Megtalálta Krisztus keresztjét a császárné: 8 uralkodó, akit halála után szentté avattak

A katolikus egyház több uralkodót is számontart, akit szentté avattak.

Szentté avatott uralkodók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kisgyerekkorunkban aranykoronával a fején, vörös palásttal a hátán, naphosszat csak a trónon ülő emberként képzeltük el a királyokat.

Miután iskolásak lettünk, megtanultuk, hogy szerepük ennél jóval több volt, és bár egyes királyok inkább csak dúskáltak a hatalomban, és igyekeztek mindenáron megtartani azt, mások, élve a címükkel, fontos cselekedeteket vittek véghez a szegények megsegítésére vagy épp a hit megerősítése céljából. Ilyen uralkodók haláluk után többen is kiérdemelték a szentté avatást.

Szentté avatott uralkodók

A következő nyolc uralkodót a katolikus egyház szentként ismeri el. Persze, Szent Istvánnal kezdjük a listát, de a továbbiakról talán még sosem hallottál.

Magyarország védőszentje, Szent István király (975-1038) sokat tett hazánk keresztény nemzetté tételéért. Számos templomot épített, elősegítette a papság és a szegények támogatását.
Konstantin császár anyja, Szent Ilona (248–330 körül) keresztény hitre tért. A Szentföldre ment, ahol állítólag felfedezte Jézus keresztjét. Rómában és a Szentföldön is építtetett templomokat.
A szelídségéről és jámborságáról ismert Hitvalló Eduárd (1003–1066) 1042-ben lett Anglia királya. Személyes ambícióit félretéve, nagyon körültekintően és békére törekedve uralkodott, ezért halála után szentté avatták.
Portugáliai Szent Erzsébet (1271–1336) béketeremtőként ismert. Miután feleségül ment Dénes portugál királyhoz, a betegek és a szegények gondozásának szentelte magát. Később felszólították, hogy teremtsen békét a családtagok és a nemzetek között.
Szent Adelaide (932–999) az Olaszország uralmáért vívott harcok viharos idején élt. Unokája, Otto régenseként került trónra. Ismert volt bölcsességéről, jótékonysági munkáiról, valamint templomok és kolostorok alapításáról.
Más királyoktól eltérően IX. Lajos francia király (1214–1270) úgy tekintett uralkodói szerepére, mint Isten szolgálatára. A betegek és szegények segítése mellett nagyon szerette az igazságszolgáltatást. Igazságosabb és kevésbé erőszakos bírósági rendszert alakított ki. Halála után szentté avatták.
Szent Hedvig Lengyelország királynője volt. Szerepet játszott a litvánok megtérésében. Férjét, Jogailát is ő térítette meg, akihez csak a megkeresztelkedés után ment feleségül. Jótékonysági cselekedeteiről is ismert, különösen a betegek és a szegények érdekében tett sokat.
Szent Ferdinánd (1198–1252) Leon és Kasztília királya volt. Szűz Mária iránti áhítatból uralkodása alatt templomok és kolostorok építésével igyekezett helyreállítani a katolikus hitet a régióban. Tagja volt Szent Ferenc harmadik rendjének.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük