4 reakció, ami poszttraumás stressz-szindrómára utal - Így vedd észre, ha valaki ebben szenved
A poszttraumás stressz-szindróma rengeteg mindentől kialakulhat, és a tünetei is szerteágazóak.
Ha valaki átél egy jelentős megrázkódtatást, vagy tanújává válik egy komoly traumának, az akut stressz-zavar után akár poszttraumás stressz-szindróma (PTSD) is kialakulhat nála.
De milyen tünetek utalhatnak erre az állapotra, és hol van az a határ, amely után már valódi, kezelést igénylő pszichiátriai zavarról lehet szó? Ezekre a kérdésekre adott választ dr. Szekeres György PhD, a Pszichiátriai Központ pszichiátere, egyetemi docens.
A poszttraumás stressz-szindróma tünetei
Ahhoz, hogy érthető legyen a poszttraumás stressz-szindróma jelensége, fontos tisztázni, mit értünk trauma alatt. A trauma egy olyan akut esemény, amely veszélyezteti az egyén testi és lelki integritását (ilyen lehet például egy természeti katasztrófa, terrorcselekmény, nemi erőszak). Ugyanakkor nem csak egyszeri, hanem ismétlődő traumatikus események is okozhatnak PTSD-t, illetve az is lehet ilyen hatású, ha nem az adott illetővel, hanem közeli családtagjával, barátjával történik valamilyen megrázó esemény.
A traumás események átélése után nagyjából egy hónappal jelentkezhetnek a PTSD tünetei (az ez előtti időszakban akut stressz-zavarról lehet beszélni), amelyek alapvetően pszichológiai és neurobiológiai tényezők komplex interakcióinak eredményeként alakulhatnak ki. Ez azt jelenti, hogy nem mindenkinél alakul ki PTSD azok közül sem, akik történetesen ugyanazt a megrázó eseményt élték át, ugyanis vannak, akik idegrendszeri működésük, stressz iránti érzékenységük miatt erre hajlamosabbak. A PTSD tünetei az alábbi négy csoportban jelentkezhetnek:
- Betörő élmények: olyan tolakodó, kényszerítő gondolatok, amelyek újra és újra felbukkannak a képzetáramlások közt, a rémálmokban vagy akár flashbackszerűen feltörnek a legváratlanabb helyzetekben, akarattól függetlenül, gyakran olyan egyszerű helyzetben, hétköznapi inger hatására, amit triggernek nevezünk, és intenzív, negatív érzelmi és pszichés reakciókat válthatnak ki.
- Elkerülés: előfordul, hogy az érintett kerül minden, a traumával kapcsolatos gondolatot, arra emlékeztető helyzetet, nem beszél az élményeiről.
- Fokozott ingerlékenység, hipervigilancia: a páciens irritálttá válhat, gyakran megriadhat, problémái lehetnek a koncentrációval, az alvással, és akár önsértő gesztusokat is tehet.
- Negatív tartalmú gondolatok és hangulat: az érintettnél kialakulhat negatív önértékelés, állandóan jelen lévő önhibáztatás vagy mások hibáztatása, elidegenedésérzés, a korábban szeretett tevékenységek iránti érdeklődésvesztés.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A diagnózis kritériumokhoz kötött
- Aki átélt valamilyen traumatikus eseményt, amely akár csak az ő szempontjából minősül traumának, nem feltétlenül kell, hogy PTSD-ben szenvedjen. Vannak, akik nagyobb jelentőségű eseményeket is viszonylag ép lelkivilággal „túlélnek”, mások akár egy kevésbé dramatikus történés után is megtapasztalják a poszttraumás stressz-szindróma tüneteit. Éppen ezeknek a tüneteknek a bizonyos mértékű megléte a diagnózis alapja - ismerteti dr. Szekeres György PhD, a Pszichiátriai Központ pszichiátere, egyetemi docens. - Másrészt természetesen beazonosíthatónak kell lennie a traumának, és ki kell zárni más pszichés rendellenességeket. Minden vizsgálati eredményt összegezve mondhatjuk ki a PTSD diagnózisát, hangsúlyozva, hogy gyerekeknél másképp jelentkezik ez a tünetegyüttes, így csak nagyjából 12 éves kor felett érvényesek ezek a diagnosztikai kritériumok.
Gyógyszeres és terápiás segítség is elérhető
Ha valaki személyesen átél egy traumát, az azonnali reakciója valószínűleg intenzív, esetleg szélsőséges lesz, tulajdonképpen normálisan reagál egy abnormális helyzetre. Az ilyenkor nyújtható közvetlen segítség az alapvető szükségletek kielégítésére vonatkozik: ételt, szállást, támogatást kell biztosítani az illetőnek, és ajánlott kerülni az olyan relativizáló kijelentéseket, mint például „nem nagy dolog, engedd el”.
- Amennyiben a megfelelő idő eltelte után felállítjuk a PTSD diagnózisát, általában az összetett kezelés lehet célravezető. Gyógyszerek közül bizonyos antidepresszánsok válhatnak be a felnőtteknél, tinédzsereknél ezek legtöbbször nem hatékonyak. Lehet gyógyszeres támogatást nyújtani az álmatlanság, a rémálmok ellen, és az izgatottság, memóriazavarok ellen is van elérhető gyógyszer, de ezek kizárólag szoros kontroll mellett szedhetők - foglalja össze Szekeres doktor. - Ugyanakkor a terápiák közül is vannak olyanok, amelyek bizonyítottan segítenek, mint például a traumafókuszú kognitív viselkedésterápia vagy az EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), vagyis szemmozgásokkal történő deszenzitizálás és újrafeldolgozás, amely hosszú távon a feldolgozás alapja lehet. Vagyis a terápiás segítség lehet az az alap, amelyet a megfelelően kiválasztott gyógyszer támogathat, megszilárdíthat.
A beteg életébe kerülhet, ha nem kap gyógyszert, sokan mégis ellenzik – Interjú dr. Belső Nórával a depresszióról
Szerteágazó, megmagyarázhatatlan testi tüneteket is okozhat a depresszió, gyakran mégsem ismerik fel, és sokan nem a megfelelő szakemberhez fordulnak vele.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- személyiségzavar
- mentális betegség
Innen ismerhető fel a dependens személyiségzavar - Nem csak állandó törődést igényel, aki ezzel küzd
- betegség
- mentális betegség