Róma gigantikus, történelmi jelentőségű látványossága az amfiteátruma, a Colosseum Olaszország emblematikus építménye. Bár álmukból felébresztve is felismerik, sokan még mindig nem ismerik eléggé: a Colosseum nemcsak a nézők szórakoztatására vívott élet-halál harcok helyszínéül szolgált, de olykor vízzel is felengedték.
Régi római írók számolnak be róla, hogy az építményt mintegy medenceként felengedve vízicsaták modellezésére is használták, ugyancsak szórakoztató céllal. Ezeket az előadásokat naumachiának nevezték.

A rajz bemutatja, hogyan is nézhetett ez ki. A Colosseum falain belül mini tengeri csatát rendeztek, igazi hajókkal.

Az első ilyen játékokat 80-ban, Titus idején jegyezték fel.
Fotó: Roberto Armocida / Getty Images Hungary

A kezdetek a pun háború idejére nyúlnak vissza, amikor az új, megépült hajókon gyakorlatoztak a tengerész katonák. Élvezettel szemlélődtek a civilek, később pedig ebből fejlődött ki a közkedvelt előadás.
Fotó: DavidCallan / Getty Images Hungary

Az írásos feljegyzések szerint a Colosseumot könnyű volt kis tengerré alakítani, és viszonylag gyors volt a folyamat. A felszínen fából készült vízszállító szerkezet, a föld alatt csatornarendszer szolgálhatta ezt a célt.

A csataelőadások neve naumachia, a katonák elnevezése naumachiarii volt. Körülbelül 3 ezer katonával zajlottak a modellezett csaták.
Fotó: NanoStockk / Getty Images Hungary

A Colosseum arénája 79,35 x 47,20 méter, így nem volt olyan tágas a tér, mintha nyílt vízen mutatták volna be a csatát. A víz sekélysége miatt speciálisan erre a célra épített, lapos fenekű hajókat használtak.
Fotó: ClaraNila / Getty Images Hungary

Az előkelő rómaiak szerették a látványos műsorokat, így nagyon kedvükre való volt a vízi csata.

Julius Caesar a Tiberis folyó partjánál, egy e célra kialakított víztározó területén rendeztetett hasonló vízi csatákat.
Fotó: Alba Perez Enriquez / Getty Images Hungary