A 6 legsúlyosabb tévhit a pikkelysömörről: sokan még ma is azt hiszik, fertőz
Ideje tisztában lenni a betegséggel, nem pedig elfordulni azoktól, akik együtt élnek vele.
A pikkelysömörrel kapcsolatban még mindig nagyon sok tévhit él a köztudatban. Máig nem veszik elég komolyan, pedig sok az érintett, és súlyosabb esetben komoly következményei is lehetnek a kellemetlen bőrfelszíni tüneteken túl.
A terápiákat csak a kijelölt bőrgyógyászati centrumokban dolgozó szakorvosok írhatják fel. Ezekbe sajnos sok beteg nem jut el az ismeretek hiánya miatt, hangsúlyozta Dr. Holló Péter PhD egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem Bőrgyógyászati és Bőronkológiai Klinika Psoriasis Centrumának vezetője.
Tévhit: a pikkelysömör csupán kozmetikai probléma
A pikkelysömör vagy pszoriázis az egész szervezetet érintő krónikus gyulladásos megbetegedés, mely jellegzetes, pikkelyesen hámló, gyulladt foltokat okozhat a test bármely részén, de leggyakrabban a térden, a könyökön és a hajas fejbőrön. A betegség kialakulásának az örökletes genetikai hajlam mellett több oka lehet. Ilyen egy bármilyen gyulladásos góc, egy rossz fog vagy gyulladt mandula, arcüreggyulladás vagy egyéb megbetegedés. A pikkelysömört ma már több, más szervrendszert érintő megbetegedéssel - például gyulladásos bélbetegségekkel - rokon betegségnek tartják.
Tévhit: ez a bőrbetegség fertőző
A pszoriázist nem vírus vagy baktérium okozza, ezért sem elkapni, sem megfertőzni vele másokat nem lehet. Az egész szervezetet érintő krónikus gyulladásos megbetegedés gyakran jár ízületi gyulladással is. A bőr és az ízületi elváltozások közvetlen hátterében olyan kóros immunfolyamatok állnak, melyek folyamatosan fenntartják a gyulladást.
Tévhit: van általános kezelés
A pszoriázis egyénileg eltérő tüneteket és másfajta társbetegséget hordozhat magával, így a bőrgyógyászok az adott betegnek megfelelő, személyre szabott terápiát állítanak össze. Enyhe esetekben a helyi kezelés lehet hatásos, míg a súlyosabb és társbetegségekkel együtt járó esetekben a szisztémásan, belsőleg alkalmazott kezelés járhat eredménnyel. Emellett a jó életminőség elérésében komoly szerepe van a rendszeres testmozgásnak és a diétának is.
Tévhit: nem támadja meg az ízületeket
Az ízületi tünetek megjelenése nem időskori sajátosság. A pszoriázisban szenvedők mintegy 10-40%-ánál a bőr mellett az ízületeket is érinti a megbetegedés. Ezt krónikus pszoriázisos artritisznek nevezik, ami a pszoriázishoz hasonlóan az immunrendszer működésének zavara miatt alakul ki, és érintheti a végtagok kis és nagy ízületeit vagy a gerincoszlopot is. A gyulladásos tünetek enyhe esetben fájdalommal, az ízületek duzzanatával járhatnak, súlyos, előrehaladott esetekben azonban az ízületek deformálódnak, és mozgásuk korlátozottá válhat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tévhit: önálló, elszigetelt betegség
A pikkelysömörrel élők akár 69%-ánál előfordulhat a körmök elváltozása. Fontos odafigyelni erre a tünetre, mivel ez is a pszoriázisos artritisz előjele lehet. Azon pszoriázisos betegek esetében, akiknél körömérintettség is fennáll, háromszor nagyobb eséllyel fordul elő ízületi érintettség is. Egyéb társult betegségek is előfordulhatnak, úgy mint a Crohn-betegség vagy a metabolikus szindróma, mely utóbbi betegségcsoportba tartozik a cukorbetegség, valamint a szív- és érrendszeri betegségek is.
Tévhit: együtt kell élni a kellemetlen tünetekkel
A pikkelysömör kellemetlen tüneteibe több sikertelen kezelés után sem szabad belenyugodni, hiszen a betegség tünetmentessé tehető. Ha a tünetek csak kisebb bőrterületet érintenek, helyi kenőcsös kezelések a legcélszerűbbek. Súlyos, kiterjedt esetekben az egész test fénykezelése vagy gyógyszeres kezelés javasolt. Gyógyszeres kezelésre a hagyományos szisztémás szerek, ezek hatástalansága vagy ellenjavallata esetén a biológiai szerek jöhetnek szóba.
Bizonyos ételek előidézhetik a kellemetlen bőrtüneteket. Pikkelysömörnél is érdemes diétát betartani, és elkerülni a károsan ható élelmiszereket.
Bőrbetegséget okozhat, ha megeszed: képeken 6 étel, amivel nagyon vigyázz!
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- bőrbetegség
- szakértő
Fizikai fájdalommal jár, és a házasságot is tönkreteheti?
- autoimmun betegség
- vitiligo
Terjedő fehér foltokat okoz a bőrön: autoimmun betegségek, amiktől megváltozik a külsőd
- bőrbetegség
- csalánkiütés