Rákkeltő gyógynövény: így károsítja a vesét a közkedvelt bőrszépítő
Dr. Grollman és kutatócsoportja a farkasalma egészségkárosító hatását vizsgálta.
Az elmúlt években mind az élelmiszeriparnak, mind a kozmetikai iparnak egyik komoly törekvése a természetesség irányába történő elmozdulás. Ennek nyomán a gyógynövények felhasználási köre folyamatosan bővül. Egy külföldi kutatás tanulsága szerint azonban nem minden egészséges, ami természetes.
Dr. Arthur Grollman, a New York-i Stony Brook Orvostudományi Egyetem Farmakológiai Intézetének professzora és kutatócsoportja a farkasalma - Aristolochia clematitis - egészségre gyakorolt hatásait vizsgálta.
Röviden a farkasalmáról
A farkasalma körülbelül 50 cm magasra megnövő évelő növény, melynek tipikus ismertetőjele a szív alakú levél, valamint a 2-3 cm hosszú sárga, cső alakú virágok. Termése dió nagyságú, körte alakú toktermés, mely éretten gesztenyebarna színű. Főbb hatóanyagai a flavonoidok, arisztolsav, cserzőanyagok és illóolaj.
A növény felhasználási köre
Az antik korban a növényt a szülés elősegítésére használták, később bőrápolásra, sebkezelésre alkalmazták. A belőle készített főzetet a népi gyógyászat hazánkban is előszeretettel használta - külsőleg - pikkelysömör, ekcéma kezelésére.
A farkasalma gyakori összetevője ízületi fájdalmakat enyhítő szereknek, illetve emésztésserkentő-fogyasztó készítményeknek, elsősorban Ázsiában. A növényben lévő arisztolsav azonban rákkeltő hatású vegyület.
Így károsítja a vesét a farkasalma
A farkasalmában található arisztolsav szakértők szerint speciális sérülést okoz a vesekéregben.
Ezen kívül fokozza a TP53 jelű, úgynevezett tumorelnyomó génben egy bizonyos mutáció előfordulását. A kutatás szerint Tajvanon a farkasalma lehet a felelős a húgyúti rákos megbetegedések több mint feléért.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tajvanon előszeretettel használnak farkasalma-kivonatot tartalmazó gyógyhatású készítményeket. Mint dr. Grollman elmondta, ennek köszönhetően az országban csaknem négyszer gyakoribb a veserák és a húgyutakat érintő daganatok előfordulása, mint a nyugati országokban. A tanulmány a Proceedings of the National Academy of Science című amerikai tudományos folyóiratban jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- veszélyes