Da Vinci egyetlen jegyzetében sem említette a Mona Lisát - 8 meglepő, rejtélyes tény híres festményekről

A festészet gyöngyszemeit közelebbről is megismerheted a következő tények mentén.

Érdekességek festményekről
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A titokzatos Mona Lisa, Van Gogh virágai, amelyek csaknem megszólalnak, és Michelangelo zseniális alkotása a Sixtus-kápolnában: sokan ismerik ezeket a festményeket, de a legtöbben nem eléggé.

Az egyes alkotások ugyanis nem csak azok, amik: nem csak festék és vászon, nem csupán nagy nevek és kezeik vonásai, és nem egyszerűen művészettörténeti értékek. A képek mögött történetek vannak, hiszen mindegyik esetében volt egy festő, akinek volt egy sorsa, egy élete, amelyben egy nap ecsetet ragadott. 

8 érdekesség ismert festményekről

Sok képről maradtak fenn titokzatos, meglepő, érdekes tények, amelyeket nemcsak a műkedvelőknek, de laikus érdeklődőknek is érdemes megismernie. A következőkben nyolc tényt mesélünk el ismert festményekről: Leonardo da Vinci Mona Lisájával indítjuk a sort.

Leonardo da Vinci - Mona Lisa. Noha a polihisztornak sok jegyzete fennmaradt, érdekes módon egyikben sem találni vázlatot, sem szöveges említést a portréról.
Vincent van Gogh - Íriszek. A művész akkor kezdte el a festményt, amikor az első hetét töltötte az elmegyógyintézetben.
Fotó: Fine Art / Getty Images Hungary
Claude Monet - Nő napernyővel. Senki sem hinné, de ezt a csodálatos festményt a művész mindössze egy óra alatt festette meg feleségéről és fiukról.
Michelangelo Buonarroti Sixtus-kápolnabéli freskója. Mielőtt felkérték elkészítésére, a mennyezet kék volt, csillagokkal. Bár a megbízás szerint geometriai díszítést és a 12 apostolt kellett volna felfestenie, a művész az Ótestamentum történeteit alkotta meg.
Johannes Vermeer - Leány gyöngy fülbevalóval. A kép háttere nem volt mindig sötét: eredetileg egy zöld függöny volt az alak mögött, de idővel besötétült.
Edgar Degas - Balettiskola. A jelenet egy, a Párizsi Operaházban működő tánciskola foglalkozását mutatja be. Noha a jelenet hihetetlenül életszerű, egy elképzelt szituáció volt csupán, a festő nem volt jelen.
John Singer Sargent - Madame X. A modell Madame Pierre Gautrau, született Virginie Amélie Avegno. A festő először lecsúszva ábrázolta jobb ruhapántját, de ezt botrányosnak vélték, ezért újrafestette.
Sandro Botticelli - Vénusz születése. Bár egy 1550-es szöveg szerint ez a kép az 1400-as évek óta a Medici család birtoka volt, ez nem bizonyítja, hogy ők is rendelték a képet. Igaz, a jobb oldalon lévő narancsfák latin neve, a Mala medica erre mutat.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Képek: Getty Images.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük