Közel 200 évesek ezek a fotók: hihetetlen, hogy fennmaradtak az utókornak

A dagerrotípia az első olyan képrögzítési eljárás volt, amit végül a gyakorlatban is alkalmaztak.

Régi dagerrotípia
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Romantikus pillanataiban az ember időnként belegondol, hogyan élhettek elődeink pár száz évvel ezelőtt. A jószerencsének köszönhetően azonban fennmaradt pár fényképes emlék, melyekkel legalább apró bepillantást nyerhet a régmúlt időkbe.

Persze manapság csak elő kell kapni a telefont a fotózáshoz, az 1800-as évek elején azonban ez elképzelhetetlen volt. Louis Daguerre francia feltaláló ezért kifejlesztette a dagerrotípia technológiáját, ami az első olyan képrögzítési eljárás volt, ami végül a gyakorlatban is megvalósulhatott.

Régi dagerrotípiák

A dagerrotípiával készült képek akár műkincsnek is vehetők, mivel azokat a mai értelemben nem lehetett sokszorosítani, bár a fotósok azért megpróbálták. Hogy ez miért volt lehetetlen? Mert eleinte a dagerrotip portrék elkészítése felért egy erőpróbával: a modelleknek vakító napfényben, teljesen mozdulatlanul kellett ülniük 15-30 percig. Feltalálásakor ugyanis ennyi ideig tartott az expozíciós idő, ami 1841-ben 25-90 másodpercre, 1842-ben 10–60 másodpercre csökkent. 

Az alanyok nyugodtan pisloghattak, hiszen a folyamat olyan hosszadalmas volt, hogy végeredményében nem számított. A dagerrotípiák készítése hasonlított a festők által készített miniatűrök elkészítéséhez. A fennmaradt, mintegy kétszáz éves emlékek között ugyanakkor nemcsak portrék, de tájképek és más érdekességek is akadnak.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Nyitókép forrása: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük