Tudod, hogy miért a zuhany alatt támadnak a legjobb ötleteid? Létezik rá tudományos magyarázat

A leghétköznapibb feladatok végzésekor kreatív gondolatok születhetnek.

Legjobb ötletek születése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Előfordult már veled, hogy az ételt kavargatva, a zuhany alatt vagy épp kutyasétáltatás közben támadt hirtelen olyan ötleted, ami megoldást jelentett egy már régóta foglalkoztató problémára? Ha a válaszod igen, nem vagy egyedül. 

Ami azt illeti, tudományos magyarázat is van rá, hogy miért pont a leghétköznapibb, legegyszerűbb feladatok végzése során születnek a legkreatívabb ötleteink. 

Ekkor születnek a legjobb ötletek

Olykor megesik az emberrel, hogy hosszú napokig vagy hetekig rágódik egy-egy megoldhatatlannak tűnő helyzet feloldásán, ám hiába szán rá időt és energiát, csak nem jut eszébe semmi használható. Amikor pedig félreteszi a problémát, mással kezd foglalkozni, beugrik neki egy olyan ötlet, amit korábban aktívan keresett. 

Az ok a kutatók szerint az agyműködés sajátosságaiban rejlik. Amennyiben valaki gondolkodást alig igénylő, rutinból, „robotpilótaként” végzett feladatokkal foglalja el magát, az elme szabadabban kalandozhat, ez pedig segít a szokatlan emlékek előhívásában és az új ötletek formálódásában. 

Az elmúlt évek vizsgálódásai azt mutatják, hogy amikor pihenünk, vagy a már említett hétköznapi teendőkkel foglalatoskodunk, az agy több régióját magába foglaló, úgynevezett alapértelmezett hálózat, vagyis a default mode network (DMN) aktívabb, mint amikor kifejezetten fókuszálunk valamire. A DMN kulcsszerepet játszhat a kreatív folyamatokban. 

Szabadon csapong az elme

A DMN-t a Washingtoni Orvostudományi Egyetem kutatói fedezték fel 2001-ben, amikor pozitronemissziós tomográfia (PET) segítségével azt vizsgálták, hogy milyen aktivitást mutat a részt vevő önkéntesek agya, miközben újszerű, figyelemigényes feladatokat hajtanak végre. Az eredményeket összehasonlították a nyugalmi állapotban készített felvételekkel, és észrevették, hogy bizonyos régiók aktívabbak a passzív tevékenységek idején, mint az aktívak alatt. A hálózat neve valamelyest félrevezető, ugyanis más mentális feladatokban, így a múltbéli teljesítmények felidézésekor vagy az önreflektív gondolkodásban is bekapcsol. 

Azt is megállapították, hogy a kreativitás mértéke összefüggést mutat a DMN szürkeállományának nagyságával. Egy 2022-es vizsgálat szerint a kérdéses hálózat pihenéskor a legaktívabb, ezt követően pedig az alacsony kognitív erőfeszítés során - a konkrét kutatásban ez az olvasás volt - mutat nagyobb aktivitást.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Akkor tehát, amikor az elme szabadon, játékosan csaponghat, mert nem kell különösebben fókuszálnia, lehetővé válik az információk és ötletek újszerű kombinálása, ez pedig olykor még a problémamegoldásban is segíthet. Napjainkban, amikor mindenhonnan információk tömege éri az embert, és kifejezetten nehéz „kikapcsolni az agyat”, érdemes rendszeresen időt szánni az álmodozásra is, ez jócskán támogathatja a kreativitást és a problémamegoldást. 

Mit tesz az aggyal a hangos olvasás?

A hangos olvasás csodás hatással van az agyra, így felnőttként sem érdemes leszokni róla: vizsgálatok bizonyították, hogy fejleszti a memóriát, és segíti az agyat az összefüggések, szabályszerűségek felismerésében, megértésében.

Fantasztikus, amit a hangos olvasás tesz az aggyal: 2-féle módon is fejlesztő a hatása

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük