Napra akarsz menni?
A napozás nagyon jó dolog. De nem mindegy hogyan és milyen mennyiségben teszed. Ismerkedj meg a tévhitekkel és veszélyekkel!
Tények és tévhitek a napozásról
A napsütés jó a léleknek?
Igen. Főként a szem recehártyája által érzékelt fény az, amely – a különböző hormonok szabályozása révén – javítja a kedélyállapotot.
A hosszú ideig tartó napozás öregíti a bőrt?
Igen. Több kísérlet során is vizsgálták a test különböző bőrfelületeit aszerint, hogy melyiket mennyit érte nap és annak milyen hatásai voltak. A kísérletek egyértelműen bizonyították, hogy a nap gyorsítja a bőr öregedését.
Víz alatt nem lehet leégni?
De, le lehet. Az ultraviola sugárzás áthatol a vízen keresztül, sőt onnan szétszóródik és adott esetben megsokszorozódva éri a bőrt.
Biztonságos, ha nem mész napra?
A bőrrák tekintetében feltétlen biztonságot jelent, ha nem mész napra, de a teljes napfény megvonása sem egészséges. A szervezet működéséhez szükséges D-vitamin 90-95%-át ugyanis tested a napfényből nyeri.
Toxikus fényreakció
A túlzott napozás miatti bőrbetegségek körül a bőrrákról lehet a legtöbbet hallani, illetve a bőr idő előtti elöregedéséről. Ezeken kívül persze sok egyéb komplikáció felléphet, mint például a különböző mértékű égések és sérülések, melyeket mind az erős napsugárzás okoz. Vannak azonban olyan betegségek, illetve reakciók is, melyeket a legtöbb nem ismer, és ha bekövetkeznek, nem tudja hova tenni őket. Ilyenek például a különböző toxikus fényreakciók.
A toxikus fényreakció elsősorban az UV-A, tehát a hosszabb hullámhosszú, a bőr mélyebb rétegeibe hatoló sugarak hatására jön létre. Mindenkinél kialakul, aki fényérzékenyítő anyaggal kerül kapcsolatba, majd ilyen sugarak érik a bőrét. Olyan, főleg növényi eredetű anyagokról van itt szó, melyek elnyelik az UV fényt. Ilyen növények:
- Citrusfélék
- Füge
- Paszternák
- Gyomnövények
Ha ezek közül a növények közül bármelyikkel bőröd érintkezik, majd utána napra mész, akkor főleg a karokon és a lábakon tapasztalhatóak vörös csíkok, súlyosabb esetben kisebb-nagyobb hólyagok. Kis területen jelentkező hólyagok esetén elegendő lehet a helyi kezelés, de nagyobb területeken történő elváltozás esetén szükség lehet általános szteroid-terápiára is.
A kezelés és az ijesztő tünetek lezajlása után számítanod kell rá, hogy barnás foltok maradnak a sérült bőrön, melyek nap hatására csak még tovább barnulnak, tehát ilyenkor a nap kerülése fokozottan ajánlott.
Fototoxikus reakció
Fototoxikus reakciókat váltanak ki egyes gyógyszerek és a napsugárzás együtt. Ilyen reakciókra akkor számíthatsz, ha antibiotikumos kúrát ír elő az orvos, vagy ha erős hatású vízhajtókat szedsz.
Fotoallergiás reakció
Ez a késői típusú reakció egyéni túlérzékenységen alapul. Helyileg alkalmazott szerek, vagy egyes belsőleg szedett gyógyszerek, valamint néhány cukorbetegség kezelésére használatos készítmények hatására egyaránt kialakulhat. A reakció kezelésében az antihisztaminok a legeredményesebbek, természetesen a legnagyobb fényvédelem mellett.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha érdekelnek a napozással kapcsolatos kockázatok és az, hogy hogyan tudod a különböző naptól kialakult betegségeket kezelni, akkor feltétlenül keresd fel gyógyszertáradat az ingyenes Patika és Patika tükör című egészégügyi ismeretterjesztő folyóiratok miatt.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- d-vitamin
Napfényvitamin: álmatlanság, feszültség és rák ellen
- rák
- bőrrák
Anyajegyből melanoma
- allergia
- napfény