Vérzuhatagnak is hívják az antarktiszi gleccsert: mi okozza az ijesztő jelenséget?

Sokáig vizsgálódtak a tudósok, mire kiderítették a furcsa jelenség okát.

Taylor-gleccser
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

1911-et írtunk, amikor Griffith Taylor, ausztrál geológus elsőként felfedezte az antarktiszi Taylor-gleccser West Lake Bonney-tóba ömlő, vérvörös vízesését. Korszerű eszközök híján pedig különféle elméletek születtek a furcsaságról: egyesek piros festéknek, mások vörös algák melléktermékének, míg megint mások vérnek titulálták a feltörő vizet.

Egészen 2003-ig várni kellett, mire egy csapat geológus rájött, nincs szó sem festékről, sem rejtélyes algákról, ahogy vérről sem. A víz só- és vastartalma ellenben rendkívül magasnak bizonyult: a benne található vasmolekulák a levegővel érintkezve vas-oxiddá alakultak, ami vörösre festi a Taylor-gleccser vizét.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

Ezt is szeretjük