Megvan a rák ellenszere?
Új oltóanyagot fejlesztettek ki a prosztata-, a vese-, valamint a vastagbélrák ellen.
Az elmúlt években a rákkutatás egészen komoly eredményeket ért el. Ennek következtében a daganatos betegségek diagnosztikája, valamint a rákgyógyítás módszerei fejlődésnek indultak – itthon és külföldön egyaránt.
Modern képalkotó eljárások születtek, valamint a kemoterápiás kezelés mellett megjelent a piacon néhány hatékony gyógyszer, illetve védőoltás is.
A brit rákkutató intézet – Cancer Researce UK – vizsgálatai alapján évente több mint 1,8 millió olyan daganatos betegséget diagnosztizálnak, melynek hátterében vírusos fertőzés áll. A szakemberek szerint csupán néhány vírusfajtáról van szó, így a megfelelő oltóanyagok kifejlesztésével jelentősen lecsökkenhet a daganatos megbetegedések száma.
Védőoltás a méhnyakrák ellen
A modern kutatási eredményeknek köszönhetően a tudósok ma már tisztában vannak vele, hogy a méhnyakrákot az esetek többségében – 70%-ban – a Human Papilloma Vírus – HPV – okozza. A HPV ellen pedig ma már létezik védőoltás. A vakcinát az orvos három részletben adja be a páciensnek. Az oltóanyag – mivel a TB nem támogatja – 90 ezer forintba kerül. Bár az oltás nem nyújt 100%-os védettséget, mivel csupán a HPV négy típusa ellen lép fel hatékonyan. A szakemberek véleménye szerint az eredmények abban az esetben kecsegtetnek a legtöbb reménnyel, ha az első védőoltást még a szexuális élet megkezdése előtt kapja a páciens. A későbbiekben pedig valószínűleg bizonyos időközönként szükséges az emlékeztető védőoltás.
TroVax – az új oltóanyag
Egy közelmúltban megrendezett genfi konferencián dr. Richard Harrop, az Oxford Medical munkatársa a rákkutatás új eredményeiről számolt be. A daganatos megbetegedések molekuláris szintű terápiájában nagy előrelépés történt. Egy bizonyos TroVax nevű vakcina ugyanis képes hatékony immunválasz kiváltására prosztata-, vese-, valamint vastagbélrák esetén.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatások Nagy-Britanniában, valamint az Egyesült Államokban folytak. A kísérletekben közel kétszáz előrehaladott állapotú daganatos betegségben szenvedő páciens vett részt. A vizsgálatok során kimutatták, hogy a TroVax nevű oltóanyag – mely egy módosított vírust tartalmaz – a daganatos sejtekbe beépülve képes egy bizonyos 5T4 fehérje termelésére késztetni azokat. Ez a fehérje egy olyan – sok rákos sejtben megtalálható – antigén, mellyel szemben a szervezet immunválaszt fejleszt ki. Ennek köszönhetően tehát, ha a vakcinában megtalálható vírus bejut a daganatos sejtekbe, antigén termelésére készteti azokat. Az antigén hatására pedig a szervezet immunrendszere támadásba lép, így gyengíti a rákos sejteket. Ezen kívül az oltóanyag mellett szól az a tény is, hogy az immunrendszer már magát a vírust is érzékeli, így fokozódik a módszer hatékonysága.
Hogyan tovább?
Dr. Richard Harrop szerint a jelenlegi vakcinák között a TroVax az, amelyik a legerőteljesebb immunválasz kiváltására képes. Tény azonban, hogy a vakcina inkább csak lassítani képes a betegség terjedését, a nagyobb kiterjedésű daganatok ellen nem igazán hatékony. Az oltóanyag azonban komolyabb hatás elérésére képes, amennyiben a betegség korai stádiumában történik a diagnózis. Épp ezért továbbra is rendkívül fontosak a szűrővizsgálatok.
OLVASD EL EZT IS!
- kávé
- megelőzés
4 sosem hallott tény a kávéról
- megelőzés
- a hosszú élet titka