A kutyák többet értenek az emberi beszédből, mint hittük: az ELTE kutatói állítják

Magyar kutatók szerint a kutyák több emberi szót értenek az eddig véltnél.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amint egy kutya a gazdijához kerül, a gazdi beszélni kezd hozzá. Ismerkedik vele, épp úgy szól hozzá, mintha egy másik emberhez szólna, és, mint kiderült, a kutya többet is ért belőle, mint sokan gondolnák.

Nemcsak azt érti, mit mond az ember, de arra is kiterjed a figyelme, hogyan mondja azt - ezt állítják magyar kutatók.

Az ELTE kutatása

Az ELTE kutatói, Andics Attila és kollégái 13 családban élő kutya - többnyire border collie-k és golden retrieverek - bevonásával végeztek érdekes vizsgálatot. A kutyákat először is megtanították MRI-gépben ülni, hogy figyelemmel követhessék agyi aktivitásukat, ám fontos megemlíteni, hogy a kutyák szabadon elsétálhattak a gépből, amint megunták a vizsgálatot.

A kutatók különféle dicsérő szavakat, utasításokat mondattak a gazdikkal felvételre, több különböző hangszínen, és a felvételeket használva megfigyelhették, hogy a különböző szavak különböző módon való hallása hatására milyen agyi aktivitást mutatnak a kutyák.

Az eredmények szerint a kutyák agya másképp reagált akkor, ha egy adott szót pozitív, és másként, ha negatív hangon mondtak a gazdik. Agyuknak az a része, mely a jutalmazás területe - etetés vagy pozitív figyelem esetén is ez aktivizálódik -, akkor mutatott aktivitást, amikor egy adott dicsérő szót pozitív hangon hallottak a kutyák. Ha ugyanezt a dicsérő szót negatív hangszínen mondták a gazdik, a szó jelentése ellenére nem aktivizálódott a szóban forgó agyterület.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A kutyák tehát képesek a szó jelentéséhez az intonációt is párosítani. Ha ezek nem illenek össze, akkor a dicsérő szó mit sem ér. Hasonlóan kombinálnak, mint az emberek: értik, mit mondanak nekik, de azt is értelmezik, hogyan mondják azt. A kettőt párosítva fordítják le magukban a hallottakat.

Mutatjuk a világ legöregebb állatait: 507 és 392 éves állatok vezetik a listát

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük