a polysobutane vagy a metildibromo-glutaronitril feliratot. Mindenekelőtt azonban próbálj nagyrészt ellenőrzött biotermékeket vásárolni, ezek ugyanis nem csupán a bőrödet, de szervezetedet is kímélik.
Ólom a csapvízben és a levegőben
Az ólom az egyik legmérgezőbb vegyület, melyet ipari festékek adalékaként és üzemanyagokban kopogásgátlóként használnak. 1960 óta számos erőfeszítés történt a légkör ólomszennyezettségének csökkentésére - először a festékekből, majd 2000-ben az üzemanyagokból is száműzték.
A régi lakóházak vízvezetékrendszere azonban még ma is sok helyen ólomból van, de a levegőben is megtalálható ez a nehézfém. Egy amerikai kutatás során bebizonyosodott, hogy az ólom érezhetően rontja a férfi nemzőképességét, ugyanis csökkenti a spermiumok fejében található receptorok számát, melyekkel azok a petesejt falához képesek csatlakozni. A nőknél emellett a szervezetbe jutva meddőséghez és spontán vetéléshez vezethet a nehézfém. Hazánkban a levegő ólomtartalmára vonatkozó határérték 0,15 milligramm köbméterenként, azonban még ez sem biztonságos.
A nehézfém emellett nemcsak a termékenységet befolyásolja, de a már fejlődő magzatra is rossz hatással van, hiszen növeli a fejlődési rendellenességek kialakulásának kockázatát.
Sajnos valamilyen szinten óhatatlanul kapcsolatba kerülsz életed során az ólommal, azonban egy kis odafigyeléssel sokat tehetsz. Ügyelj arra, hogy csak palackozott vizet igyál, így a régi vezetékekből az ivóvízbe oldódó ólom nem jelenthet rád veszélyt.
Amennyiben lehetőséged van rá, az is jót tesz, ha vidékre költözöl, de természetesen a gyerekvállalás költségei mellett ezt igen kevesen engedhetik meg maguknak.
Higany a fogtömésben
A fogászati amalgám, a gombaölő szerek és a lázmérő formájában az egész világon elterjedt higany a legmérgezőbb nehézfémek egyike. Nem véletlen, hogy a terhesség idején csak bizonyos halfajták húsát, illetve azt is csak korlátozott mennyiségben fogyaszthatod, a higany ugyanis növelheti a velőcső-záródási rendellenességek kialakulásának kockázatát, de már magát a teherbeesést is megnehezíti.
A higany termékenységre és terhességre gyakorolt negatív hatása azóta ismert, hogy a kutatók felfigyeltek a fogászati asszisztensek körében a gyermektelenség halmozott eseteire.
Bár az amalgám csak abban az esetben jelent fokozott veszélyt, ha higanygőz szivárog belőle, amennyiben babát tervezel, nem árt kicseréltetned fehér tömésre. Mivel azonban a beavatkozás során feldarabolódó tömésből is felszabadulhat higanygőz, a beavatkozást időzítsd a tervezett teherbeesés időpontjához képest legalább negyed évvel korábbra! Ha csak később jutsz el a fogorvoshoz, közvetlenül a töméscsere után az orvosi szén, a szelén, a C-vitamin és a bő folyadékfogyasztás kombinációjával sikeresen közömbösítheted a szervezetedbe jutó higany nagy részét.
Növényvédő szerek az ételekben
A mezőgazdasági mérgek a környezetszennyező, egészségkárosító anyagok egy további csoportját képezik, melyek kifejezetten rontják a termékenységet. Mivel legálisak, ráadásul igen elterjedtek, a legtöbb ártalmatlannak tűnő ételbe is bekerülhetnek.
A tanulmányokból egyértelműen kiderül, hogy a mezőgazdasági vegyszerek egyre gyakoribb használatával párhuzamosan csökken a férfiak átlagos spermiumszáma, és növekszik a női meddőség is. Az egyik legkárosabb vegyszer az ösztrogénhez hasonló xenoösztrogén, ami sok növényvédő szerben is jelen van. A zöldségek és a gyümölcsök sem lehetnek biztonságosak tehát. Bár a mezőgazdasági mérgeket nem iktathatod ki teljesen az életedből, próbáld minél inkább kerülni őket.
A bioorganikus, vegyszermentes zöldségek és gyümölcsök, a biotojás, az ilyen tej- és hústermékek, a palackozott ásványvíz azonban nem tartalmaznak hasonló káros anyagokat. Ha ezeket előnyben részesíted, csökkentheted a szervezetedbe jutó mérgeket. Nem árt azonban, ha partneredet is bevonod az életmódváltásba, hiszen, ha kisöpritek a kamrából a nem megbízható forrásból származó élelmiszereket, a férfi- és a női meddőséget is megelőzhetitek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- kismama