4 diéta, amit sose próbálj ki!

Akár bele is halhatsz

Ha nem szeretnéd a kórházban végezni, bármilyen csábító eredményt ígér, néhány diétát érdemes rögtön az elején elfelejtened. Hogy melyeket?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha az ember végképp elkeseredik, mert a tavalyi bikini körül gonoszul kacsintanak rá a zsírpárnácskák, hajlamos kipróbálni a legképtelenebb fogyókúrákat is, a fejében pedig meg sem fordul, hogy azok komoly veszélybe sodorhatják egészségét.

Amellett, hogy az így leadott kilók gyorsan visszatérnek, a drasztikus módszerek komoly károkat okozhatnak szervezetedben. Ha mindezt szeretnéd elkerülni, érdemes megismerned, mely furcsa és szélsőséges diétákat kell messziről elkerülnöd.

A Stillman-diéta

Az orvosi módszert vízdiétának is nevezik, mert a kötelezően fogyasztandó nyolc pohár vízen kívül kizárólag némi fehérje bevitelét engedélyezi.

Zsír, szénhidrát egyáltalán nem szerepel a terítéken. Követői állítják, hogy heti 2-7 kilót is leadhat, aki betartja a szigorú szabályokat, azonban gondold át, milyen messze áll mindez az egészségtől! A szervezet az energia nagy részét szénhidrátokból nyeri, ha pedig ehhez nem jutsz hozzá, hamarosan észreveszed: nincs erőd sportolni, később pedig akár még a lépcsőn járás is komoly megpróbáltatást jelenthet.

Levertség, koncentrációs zavarok, izomvesztés - ha nem ez a célod, és nem orvosod írja elő, ezt a diétát érdemes elfelejtened.

A Cambridge-diéta

A szintén orvosi, kórházakban alkalmazott Cambridge-diéta nem más, mint egy naponta három folyékony táplálékkiegészítőből álló étrend - ha ugyan annak lehet nevezni az összesen 330 kalóriát tartalmazó menüt.

A diétához tartozó turmixok összeállítói szerint kiegyensúlyozott táplálékhoz jut a bátor kísérletező, azonban nem árt tudnod, hogy minden, napi 600 kalória alatti diéta csak kórházi körülmények között folytatható.

Ez a módszer hosszútávon nagy valószínűséggel szívműködési zavarokhoz, valamint az ásványi anyagok súlyos hiányához vezet. Semmilyen por, mesterséges tápanyag nem pótolhatja az ételekben rejlő létfontosságú összetevőket - ha kizárólag ilyen kiegészítőket fogyasztasz, megfosztod szervezetedet a működéséhez szükséges értékes tápanyagoktól. Semmi esetre se kezdj bele ilyen szélsőséges kúrába, ha célod csupán a fogyás, és nem más, egészségügyi indok áll a háttérben. Az már más kérdés, ha az alapjában véve egészséges és kiegyensúlyozott étrendedet egészíted ki gyümölcsös, fehérjében gazdag turmixokkal.

A Zen-diéta

A Zen-diéta kiötlője a japán George Ohsava, aki tíz szakaszra osztotta a diéta folyamatát. Az első lépések még egészségesnek mondhatóak: a desszertek elhagyásával kezdődik a program.

Később azonban egyre képtelenebb szakaszok következnek: a legtöbb táplálékfajta elmarad az étrendből, míg a fogyókúrázó eljut a legfőbb szakaszhoz, amikor semmi mást nem eszik, csak magvakat, elsősorban rizst.

Ráadásul a folyadékbevitel is erősen korlátozott - ez a legveszélyesebb pontja a diétának, de nem elhanyagolható a kizárólag barnarizs fogyasztásából következő tápanyaghiány sem. Követői úgy gondolják, ha helyesek a gondolataik, akkor a szervezet elő tudja állítani a működéséhez szükséges anyagokat, és egyiket át tudja alakítani a másikká. Elgondolni is furcsa, ám sajnos sokan hajlamosak hinni a hamis ígéreteknek. Az utolsó szakaszok követőit az egész szervezet összeomlása fenyegeti.

A Prána-evők

Az előző módszer filozófiáján alapuló, de annál is veszélyesebb ez az irányzat. Spirituális elveket valló hirdetői állítják, hogy gondolataik által képesek elérni, hogy idővel szükségtelenné váljon számukra mindenféle táplálék.

Energiát állítólag a kozmikus fényből nyernek, így elérik a teljes testi és szellemi tisztaságot. Kétes bizonyítékok állnak rendelkezésre, melyek szerint gyakorlott jógik képesek így fenntartani életműködésüket. Azonban számtalan emberéletet követelt már ez a minden józan megfontolást nélkülöző módszer.

Sok esetben a szülők gyermeküket is ebben a szellemben próbálták nevelni - a súlyosan alultáplált áldozatokon az orvosok sem mindig segíthettek.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Bármilyen kellemetlenek legyenek a túlsúly miatt hallott megjegyzések, messziről kerüld el ezt az életveszélyes irányzatot, testednek ugyanis kézzelfogható táplálékra van szüksége.

OLVASD EL EZT IS!

zold kapszula
  • fogyasztó praktikák
  • karcsúsító szerek körképe

5 extra hatékony karcsúsító szer

tablettas uveg
  • fogyasztó praktikák
  • karcsúsító szerek körképe

4 extra hatékony, forradalmi zsírégető készítmény

teas
  • fogyasztó praktikák
  • salaktalanító szer

4 extra hatékony szer a tavaszi méregtelenítéshez

Ezt is szeretjük