A kutyák többet értenek az emberi beszédből, mint hittük: az ELTE kutatói állítják
Magyar kutatók szerint a kutyák több emberi szót értenek az eddig véltnél.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 16 éves lett Deustch Anita és Kinizsi Ottó nagyobbik lánya: Emma gyönyörű tini
- Kvíz! 8 ismert gyerekdal jogásznyelvre lefordítva: mennyit találsz el közülük?
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
Amint egy kutya a gazdijához kerül, a gazdi beszélni kezd hozzá. Ismerkedik vele, épp úgy szól hozzá, mintha egy másik emberhez szólna, és, mint kiderült, a kutya többet is ért belőle, mint sokan gondolnák.
Nemcsak azt érti, mit mond az ember, de arra is kiterjed a figyelme, hogyan mondja azt - ezt állítják magyar kutatók.
Az ELTE kutatása
Az ELTE kutatói, Andics Attila és kollégái 13 családban élő kutya - többnyire border collie-k és golden retrieverek - bevonásával végeztek érdekes vizsgálatot. A kutyákat először is megtanították MRI-gépben ülni, hogy figyelemmel követhessék agyi aktivitásukat, ám fontos megemlíteni, hogy a kutyák szabadon elsétálhattak a gépből, amint megunták a vizsgálatot.

A kutatók különféle dicsérő szavakat, utasításokat mondattak a gazdikkal felvételre, több különböző hangszínen, és a felvételeket használva megfigyelhették, hogy a különböző szavak különböző módon való hallása hatására milyen agyi aktivitást mutatnak a kutyák.
Az eredmények szerint a kutyák agya másképp reagált akkor, ha egy adott szót pozitív, és másként, ha negatív hangon mondtak a gazdik. Agyuknak az a része, mely a jutalmazás területe - etetés vagy pozitív figyelem esetén is ez aktivizálódik -, akkor mutatott aktivitást, amikor egy adott dicsérő szót pozitív hangon hallottak a kutyák. Ha ugyanezt a dicsérő szót negatív hangszínen mondták a gazdik, a szó jelentése ellenére nem aktivizálódott a szóban forgó agyterület.
A kutyák tehát képesek a szó jelentéséhez az intonációt is párosítani. Ha ezek nem illenek össze, akkor a dicsérő szó mit sem ér. Hasonlóan kombinálnak, mint az emberek: értik, mit mondanak nekik, de azt is értelmezik, hogyan mondják azt. A kettőt párosítva fordítják le magukban a hallottakat.
OLVASD EL EZT IS!