2 tünet, ami előre jelzi a stroke-ot: mindig komolyan kell venni őket!

Komoly károsodásokhoz vezet, ha nem érkezik meg időben az ellátás.

A stroke első tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Évente világszerte 15 millió ember, míg itthon 45-50 ezer ember kap szélütést. Magyarországon minden harmadik beteg azonnal, minden hatodik pedig egy hónapon belül meghal. A Magyar Stroke Társaság által életre hívott strokemegelőző kampány eredményei ugyan kiemelkedőek, azonban a stroke fenyegetése továbbra sem csökken.

A statisztikai adatok szerint 13 ezren veszítik életüket agyi érkatasztrófa következtében, és legalább 200-250 ezer ember él a betegség árnyékában, ráadásul a stroke-os esetek mintegy 10%-a 50 év alattiaknál következik be.

A stroke-nak különböző előjelei vannak

Az agyi érkatasztrófának vannak enyhébb, előre jelző tünetei. Ilyen a szédülés és a zsibbadás, amelyet hajlamosak az emberek figyelmen kívül hagyni. A súlyosabb jelek közé tartozik a hirtelen beszédzavar, egyensúlyvesztés, féloldali végtagbénulás vagy zsibbadás. Már a kezdeti jeleknél is azonnal hívni kell a mentőket, és nem várni a háziorvosra. A mentősök jól tudják, hol kaphatják meg a betegek három-négy órán belül azt a vérrögoldó kezelést, amellyel nemcsak a túlélés esélyét lehet növelni, hanem el lehet  kerülni a maradandó károsodást.

Nagyon rosszak a maradványtünetek

A statisztikai adatok szerint a túlélők 48%-a féloldali bénulásban, 12-18% beszédzavarban szenved, 22% járásképtelen, 24-53% részben vagy teljesen mások segítségére szorul, 32% küzd a depresszióval. Egy évvel a stroke után a betegek egyharmada már nem él, egyharmada maradványtünetekkel és mások segítségével tudja élni a mindennapjait, egyharmada pedig vissza tud térni a munkába és el tudja látni önmagát. A stroke betegség hátterében legtöbbször az agyat ellátó ér elzáródása áll, és csak az esetek körülbelül 15%-ában lehet az agyvérzés kiváltó ok.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Csökkenő, de még mindig magas betegszám

A stroke kezelése azért is sürgős, mert a szélütés minden órájában körülbelül 700 kilométer idegpálya és 2 millió idegsejt pusztul el. Dr. Szapáry László, a Magyar Stroke Társaság elnöke szerint az elmúlt években csökkent a stroke-betegek száma, de ez az arány még így is jóval magasabb, mint például a szomszédos Ausztriában. A javuló tendenciát mutatja az is, hogy Magyarországon az elmúlt öt évben fokozatosan nő a vérrögoldó kezelések és a katéteres vérrögeltávolítások száma, mely kezelések révén csökkenthető az agyi károsodás mértéke, és nő a stroke kedvező kimenetelének esélye.

Ennek a vitaminnak az agy megfelelő működésében is kiemelkedő szerepe van. 

Elbutulás és rák ellen is érdemes szedni: tudtál erről a fontos vitaminról?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Maradandó és múló tünetek is vannak

A tünetek lehetnek múló jellegűek vagy maradandóak, és együtt vagy külön-külön is előfordulhatnak. Akár már egyetlen jel megléte is figyelmeztethet a stroke kialakulására. A múló tünetek esetén a beteg stroke-esélye igen magas, ilyenkor is azonnal orvoshoz kell fordulni. A jelek viszonylag hirtelen jelentkeznek, például ébredéskor, és akár pár perc alatt. Előfordul, hogy a tünetek gyors javulást mutatnak, de vissza is térhetnek, és végleges bénulássá súlyosbodhatnak. 

Ezt is szeretjük