A 4 legnagyobb diétagyilkos
Rémesen érzed magad, miközben diétázol? Egy dekát sem sikerül leadnod? Kíváncsi vagy, miért?
A fogyókúra sosem tartozott az élet egyszerűbb oldalához. Bizonyos mértékű lemondással jár, emellett legtöbbször idő- és energiaigényes is, hiszen körültekintően kell megtervezni, előkészíteni, majd pedig végrehajtani.
Természetesen nagyon is megéri, hiszen egy jól megválasztott diétával egészséged megőrzéséért is jókora lépést teszel, azonban nem mindegy, hogyan csinálod, hisz tested, amellett hogy tökéletes szerkezet, igen bonyolult is, így nem szabad vele játszani.
Ha egyik napról a másikra csapsz bele egy fogyókúrába, anélkül, hogy alaposan megismernéd, pontosan hogy is működik, olyan végzetes hibákat követhetsz el, melyek nemcsak a diétád sikerét, de egészségedet is veszélyeztethetik. Hogy melyek ezek a hibák? Íme, a legjellemzőbbek.
1. Nem konzultálsz orvossal, szakemberrel
Minden egyes test egyedi, sajátos igényei, működésének pedig speciális jegyei vannak, így egy olyan diéta, amiről az a hír járja, hogy nők százainak vált be, illetve egy olyan, aminek követésével a legjobb barátnőd is több kilót adott már le, nem biztos, hogy számodra is ideális. A megfelelő diéta kiválasztásánál számos tényezőt figyelembe kell venni. Ilyen például az egészségi állapotod, az életkorod, a szakmád - például az, hogy fizikai vagy szellemi munkát végzel-e -, illetve az, hogy mi a probléma jelenlegi táplálkozási szokásaiddal. Emellett a túlsúly okai is különbözőek: lehet, hogy valóban csak a helytelen táplálkozás áll a háttérben, de lehet a probléma genetikai is, illetve nem zárható ki a komolyabb betegségek kockázata sem.
Ezek mind-mind olyan kérdések, melyekre érdemi választ igazán egy orvos tud adni. Segítségével nemcsak az elhízás hátterére deríthetsz fényt, de azt a diétát is ki tudod választani, ami leginkább megfelel életvitelednek. Ne aggódj amiatt, hogy ilyen problémával keresd fel orvosodat, hiszen mindenki a megelőzés fontosságát hangsúlyozza. A túlsúly pedig, ha nem teszel ellene időben, számos komoly betegség kialakulásához vezethet.
2. Hiszel abban, hogy a fogyáshoz elég a diéta
Bárki bármit mond, az, hogy diétázol, még nem elegendő a fogyáshoz, legalábbis a tartós fogyáshoz biztosan nem. Ha egy diéta segítségével sikerül is leadnod néhány kilót, amint visszatérsz korábbi étrendedhez, bekövetkezik a hírhedt jojó-effektus, a kilók pedig szépen visszakúsznak.
Csak akkor leszel tartósan vékony, ha a fogyókúrát megfelelő mennyiségű testmozgással, edzéssel kombinálod, illetve akkor, ha a diéta egyben egészséges táplálkozást és életmódváltást is takar, vagyis hosszútávon gondolkodsz. Ha mindez adott, nemcsak karcsúbb leszel, de olyan komoly problémákat is megelőzhetsz, mint a daganatos, a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a cukorbetegség kialakulása, valamint sokat teszel azért is, hogy lásd felnőni az unokáidat.
3. Monoton diétát követsz
A monoton diéták - vagyis ha az étrend csak egy- vagy kétféle élelmiszerre épül - igen károsak lehetnek egészségedre, hiszen szervezeted nem kap meg minden olyan tápanyagot - elegendő mennyiségű szénhidrátot, fehérjét, zsírokat –, melyekre egészséges működéséhez szüksége van. Nem tanácsos például egy hétig csak fehérjét, illetve csak zöldségeket enned, eltekintve néhány speciális diétától – például a léböjt-kúráktól –, melyeket szakember, illetve orvos irányításával végzel.
Ha egy diétából hiányzik a változatosság, fennáll annak a veszélye is, hogy bizonyos vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz nem jutsz hozzá, így hiánybetegségek alakulhatnak ki. Különösen veszélyesek azok a diéták, melyek arra buzdítanak, hogy hosszútávon hagyd el a fehérjéket, illetve csak nagyon kis mennyiséget fogyassz belőlük.
Ha például elhatároztad, hogy vegetáriánus leszel, nagyon fontos, hogy elegendő fehérjét vegyél magadhoz például növényi magvak és hüvelyes növények, tejtermékek formájában. A fehérje ugyanis nélkülözhetetlen az izmok felépítéséhez, hiánya épp ezért komoly következményekkel járhat. Ne gondold azt, hogy nem baj, ha egy kicsit gyengébb leszel, ha ez kell a karcsúsághoz, ugyanis nemcsak a súlyemeléshez van szükséged izmokra, hanem szerveid, például szíved működéséhez is.
4. Váltogatod és kombinálod a diétás módszereket
A fogyókúrás módszerek rendkívül különbözőek lehetnek, így ha kombinálod őket, „üthetik” egymást, aminek következtében nemcsak, hogy nem fogysz, de az is előfordulhat, hogy felszedsz néhány kilót, ráadásul még egészségedet is veszélyeztetheted. Egy-egy diéta összeállítása mögött komoly munka áll, és egy jó mintaétrend tartalmazza mindazokat a tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, melyekre szervezetednek szüksége van. Ha kihagysz belőle valamit, abból éppúgy baj lehet, mintha hozzáteszel olyat, ami felborítja az egyensúlyt.
Ha egyéni étrendet szeretnél kialakítani, mindenképp konzultálj szakemberrel, dietetikussal. Továbbá olyan diétát válassz, amiről már első ránézésre is látod, hogy nemcsak egy-két hétig tudnád követni, hanem ha alapelveit elsajátítod, akár egész életeden keresztül is képes lennél azok szerint táplálkozni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nagyon fontos, hogy kerüld az olyan diétákat, melyek az éhezésre építenek, hiszen ahhoz, hogy ne csússzanak vissza a kilók, gyakorlatilag örökké kéne tartanod, aminek következtében szervezeted összeomlana.
OLVASD EL EZT IS!
- villámdiéták
- villámdiéta mintaétrend
Tüntesd el az úszógumit 2 hét alatt!
- c-vitamin
- fogyasztó praktikák